Fødevarelogistik til campingfolketFirst Camp Bøjden Strand.

Fødevarelogistik til campingfolket

Campingkæden First Camp har valgt Dagrofa Logistik og Dagrofa Foodservice lom leverandører af en samlet løsning af fødevarer til virksomhedens 14 danske campingpladser

Campingkæde First Camp står bag 14 danske campingpladser fordelt over hele landet i bl.a. Skagen, Holbæk og Bogense.   

Nu har virksomheden for første gang valgt én samlet løsning for fødevareleverancer til de danske destinationer, hvor der de fleste steder er både kiosker og spisesteder, som servicerer de mange feriegæster.

Valget er faldet på et nyt partnerskab med Dagrofa Logistik og Dagrofa Foodservice, der skal sikre en effektiv og mere strømlinet forsyning til campingpladserne ude i sommerlandet.

Sebastian Pedersen, destinationschef for First Camp Bøjden Fyn, sætter disse ord på det nye setup:

- Vi har været på udkig efter en samarbejdspartner, der kunne samle de transportopgaver, som vi tidligere havde spredt ud på forskellige fødevaregrossister.

- En stor differentierende faktor er, at Dagrofa Logistik og Dagrofa Foodservice leverer samlet dvs. på samme lastvogn. Det betyder færre leverancer og dermed et lavere antal kørte kilometer, hvilket stemmer overens med vores ambition om at reducere klimaaftrykket.

Dagrofa Logistik står for at forsyne campingpladsernes butikker med alt fra slik til drikkevarer over mejeri samt personlige plejeprodukter.

Fra venstre ses Michael Pedersen, chauffør - Dagrofa Foodservice, Helle Kiilerich Holgaard, salgskonsulent – Dagrofa Foodservice, Sebastian Pedersen, destinationschef – First Camp Bøjden Strand, og Jesper Hansen, salgschef – Dagrofa Logistik.

Dagrofa Foodservice er ansvarlig for at holde spisestedernes køkkener forsynede med gode råvarer. Leveringerne er som nævnt samlet på den samme lastbil for at undgå unødig transport.

Sebastian Pedersen uddyber:

- Med den nye løsning sparer mine kollegaer over hele landet og jeg selv kostbar tid på alle vores danske destinationer, som vi i stedet kan bruge til skabe endnu bedre ferie- og madoplevelser for vores gæster.

- Derudover oplever vi stor entusiasme i dialogen med Dagrofa Foodservice i forhold til at forstå og udvikle vores kulinariske tilbud på vores campingpladser.

Travl højsæson har ikke givet udfordringer
Den nye leveringsløsning begyndte i foråret, og på trods af en meget travl højsæson – der stadigvæk er i gang – har der ikke været slinger i valsen.

- Vi har et meget højt pres på i sommermånederne, men vi har heldigvis oplevet høj leveringssikkerhed og samtidig en masse fleksibilitet i hverdagen. Også selv når tingene er spidset til, så partnerskabet er kommet rigtig godt fra land, fortæller Sebastian Pedersen.

Blandt de populære varer denne sommer har bl.a. været burgerbøffer, pizzaingredienser, mejeriprodukter og brød.

Hos Dagrofa Logistik og Dagrofa Foodservice er der stor tilfredshed over i fællesskab at have indgået en landsdækkende aftale med First Camp.

Det fortæller Jesper Hansen, der er salgschef hos Dagrofa Logistik:

- Vi er meget glade for, at First Camp har valgt at kigge i vores retning. Det er ikke så udbredt med kunder, som både har behov for at få leverer varer til en butik og et professionelt køkken. I fællesskab med vores kollegaer i Dagrofa Foodservice er vi i stand til at løfte den opgave for First Camps danske campingpladser.

Afslutningsvis kommer salgs- og marketingdirektør i Dagrofa Foodservice, Asger Rothenborg ind på, at virksomhedens landsdækkende logistik sikrer, at campingpladsernes spisesteder får leveret de rette råvarer direkte til døren, så det er nemmere for First Camp at skabe attraktive madoplevelser for deres mange feriegæster.

- Det er vi stolte af at bidrage til, og vi ser det som et stort skulderklap, at en så stor aktør som First Camp har inviteret os helt med ind i virksomhedens maskinrum.

First Camp har i alt over 70 forskellige campingdestinationer på tværs af Danmark, Sverige og Norge.

-hawin

18/8 2025
  • 3D vision og robotautomation i praksis

    3D vision og robotautomation i praksis

    logistikloesninger ›Scape Technologies slår dørene op og inviterer til åbent hus, hvor gæsterne kan opleve 3D vision og robotautomation i praksis
  •  'Detector Lab' åbner hos DBI

    'Detector Lab' åbner hos DBI

    logistikloesninger ›Europa mangler faciliteter til test af røgdetekteringsprodukter. Det laver DBI nu om på med et nyt laboratorium og et tilhørende akkrediteret testområde
  • Automatiseringspris til M&J Recycling

    Automatiseringspris til M&J Recycling

    logistikloesninger ›Robotsammenslutningen DIRA har belønnet Horsensvirksomheden, som med et fuldautomatisk robotsvejseanlæg har flyttet produktionen af neddeler-udstyr tilbage fra Kina. Se video om anlægget:
  • Messemediet viser styrken

    Messemediet viser styrken

    logistikloesninger ›Innovative løsninger, nytænkende produkter og aktiviteter der gav stof til eftertanke var i centrum på HI-messen, der samlede industrien til tre udbytterige dage
  • Stabil, dansk robotkurs trods europæisk afmatning

    Stabil, dansk robotkurs trods europæisk afmatning

    logistikloesninger ›Selv om antallet af nyinstallerede robotter på danske virksomheder er faldet en anelse, ligger Danmark stadig i førerfeltet. Især farma- fødevare- og kemiindustrien driver væksten, viser ny statistik fra IFR
  • HI-messen melder klart skib

    HI-messen melder klart skib

    logistikloesninger › Tre dage spækket med nytænkende produkter og horisontudvidende aktiviteter er i vente, når HI-messen 30. september til 2. oktober 2025 inviterer industrien indenfor i MCH Messecenter Herning
  • Ny direktør skal styrke Bila Logistics

    Ny direktør skal styrke Bila Logistics

    logistikloesninger ›Den nye enhed Bila Logistics, og herunder Sealing System, styrkes med ny ceo, den internationalt erfarne Kenneth Krog Madsen
  • Cobotløsninger styrker fleksibilitet og trivsel

    Cobotløsninger styrker fleksibilitet og trivsel

    logistikloesninger ›Medarbejderne i virksomheden Mekoprint havde tidligere flere gentagne og fysisk belastende opgaver. To UR3e-cobotter fra BILA Robotics har nu forbedret arbejdsmiljøet, og kan bl.a. ses på HI-messen