Dansk produceret mobil robot skaber interesse i logistikbranchen og industrisektoren

" /> Dansk produceret mobil robot skaber interesse i logistikbranchen og industrisektoren

" />
Flere robotter til intern transport

Flere robotter til intern transport

Dansk produceret mobil robot skaber interesse i logistikbranchen og industrisektoren

Salgspotentialet er stort og det samme gælder interessen for den dansk udviklede mobil robot kaldet MiR100. Det vurderer i hvert fald Lars Christensens, som er direktør hos forhandleren Automazion.

Virksomheden har mange demonstrationer af robotten ude hos kunder, som dækker de fleste industrier i Danmark og strækker sig til sundhedssektoren. Alle stederne er der et kæmpe potentiale for effektivisering af den interne transport med den intelligente transportør.

- Markedet for selvkørende køretøjer, de såkaldte AGV’er, er kæmpestort, siger Lars Christensen og forklarer at der er et uudnyttet potentiale, alene i Danmark.

Som han ser situationen er der mulighed for at skabe endnu en dansk robotsucces til stede, også når der tænkes på export, hvor markedet er endnu større.

Selvkørende logistik

Mobilrobotten MiR100 produceres og er udviklet hos Mobile Industrial Robots i Odense og kan køre såkaldt taxa-, bus- eller postkørsel mellem forskellige punkter og personer i et firma eller på et sygehus. Den flytter prøver, dokumenter eller større genstande mellem medarbejderne, hvor der behov for en intern selvkørende logistik løsning.

Nem og hurtig programmering, som man udfører via computer, tablets eller smart phones, er en af de grundlæggende ideer bag robotten.

Den kører selv rundt via intelligent kørsel med 3D kamera, når først den har fået indlæst et kort over virksomhedens infrastruktur. Den kører uden om genstande og mennesker eller stopper helt ved fare for kollision ved hjælp af de indbyggede scannere.

100 kilo last

Farten er på 6,5 kilometer i timen eller mindre efter forholdene, og den kan køre 12 timer eller 20 km, før den skal genoplades. Robotten har en maksimal lastevægt på 100 kilo, og lastefladen er som en halv EU palle. Enheden er konstrueret, så man kan udstyre den med en lang række moduler. Arbejdsmodulerne tilbydes som individuelle og standardløsninger.

MiR100 koster 150.000 kroner med en pay back tid på godt og vel et år eller mindre.

-hawin

 

2/10 2014
  • Havnerelaterede logistikløsninger vinder pris

    Havnerelaterede logistikløsninger vinder pris

    truck ›Combilift vinder prisen for innovation inden for materialehåndtering ved UK Ports Awards 2026 som anerkendelse for sine effektive, sikre og kundefokuserede løsninger
  • Øget kapacitet på pakkelinjen

    Øget kapacitet på pakkelinjen

    truck ›Tentoma har leveret ny automatisk pakkemaskine til amerikanske Atlas Roofing Corporation, som dermed øger kapaciteten til sine fremtidige produkter
  • Zolvo og Mujin Europe indgår partnerskab

    Zolvo og Mujin Europe indgår partnerskab

    truck ›Zolvo og Mujin Europe har indgået et partnerskab, der skal gøre Mujins intelligente platform til robotautomation mere tilgængelig for virksomheder i Danmark og resten af Norden
  • Højere gennemstrømning med Hyper RoboShuttle

    Højere gennemstrømning med Hyper RoboShuttle

    truck ›Leverandøren af AMR’er, Geekplus har for nylig lanceret RoboShuttle Hyper, som er den næste generation af klatrende ”vare-til-person AMR-plukløsninger”
  • Bornholmsk løfteudstyr i rustfrit stål

    Bornholmsk løfteudstyr i rustfrit stål

    truck ›Baltic Steelwork har udviklet en serie med bl.a. palleløftere. Ambitionen er at skabe en stærk position for ståludstyr med høje krav til kvalitet, holdbarhed og drift
  • AVAS bliver en del af Kloster

    AVAS bliver en del af Kloster

    truck ›Transportkoncernen Kloster har netop underskrevet en aftale om at overtage alle aktiviteter i Aalborg Vognmandsforretning, Avas. Aftalen skal sikre AVAS et varigt og solidt fundament, og virksomheden fortsætter under eget navn og med Jan Kjelgaard som direktør
  • Minirat fra Linde giver ergonomisk ALPI-gevinst

    Minirat fra Linde giver ergonomisk ALPI-gevinst

    truck ›Hos logistikvirksomheden ALPI er ergonomi blevet en stadig vigtigere del af hverdagen. Når medarbejderne tilbringer mange timer hver dag i en truck med gentagne bevægelser, bliver selv små forbedringer hurtigt mærkbare. Derfor har ALPI i Padborg nu valgt fem Linde el-truck med minirat – et styrekoncept, hvor det traditionelle rat er erstattet af et minirat integreret i armlænet
  • Højaktuelt konferenceprogram på Automatik-messen

    Højaktuelt konferenceprogram på Automatik-messen

    truck ›Et omfattende konferenceprogram venter de besøgende på årets Automatik-messe, hvor både konkrete virksomhedscases og indsigt i de nyeste teknologiske tendenser er på programmet