Blue Water ekspanderer i Guyana

Blue Water ekspanderer i Guyana

Den danske transport- og logistikkoncern har overtaget Falcon Logistics, som har en stærk position i Caribien. Med opkøbet udvider Blue Water paletten af serviceydelser i området med offshore base,lager samt lokal logistikhåndtering og levering

-Opkøbet af Falcon Logistics er en vigtig milepæl for vores aktiviteter i regionen, og det er endnu en betydelig investering i den caribiske region for os. Vi glæder os samtidig til at kunne byde flere end 40 nye kolleger i Guyana velkommen i Blue Water-familien, siger Thomas Bek, COO, Energy, Port & Projects, Blue Water.

Opkøbet af Falcon Logistics er et naturligt skridt for Blue Water. Aktiviteterne har været stødt stigende i Guyana siden Blue Water i 2020 etablerede kontor i Georgetown, som er centrum for olie- og gassektoren, hvor der estimeres at være oliereserver på 10 milliarder tønder. Udvindingen er stadig i sin begyndelse men vil vokse betydeligt de kommende år.

-At få tilført personale, ekspertise og aktiver fra Falcon Logistics matcher vores forretningsplan i Caribien. De nye medarbejdere, ejendomme og udstyr samt lager sætter Blue Water i stand til at fortsætte fremgangen i det lokale marked, siger Thomas Bek.

Lokal ekspertise og international erfaring under et tag
Falcon Logistics har fuld tillid til, at Blue Water vil lykkes med at kombinere de to firmaers styrke således, at både nuværende og fremtidige kunder vil drage fordel af opkøbet.

-Vi er stolte af at blive en del af Blue Water-familien, da det vil forbedre mulighederne for fortsat vækst i Guyana og Caribien. Og det vil være til gavn for både eksisterende og kommende kunder, at vi kombinerer Falcons lokale ekspertise med Blue Waters internationale erfaring og netværk, siger Jennifer Falconer, medstifter af Falcon Logistics.

Fakta
Blue Water Shipping har hovedsæde i Esbjerg, hvor firmaet blev grundlagt for knap 50 år siden. I dag er der ca. 1750 ansatte på flere end 60 kontorer i verden.

Forretningen er delt i to divisioner:

Road, Sea & Air, der omfatter forretningsområderne: Road, Sea & Air, Reefer Sea & Air, Marine Logistics samt North Atlantic.

Energy, Ports & Projects, der omfatter forretningsområderne: Energy &Projects, Renewables samt Port Service.

-lipe

25/2 2022
  • Droneaktører i ny forening

    Droneaktører i ny forening

    logistikloesninger ›Den seneste tids store fokus på droner i dansk luftrum skaber behov for at styrke samarbejdet mellem myndigheder og virksomheder på droneområdet. Nu går droneaktører sammen i en ny forening under DI
  • Flyvende døgnvagter med eget netværk

    Flyvende døgnvagter med eget netværk

    logistikloesninger ›Logistikbranchen er del af målgruppen, der kan få glæde af den selvstyrende droneteknolgi fra startup-virksomheden SKYFRR, som har fået plads i Teknologisk Instituts robotnetværk
  • Robotarrangører lancerer ny begivenhed i 2026

    Robotarrangører lancerer ny begivenhed i 2026

    logistikloesninger ›Under den fælles titel Week of Robotics går det traditionelle ROBOTBRAG til næste år sammen med konferencen NextGen Robotics LIVE i et tre-dages internationalt robotarrangement på Fyn
  • Strømlinet produktion med 3D-Vision og en robot

    Strømlinet produktion med 3D-Vision og en robot

    logistikloesninger ›Den højtteknologiske virksomhed, SENEX har med SCAPE's 3D Vision-Guided Robotics opnået en fejlfri, fleksibel og fuldautomatisk produktion af sine differenstryksensorer
  • 3D vision og robotautomation i praksis

    3D vision og robotautomation i praksis

    logistikloesninger ›Scape Technologies slår dørene op og inviterer til åbent hus, hvor gæsterne kan opleve 3D vision og robotautomation i praksis
  • BinPick skaber orden i kaos

    BinPick skaber orden i kaos

    logistikloesninger ›Teknologisk Institut og flere industrivirksomheder var samlet hos Unimec til faglig dialog om bin picking og fremtidens automatiseringsløsninger
  •  'Detector Lab' åbner hos DBI

    'Detector Lab' åbner hos DBI

    logistikloesninger ›Europa mangler faciliteter til test af røgdetekteringsprodukter. Det laver DBI nu om på med et nyt laboratorium og et tilhørende akkrediteret testområde
  • Automatiseringspris til M&J Recycling

    Automatiseringspris til M&J Recycling

    logistikloesninger ›Robotsammenslutningen DIRA har belønnet Horsensvirksomheden, som med et fuldautomatisk robotsvejseanlæg har flyttet produktionen af neddeler-udstyr tilbage fra Kina. Se video om anlægget: