DB Cargo indfører solcelledrevet sporing til godsvogne

DB Cargo indfører solcelledrevet sporing til godsvogne

Konventionelle elektroniske enheder har ofte svært ved at klare de barske miljøforhold i jernbanetransporten. Men en speciel IoTgo Track-Solar fra Giesecke+Devrient kan sikre overvågning og styring af godset

For logistikvirksomheder som DB Cargo er det afgørende at have fuldt synlighed på alle godstransporten, og virksomheden har nu valgt at installere Giesecke+Devrient (G+D)s såkaldte Telematics-as-a-Service (TaaS)-løsning.

Den giver, gennem en integreret hardware og IoT-platforme, en både effektiv og vedligeholdelsesfri sporing, lyder det fra transportleverandøren.

IoTgo Track-Solar rail specielt designet til jernbanegodstransport og overholder jernbaneindustriens strenge certificeringsstandarder.

DB Cargo har efter en udbudsproces valgt denne G+D-løsning på grund af dens omfattende funktioner, holdbarhed og præcise sporingsfunktion for individuelle godsvogne.

- IoTgo Track-Solar rail-løsningen har en robust, pålidelig og effektiv solcelledrevet telematik-enhed, der er designet til autonom, vedligeholdelsesfri sporing og overvågning af aktiviter. Nøjagtig sporingsfunktion sikres ved hjælp af præcis GPS, og enheden har et IP69K-klassificeret hus, der beskytter mod støv og vand, et flammehæmmende materiale med høj brandmodstand og en integreret stødsensor, forklarer G+D.

Stabil sporing selv uden sollys
Solcellen og 27 Ah-batteriet understøtter en kontinuerlig strømforsyning til driften - uanset placeringen, og det gør det muligt at foretage sporinger i flere måneder med lave transmissionsintervaller, selv uden sollys.

Som en mobil gateway forbinder Track-Solar rail godsvogne til DB Cargo's datalandskab og omdanner dem til aktive komponenter i et intelligent IoT-økosystem.

Sensor- og telematikdata leverer de nøjagtige positions- og bevægelsesdata i realtid. Det giver transport- og logistikvirksomheder mulighed for at planlægge den optimale anvendelse af alle godsvogne, hvilket igen fører til øget gennemsigtighed, bedre udnyttelse og databaseret procesoptimering i driften af godstransporten.

-lipe

7/8 2025
  • 3D vision og robotautomation i praksis

    3D vision og robotautomation i praksis

    logistikloesninger ›Scape Technologies slår dørene op og inviterer til åbent hus, hvor gæsterne kan opleve 3D vision og robotautomation i praksis
  • BinPick skaber orden i kaos

    BinPick skaber orden i kaos

    logistikloesninger ›Teknologisk Institut og flere industrivirksomheder var samlet hos Unimec til faglig dialog om bin picking og fremtidens automatiseringsløsninger
  •  'Detector Lab' åbner hos DBI

    'Detector Lab' åbner hos DBI

    logistikloesninger ›Europa mangler faciliteter til test af røgdetekteringsprodukter. Det laver DBI nu om på med et nyt laboratorium og et tilhørende akkrediteret testområde
  • Automatiseringspris til M&J Recycling

    Automatiseringspris til M&J Recycling

    logistikloesninger ›Robotsammenslutningen DIRA har belønnet Horsensvirksomheden, som med et fuldautomatisk robotsvejseanlæg har flyttet produktionen af neddeler-udstyr tilbage fra Kina. Se video om anlægget:
  • Messemediet viser styrken

    Messemediet viser styrken

    logistikloesninger ›Innovative løsninger, nytænkende produkter og aktiviteter der gav stof til eftertanke var i centrum på HI-messen, der samlede industrien til tre udbytterige dage
  • Stabil, dansk robotkurs trods europæisk afmatning

    Stabil, dansk robotkurs trods europæisk afmatning

    logistikloesninger ›Selv om antallet af nyinstallerede robotter på danske virksomheder er faldet en anelse, ligger Danmark stadig i førerfeltet. Især farma- fødevare- og kemiindustrien driver væksten, viser ny statistik fra IFR
  • HI-messen melder klart skib

    HI-messen melder klart skib

    logistikloesninger › Tre dage spækket med nytænkende produkter og horisontudvidende aktiviteter er i vente, når HI-messen 30. september til 2. oktober 2025 inviterer industrien indenfor i MCH Messecenter Herning
  • Ny direktør skal styrke Bila Logistics

    Ny direktør skal styrke Bila Logistics

    logistikloesninger ›Den nye enhed Bila Logistics, og herunder Sealing System, styrkes med ny ceo, den internationalt erfarne Kenneth Krog Madsen