25 år hos Langebæk

25 år hos Langebæk

Hos rådgivervirksomheden Langebæk har opgaverne gennem årene bevæget sig fra operationelle og teknikorienterede projekter til forretningsudvikling og strategisk rådgivning af kunderne. Direktør Lars Bek Jensen har været med til at gennemføre kursskiftet. Nu har han 25 års jubilæum hos Langebæk

1. december kan Lars Bek Jensen fejre 25-års jubilæum hos Langebæk. Efter ingeniøruddannelsen i virksomhedsteknologi fra AUC blev han i 1996 ansat som projektingeniør.

I 2001 blev han medejer, og i 2003 sammen med Peter Gyldendal indsat i et glidende, planlagt generationsskifte med stifteren Torsten Langebæk.

Han indtrådte i 2003 i bestyrelsen. Generationsskiftet var tilendebragt i 2009, hvor han sammen med administrerende direktør Peter Gyldendal blev majoritetsejer.

I starten arbejde Lars Bek Jensen især med det operationelle og teknikorienterede i projekter for kunderne, men gradvist er fokus ændret til at handle om forretningsudvikling og den strategiske rådgivning af kunderne, som i dag tæller både mindre og store kunder, herunder en stor del af de vigtigste detailkæder i hele Skandinavien.

Udviklingen har siden 1996 løftet supply chain og logistik fra ”need to have” til en strategisk rolle og en vigtig konkurrenceparameter i mange virksomheder. Her har han og Langebæk spillet en central rolle som strategisk rådgiver for kunderne.

Nye handelsmønstre med online salg, avancerede logistikcentre samt IT er i disse år medvirkende til, at det er endnu vigtigere at få foretaget analyser og træffe de rigtige beslutninger på logistikområdet.

Gennem årene har han ved siden af udviklingen af Langebæk været involveret i et stort antal projekter i Nordeuropa. Logistik og supply chain har alle dage været lige så meget arbejde som en hobby for ham.

-hawin

29/11 2021
  • 3D vision og robotautomation i praksis

    3D vision og robotautomation i praksis

    logistikloesninger ›Scape Technologies slår dørene op og inviterer til åbent hus, hvor gæsterne kan opleve 3D vision og robotautomation i praksis
  •  'Detector Lab' åbner hos DBI

    'Detector Lab' åbner hos DBI

    logistikloesninger ›Europa mangler faciliteter til test af røgdetekteringsprodukter. Det laver DBI nu om på med et nyt laboratorium og et tilhørende akkrediteret testområde
  • Automatiseringspris til M&J Recycling

    Automatiseringspris til M&J Recycling

    logistikloesninger ›Robotsammenslutningen DIRA har belønnet Horsensvirksomheden, som med et fuldautomatisk robotsvejseanlæg har flyttet produktionen af neddeler-udstyr tilbage fra Kina. Se video om anlægget:
  • Messemediet viser styrken

    Messemediet viser styrken

    logistikloesninger ›Innovative løsninger, nytænkende produkter og aktiviteter der gav stof til eftertanke var i centrum på HI-messen, der samlede industrien til tre udbytterige dage
  • Stabil, dansk robotkurs trods europæisk afmatning

    Stabil, dansk robotkurs trods europæisk afmatning

    logistikloesninger ›Selv om antallet af nyinstallerede robotter på danske virksomheder er faldet en anelse, ligger Danmark stadig i førerfeltet. Især farma- fødevare- og kemiindustrien driver væksten, viser ny statistik fra IFR
  • HI-messen melder klart skib

    HI-messen melder klart skib

    logistikloesninger › Tre dage spækket med nytænkende produkter og horisontudvidende aktiviteter er i vente, når HI-messen 30. september til 2. oktober 2025 inviterer industrien indenfor i MCH Messecenter Herning
  • Ny direktør skal styrke Bila Logistics

    Ny direktør skal styrke Bila Logistics

    logistikloesninger ›Den nye enhed Bila Logistics, og herunder Sealing System, styrkes med ny ceo, den internationalt erfarne Kenneth Krog Madsen
  • Cobotløsninger styrker fleksibilitet og trivsel

    Cobotløsninger styrker fleksibilitet og trivsel

    logistikloesninger ›Medarbejderne i virksomheden Mekoprint havde tidligere flere gentagne og fysisk belastende opgaver. To UR3e-cobotter fra BILA Robotics har nu forbedret arbejdsmiljøet, og kan bl.a. ses på HI-messen