Blå organisationer roser fokus på cybersikkerhed

Blå organisationer roser fokus på cybersikkerhed

Danske Havne, Danske Maritime og Danske Rederier glæder sig over regeringens udspil, og deltager gerne selv i arbejdet

Mandag satte regeringen ord på en større oprustning på cybersikkerhedsområdet, og en del af oprustningen omfatter havnene, transportsektoren og det maritime område. Det øgede fokus vækker glæde hos de blå organisationer Danske Havne, Danske Maritime og Danske Rederier, der er enige i, at der er behov for at opprioritere sikkerheden inden for så vital infrastruktur, som havnene og søvejen er. Og de tre organisationer tilbyder allerede nu at blive en del af det videre arbejde.

Nyt maritimt forum
Som et let i det øgede fokus vil regeringen nedsætte et nyt maritimt forum for cyber- og informationssikkerhed, og de tre blå organisationer håber, at der ud over de relevante myndigheder også vil blive plads til dem som private aktører i arbejdet:

- Som privat brancheorganisation med medlemmer fra erhvervshavne i hele landet ser vi selvfølgelig os selv som en vigtig og relevant partner at have med i sådan et nyt forum. Vi tager sikkerheden i og omkring de danske havne utroligt seriøst på alle tænkelige måder, men hvor det hidtil har været af mere fysisk eller miljømæssig karakter, hilser vi det selvfølgelig meget velkomment, at vi fremover også kan arbejde med cybersikkerheden i havnene og i søfarten, siger Tine Kirk Pedersen, der er direktør i Danske Havne.

Også fra Danske Maritime, der organiserer leverandører af maritimt udstyr, service, skibsdesign og skibe, er der tilfredshed med den nye strategi:

- Det har længe været naturligt i den danske maritime industri at tænke it-sikkerhed ind i de digitale løsninger, der leveres til skibe og havne. Men cybersikkerhed på nationalt plan er en opgave, som vi skal løfte i fællesskab. Og derfor er det positivt, at regeringen nu ønsker at sammensætte et specifikt maritimt forum, så også denne del af landets vitale infrastruktur kan stå stærkt mod de digitale trusler, siger Jenny N. Braat, der er administrerende direktør i Danske Maritime.

Danmark skal op i et nyt gear
Innovationsminister Sophie Løhde (V) sagde mandag til Jyllands-Posten, at vi skal op i et helt andet gear og styrke vores forsvar af vores mest samfundskritiske sektorer, og det er en melding, som Danske Rederier bakker op omkring:

- Det er vigtigt med en sektorstrategi for cybersikkerhed, så vi ved fælles hjælp kan sikre os mod den digitale kriminalitet. Nu gælder det for alle søfartens aktører om at trække i arbejdstøjet, så vi i fællesskab kan levere på strategien. Det samarbejde ser vi meget frem til. I kraft af at søfarten bliver stadig mere digitaliseret, så følger cyberrisikoen på området naturligt med. Sikkerhed i søfarten er i forvejen præget af uddannelse, kontrol og rutiner, da den fysiske sikkerhedskultur er en dybtliggende del af vores dna. Det arbejde, som vi har foran os nu, er at få den digitale sikkerhedskultur med, udtaler Anne H. Steffensen, der er administrerende direktør for Danske Rederier, og tilføjer:

- Søfart er et erhverv, der opererer globalt. Vi ser derfor meget frem til at samarbejde om at skabe en fælles digital sikkerhed. Cyberkriminalitet er et fænomen, der ikke kender grænser, hvorfor det er vigtigt, at tingene tænkes ind i en global sammenhæng.

Læs mere om regeringens udspil

-lipe

8/1 2019
  • Stena Line hjælper rejselystne svenskere til Danmark

    Stena Line hjælper rejselystne svenskere til Danmark

    havne ›Næsten hver anden svensker planlægger en rejse til Danmark inden for de næste tre år. Det viser en ny markedsanalyse fra VisitDenmark. Kortere ophold, spontane weekendture og forlængede weekender er populære. Det afspejler sig i Stena Lines bookingdata
  • Afsluttet havneudvidelse og rekordresultat

    Afsluttet havneudvidelse og rekordresultat

    havne ›Rønne Havns største udbygning nogensinde er nu afsluttet, og selskabet bag præsenterer samtidig det hidtil bedste årsresultat
  • Aarhus Havn har ansat ny direktør

    Aarhus Havn har ansat ny direktør

    havne ›Havnebestyrelsen har udpeget Ulrik Andersen som CEO. Han kommer fra en stilling som kommunaldirektør i Thisted Kommune og tiltræder stillingen i Aarhus 1. maj
  • Tættere på globalt center for skibsreparationer

    Tættere på globalt center for skibsreparationer

    havne ›Danske Hoyer VMS Group styrker sin tilstedeværelse i Asien med et nyt regionalt hovedkontor tæt på Zhoushan Island – et af verdens vigtigste centre for skibsreparation og maritime services
  • Skagen Havn øger trafiksikkerheden

    Skagen Havn øger trafiksikkerheden

    havne ›Forud for krydstogtsæsonen etablerer havnen et nyt shuttlestoppested. Det skal gøre færdslen mere sikker for både de over 250.000 sejlende gæster og alle andre
  • EU-støttet kajudvidelse tager form i Aalborg

    EU-støttet kajudvidelse tager form i Aalborg

    havne ›CO2-fangst og -lagring er en af ambitionerne for projet i Port og Aalborg, som forleden markerede fremdriften i et kajareal, der bliver en vigtig del af et kommende modtagefacilitet for CO2
  • En af verdens største el-fragtfærger i drift

    En af verdens største el-fragtfærger i drift

    havne ›Scandlines nye færge, The Baltic Whale, blev tirsdag morgen sat i drift på Rødby-Puttgardenoverfarten. Hermed øger rederiet fragtkapaciteten med 27 procent på ruten
  • Ny havneterminal har nået sin fulde længde

    Ny havneterminal har nået sin fulde længde

    havne ›Selv om der stadig er et stykke vej til den kommende omniterminal i Aarhus Havn, er en milepæl nået med etableringen af 800 meter spuns