Affald fra showroom bliver genanvendt

Affald fra showroom bliver genanvendt

Körber Supply Chain i Arden lancerer et nyt initiativ med fokus på genanvendelse af store mængder affald fra deres showroom, der ellers ville være blevet destrueret. I samarbejde med den landsdækkende miljøvirksomhed, Marius Pedersen, vil Körber nu tackle denne udfordring

Showroomet spiller en afgørende rolle for den nordjyske teknologivirksomhed Körber Supply Chain, der leverer og udvikler automatiserede løsninger til intern logistik.

Det bruges nemlig til præsentation af Körbers løsninger i praksis gennem test af udstyr med kundernes produkter og afprøvning i forhold til specifikke krav.

Showroomet har dermed en afgørende rolle i kundernes beslutningsproces ved at give dem mulighed for at opleve Körbers teknologi på nært hold.

Nye løsninger har været efterspurgt
Desværre genereres der som en konsekvens heraf store mængder affald i form af dåser, flasker og pap- og plastemballage. Indtil nu er dette affald i henhold til krav fra told- og skattemyndighederne blot blevet destrueret i en forbrændingsproces, hvilket har en negativ indvirkning på miljøet. Derfor har Körber søgt efter bedre løsninger til affaldshåndtering.

- Showroomet er det sted, hvor kunderne træffer den endelige beslutning, da de her har mulighed for at afprøve vores løsninger sammen med deres produkter. I de tilfælde, hvor vores kunder ikke vil have produkterne retur, kan vi ikke reducere mængden af affald, men vi kan finde en bedre håndtering.

- Vores første tanke var velgørenhed, da de varer vi tester, ofte stadig er egnede til brug, men det er desværre ikke lovligt af toldmæssige årsager. I stedet har vi nu fundet en samarbejdspartner, der kan sikre, at alt, hvad der kan genanvendes, bliver genanvendt, siger Claus Gade, der er Application Technician hos Körber Supply Chain.

Samarbejde med sorteringsekspert
For at imødekomme udfordringen har Körber indgået et samarbejde med miljøvirksomheden Marius Pedersen, der er ekspert i effektiv affaldssortering og genanvendelse.

Målet er at reducere det ressourcespild, der tidligere opstod fra showroomet samt at reducere udledningen af skadelige stoffer i atmosfæren.

- Det handler om at genanvende så meget som muligt. Tidligere blev produkter og emballage destrueret sammen. Med den nye aftale bliver alt fra papir og plast adskilt og genanvendt. Vores behov for bortskaffelse af affald varierer meget, så det er også vigtigt for os, at vi nemt kan bestille afhentning, når behovet opstår, siger Claus Gade. 

Nyt tiltag ovenpå yderligere grønne tiltag
Affaldshåndteringen er kun et af de miljømæssige tiltag hos Körber. Virksomheden har nedsat et bæredygtighedsteam bestående af medarbejdere, der har den opgave at implementere tiltag og fremme den grønne omstilling i virksomheden.

De lokale initiativer gælder alt fra tilbud om sammenkørselsordning til kun køb af 100 procent grøn strøm til lokationen i Arden.

- Det er alle vigtige skridt for at hjælpe miljøet. Vi har fået igangsat nogle initiativer og er i gang med at få opbygget en god kultur gennem hele organisationen. At vi nu arbejder i et fælles team, gør det lettere for os at finde muligheder for at mindske vores miljømæssige fodaftryk og især reducere vores energi- og strømforbrug, forklarer Mette S. Grosen, der er Technical Documentation Engineer og forperson for sustainability-arbejdsgruppen.

Som en del af sine initiativer har Körber desuden opsat fire ladestandere fra matriklen i Arden, der også kommer til at være tilgængelig for lokalområdet efter arbejdstid.

-hawin

9/8 2023
  • Kamstrup, Linak og M&J Denmark er nominerede

    Kamstrup, Linak og M&J Denmark er nominerede

    logistikloesninger ›Produktionslinje til vandmålere, dynamisk opmåling af aluminiumsprofiler og et fuldautomatisk svejseanlæg dyster i år om DIRAs Automatiseringspris, der uddeles under HI-messen
  • Danmark hænger fast i oliedyndet

    Danmark hænger fast i oliedyndet

    logistikloesninger ›Politikerne skal turde indrette økonomien til at understøtte elektrificering med et energieffektiviseringsfradrag - i stedet for at lade virksomhedernes investeringer strande i puljebureaukrati
  • Last mile-leverancer optimeret

    Last mile-leverancer optimeret

    logistikloesninger ›Den engelske specialist i oplagring og hjemmelevering af store varer, ArrowXL har valgt Descartes’ ruteplanlægningsløsning til at automatisere og effektivisere sine last mile-leverancer
  • Ny leder i Init Group

    Ny leder i Init Group

    logistikloesninger ›Init Group styrker sig til det tværorganisatoriske arbejde i virksomhedens mange afdelinger, med ny leder
  • Nemlig lancerer ny strategi

    Nemlig lancerer ny strategi

    logistikloesninger ›Nemlig tager kampen op mod discountsupermarkederne ved at investere i lavere priser, bibeholde sit store sortiment og sin service og ved at styrke hele værdikæden herunder logistikken
  • Strategisk brownfield-automatisering

    Strategisk brownfield-automatisering

    logistikloesninger ›Med et nyt logistikprojekt viser ODTH og Movus at brandvisionen om tilgængelig automatisering og kompakt skalerbarhed er realiserbar i eksisterende logistikvirksomheder
  • Affaldsfraktioner er prissat

    Affaldsfraktioner er prissat

    logistikloesninger ›Emballageretur kan nu offentliggøre, hvad de enkelte affaldsfraktioner kommer til at koste de flere end 2.100 medlemsvirksomheder, som hører under den kollektive ordning
  • Fællesstand på HI-messen

    Fællesstand på HI-messen

    logistikloesninger ›En række virksomheder inden for plastbranchen er gået sammen om en omfattende fællesstand på HI-messen, hvor fokus er på faglig sparring, nye kontakter og inspiration