DI vil kortlægge Danmark som handelsnation i 2030

DI vil kortlægge Danmark som handelsnation i 2030

Dansk Industri sender op mod 200 af landets største virksomhedsledere en invitation til at deltage i to 'summits' og drøftelser i det næste halve år om Danmark som handelsnation i 2030

DI vil med initiativet tage hul på en omfattende kortlægning af de kæmpe muligheder og store udfordringer med opbrud i forbrugeradfærd, handelsmønstre, kunstig intelligens og et hav af forskellige salgskanaler – i såvel fysiske butikker og i webshops, som er undervejs.

- Danmark har altid været en stolt handelsnation. Vores evne til at møde kundernes behov og vores dygtighed til sælge vores produkter verden over er en væsentlig forudsætning for vores velstand.

- Derfor bliver det helt afgørende, at vores erhvervsliv på tværs af brancher bliver klar til fremtidens handelsmønstre. Vi er i gang med disruption 2.0. Mange er ved at forberede sig på udviklingen, men vi skal have flere med.

- Derfor tager vi nu hul på arbejdet med Vision2030 sammen med virksomhederne, siger branchedirektør i DI Handel og chef for e-commerce i DI, Jacob Kjeldsen.

Vision2030 er slutproduktet, som de to summits og den kommende tids drøftelser skal munde ud i.

Branchedirektør i DI Handel og chef for e-commerce i DI, Jacob Kjeldsen.

Det bliver en række helt konkrete anbefalinger om, hvordan erhvervslivet kan gøre sig klar til en nær fremtid, hvor alle virksomheder er handelsvirksomheder, og hvor fysiske butikker og webshops smelter sammen.

Enorme krav fra forbrugere
- Forbrugerne stiller enorme krav til virksomhederne, når det kommer til købsoplevelsen, hvor relationen til virksomhedens værdier og forbrugernes tillid til virksomhedernes brand bliver centrale.  Vi ser også nu en tendens til, at f.eks. bekvemmelighed og personalisering er afgørende for fremtidens forbrugere.

- Samtidig går den digitale og teknologiske udvikling stærkt. Brug af generativ AI, Internet of Things, droner, robotter og andre teknologier indeholder store muligheder for øget produktivitet i virksomhederne og en sammensmeltning af de digitale og fysiske verdener, siger Jacob Kjeldsen.

I en undersøgelse fra 2023 foretaget af Accenture gav 95% af lederne i handelsvirksomhederne udtryk for, at de mener, at deres kunder ændrer sig hurtigere end deres virksomheder. Og det er ikke sikkert, at de alle tager fejl i den antagelse.

Der er flere indikationer på, at flere virksomheder, der førhen solgte til andre virksomheder, nu også sælger direkte til forbrugerne. Derfor er forbrugerne begyndt at spille en langt mere central rolle i alle detailvirksomheders drift.

Uforberedte på forandringer
World Economic Forum anslår, at 75 % af alle organisationer er uforberedte på forandringerne i og omkring deres branche, og anbefaler fremsynethed som en afgørende strategisk evne.

DI Handel har som optakt til drøftelserne udarbejdet en fremskrivning af udviklingen i handelsmønstrene i samarbejde med Institut for Fremtidsforskning.

-hawin

Se mere om Institut for Fremtidsforsknings undersøgelse og fremskrivning HER

 

21/9 2023
  • 3D vision og robotautomation i praksis

    3D vision og robotautomation i praksis

    logistikloesninger ›Scape Technologies slår dørene op og inviterer til åbent hus, hvor gæsterne kan opleve 3D vision og robotautomation i praksis
  •  'Detector Lab' åbner hos DBI

    'Detector Lab' åbner hos DBI

    logistikloesninger ›Europa mangler faciliteter til test af røgdetekteringsprodukter. Det laver DBI nu om på med et nyt laboratorium og et tilhørende akkrediteret testområde
  • Automatiseringspris til M&J Recycling

    Automatiseringspris til M&J Recycling

    logistikloesninger ›Robotsammenslutningen DIRA har belønnet Horsensvirksomheden, som med et fuldautomatisk robotsvejseanlæg har flyttet produktionen af neddeler-udstyr tilbage fra Kina. Se video om anlægget:
  • Messemediet viser styrken

    Messemediet viser styrken

    logistikloesninger ›Innovative løsninger, nytænkende produkter og aktiviteter der gav stof til eftertanke var i centrum på HI-messen, der samlede industrien til tre udbytterige dage
  • Stabil, dansk robotkurs trods europæisk afmatning

    Stabil, dansk robotkurs trods europæisk afmatning

    logistikloesninger ›Selv om antallet af nyinstallerede robotter på danske virksomheder er faldet en anelse, ligger Danmark stadig i førerfeltet. Især farma- fødevare- og kemiindustrien driver væksten, viser ny statistik fra IFR
  • HI-messen melder klart skib

    HI-messen melder klart skib

    logistikloesninger › Tre dage spækket med nytænkende produkter og horisontudvidende aktiviteter er i vente, når HI-messen 30. september til 2. oktober 2025 inviterer industrien indenfor i MCH Messecenter Herning
  • Ny direktør skal styrke Bila Logistics

    Ny direktør skal styrke Bila Logistics

    logistikloesninger ›Den nye enhed Bila Logistics, og herunder Sealing System, styrkes med ny ceo, den internationalt erfarne Kenneth Krog Madsen
  • Cobotløsninger styrker fleksibilitet og trivsel

    Cobotløsninger styrker fleksibilitet og trivsel

    logistikloesninger ›Medarbejderne i virksomheden Mekoprint havde tidligere flere gentagne og fysisk belastende opgaver. To UR3e-cobotter fra BILA Robotics har nu forbedret arbejdsmiljøet, og kan bl.a. ses på HI-messen