Affaldsfraktioner er prissat

Affaldsfraktioner er prissat

Emballageretur kan nu offentliggøre, hvad de enkelte affaldsfraktioner kommer til at koste de flere end 2.100 medlemsvirksomheder, som hører under den kollektive ordning

På grund af stærke samarbejdspartnere, mange års erfaring og stordriftsfordele er Emballagereturs medlemmer sikret en høj grad af omkostningseffektivitet, hvilket også afspejles i priserne, som, ifølge Emballageretur, ligger på et konkurrencedygtigt niveau.

Samtidig kommer man fra kollektivordningens side med en opfordring til, at der etableres fælles retningslinjer for den kommunale beregning af omkostninger, ligesom man ønsker, at kommunerne hurtigst muligt kommunikerer til borgerne, hvor mange penge de kommer til at spare i renovationsbidrag.

Omkring 7.000 danske virksomheder får fra oktober ansvar for den emballage, de sætter på markedet. Det sker, når det udvidede producentansvar for emballage træder i kraft i Danmark.

Emballageretur repræsenterer over 2.100 af disse virksomheder, og den kollektive ordning er nu klar med priserne for de respektive affaldsfraktioner.

I planlægningen og prissætningen har Emballageretur trukket på 20 års erfaring fra søsterordningen, Elretur, som håndterer producentansvaret for elektronik.

Desuden er Emballageretur en del af Retur, hvorunder der er fem kollektive ordninger, som tilsammen håndterer producentansvar for 3.400 virksomheder.

Det giver mulighed for skalering og omkostningseffektive processer, hvor man i samarbejde med stærke partnere kan finde solide løsninger, der i sidste ende kommer alle medlemmerne af de kollektive ordninger under Retur til gode.

- Producentansvaret indebærer betydelige omkostninger for vores medlemsvirksomheder. Derfor har vi arbejdet målrettet på at skabe en løsning, der forener effektiv drift, miljøhensyn og økonomisk ansvarlighed.

- Samtidig går vi et skridt videre sammen med vores partnere, der leverer både avanceret teknologi og nye anlæg.

- På den måde sikrer vi en god omkostningsstyring og har hele tiden muligheden for løbende at forbedre løsningen i fællesskab med vores samarbejdspartnere, så den omfavner såvel lovgivning som vores ambitioner om en mere cirkulær økonomi, siger Morten Harboe-Jepsen, adm. direktør i Emballageretur.

-hawin

Beregning af priser for medlemmer i Emballageretur

Priserne er opgjort i kr. pr. kg. Priserne i parentes dækker, hvis virksomhederne ender i rødt niveau i forhold til miljøgraduering.

Husholdningsemballage:
• Pap: 2,99 (3,56)
• Papir: 0,14 (0,14)
• Metaller*: 6,94 (8,45)
• Glas: 3,69 (4,07)
• Plast: 5,16 (6,81)
• MDK**: 8,97 (11,69)

*Aluminium og jernholdige metaller, **Mad- og drikkevarekartoner.

26/8 2025
  • AI-alliance effektiviserer lagerdriften

    AI-alliance effektiviserer lagerdriften

    logistikloesninger ›Dematic udvider sine automatiseringsløsninger via partnerskab med GreyOrange, hvis AI-baserede funktioner hjælper kunderne med at optimere drift og fleksibilitet og få mere værdi ud af automatisering
  • Blå paller cirkulerer videre

    Blå paller cirkulerer videre

    logistikloesninger ›Chep Danmark og Rema Distribution Danmark har fornyet deres mangeårige samarbejde med en femårig aftale, der styrker parternes fælles ambition om øget effektivitet i forsyningskæden
  • Rekordhøj ordreindgang

    Rekordhøj ordreindgang

    logistikloesninger ›Med en ordreindgang på 2,1 milliarder EUR i 2025 satte SSI Schaefer Group en ny rekord. Resultatet er også 8,5 % over niveauet året før
  • Tre nominerede til DIRA Teknologiprisen 2026

    Tre nominerede til DIRA Teknologiprisen 2026

    logistikloesninger ›En gående humanoid robot, en ny navigationsteknologi og en gartnerrobot er i finalen til prisen, som Dansk Robot Netværk uddeler i næste måned
  • Skræddersyet logistik til kunderne

    Skræddersyet logistik til kunderne

    logistikloesninger ›Kunderne efterspørger i stigende grad skræddersyede løsninger hos speditører og toldrepræsentanter. Descartes’ specialiserede systemer hjælper med at levere dem
  • System Transport har udnævnt ny adm. direktør

    System Transport har udnævnt ny adm. direktør

    logistikloesninger ›Niels Brixen Wahlström er pr. 1. april ny administrerende direktør for 3PL-virksomheden i Vejle. Han afløser virksomhedens ejer ejer og hidtidige CEO, i et lederskifte der ikke medfører ændringer i ejerforholdet
  • Premiere på Netværk for Lager & Logistik

    Premiere på Netværk for Lager & Logistik

    logistikloesninger ›Ny netværksbegivenhed samler beslutningstagere og leverandører til inspiration, vidensdeling og konkrete løsninger på fremtidens lager- og logistikudfordringer. Det er i Hvidovre, og det er gratis at deltage
  •  Robotbrag udvider med Teknologi-workshops

    Robotbrag udvider med Teknologi-workshops

    logistikloesninger ›Når de danske robotudviklere til maj inviterer til den årlige begivenhed i Odense, vil gæsterne kunne få både praktiske indsigter og tæt kontakt med eksperter på en række korte workshops