DB Schenker samler norden i et nyt Cluster Nordics

DB Schenker samler norden i et nyt Cluster Nordics

Danmark, Finland, Island, Norge og Sverige bliver integreret i en fælles clusterorganisation i logistikkoncernen DB Schenker. Peter Nurmi er udnævnt som ny CEO for det nye Cluster Nordics og får ansvaret for mere end 6000 medarbejdere

DB Schenker, en af verdens førende globale logistikudbydere, omstrukturerer nordiske forretningsaktiviteter og kombinerer landene Danmark, Finland, Island, Norge og Sverige i ét cluster. Den nye organisation træder i kraft den 1. april 2023, og vil ledes af Petteri Nurmi. Med dette valg, vil virksomheden 'sætte kursen mod en succesfuld fremtid' og tilpasser sig et forretningsmiljø, hvor mange multinationale kunder allerede opfatter disse lande som ét integreret nordisk marked.

-Med Petteri Nurmi, som er fra Finland, vil en fremragende leder med stor erfaring inden for europæisk og global logistik lede den nye organisation, skriver virksomheden i en pressemeddelelse.

 Peter Nurmi er udnævnt som ny CEO for DB Schenkers nye Cluster Nordics

Nurmi begyndte sin karriere hos DB Schenker for omkring 25 år siden, og har tidligere været administrerende direktør for DB Schenker i Finland siden 2018. Cluster-ledelsen er blevet sammensat af erfarne ledere fra DB Schenkers egne enheder og vil referere direkte til den nye administrerende direktør, Petteri Nurmi.

Strømlinede processer
-Med denne nye struktur i norden styrker vi DB Schenkers position på det europæiske og globale marked, og er dermed i stand til at strømline vores processer, samt dække kundernes forventninger bedre. I den forbindelse er vi afhængige af et meget erfarent team, der vil levere toppræstationer til vores kunder under ledelse af Petteri Nurmi, fortæller Helmut Schweighofer, CEO Region Europe for DB Schenker, og fortsætter:

-Samtidig vil vi gerne takke Henrik Dam Larsen, administrerende direktør for DB Schenker Danmark, som har besluttet at fratræde den 31. marts, for hans bidrag til vores forretning og teamet gennem hans 12-årige karriere hos DB Schenker.

-Med vores nye stærke 'One Nordics' markedsposition inden for luft-, sø- og kontraktlogistik, opnår vi en masse og kan forbedre vores ressourcer for at styrke vores markedsposition. På den måde kan vi arbejde endnu mere effektivt for vores kunder og leve op til de høje forventninger, der stilles til os, fortæller Petteri Nurmi i forbindelse med sin udnævnelse som ny administrerende direktør for DB Schenker Cluster Nordics.

Over 1850 lokationer
Det nye Cluster Nordics kombinerer den omfattende produktportefølje og innovative løsninger fra de lokale enheder i Danmark, Finland, Island, Norge og Sverige, og har mere end 6.000 medarbejdere, og en samlet omsætning på næsten 3 mia. euro. Indlejret i DB Schenkers unikke netværk med mere end 1.850 lokationer verden over, er Cluster Nordics samarbejdspartner for den globale økonomi og tilbyder nationale og internationale transportløsninger fra en enkel udbyder.

-lipe

21/3 2023
  • Droneaktører i ny forening

    Droneaktører i ny forening

    logistikloesninger ›Den seneste tids store fokus på droner i dansk luftrum skaber behov for at styrke samarbejdet mellem myndigheder og virksomheder på droneområdet. Nu går droneaktører sammen i en ny forening under DI
  • Flyvende døgnvagter med eget netværk

    Flyvende døgnvagter med eget netværk

    logistikloesninger ›Logistikbranchen er del af målgruppen, der kan få glæde af den selvstyrende droneteknolgi fra startup-virksomheden SKYFRR, som har fået plads i Teknologisk Instituts robotnetværk
  • Robotarrangører lancerer ny begivenhed i 2026

    Robotarrangører lancerer ny begivenhed i 2026

    logistikloesninger ›Under den fælles titel Week of Robotics går det traditionelle ROBOTBRAG til næste år sammen med konferencen NextGen Robotics LIVE i et tre-dages internationalt robotarrangement på Fyn
  • Strømlinet produktion med 3D-Vision og en robot

    Strømlinet produktion med 3D-Vision og en robot

    logistikloesninger ›Den højtteknologiske virksomhed, SENEX har med SCAPE's 3D Vision-Guided Robotics opnået en fejlfri, fleksibel og fuldautomatisk produktion af sine differenstryksensorer
  • 3D vision og robotautomation i praksis

    3D vision og robotautomation i praksis

    logistikloesninger ›Scape Technologies slår dørene op og inviterer til åbent hus, hvor gæsterne kan opleve 3D vision og robotautomation i praksis
  • BinPick skaber orden i kaos

    BinPick skaber orden i kaos

    logistikloesninger ›Teknologisk Institut og flere industrivirksomheder var samlet hos Unimec til faglig dialog om bin picking og fremtidens automatiseringsløsninger
  •  'Detector Lab' åbner hos DBI

    'Detector Lab' åbner hos DBI

    logistikloesninger ›Europa mangler faciliteter til test af røgdetekteringsprodukter. Det laver DBI nu om på med et nyt laboratorium og et tilhørende akkrediteret testområde
  • Automatiseringspris til M&J Recycling

    Automatiseringspris til M&J Recycling

    logistikloesninger ›Robotsammenslutningen DIRA har belønnet Horsensvirksomheden, som med et fuldautomatisk robotsvejseanlæg har flyttet produktionen af neddeler-udstyr tilbage fra Kina. Se video om anlægget: