Finske NewIcon vil være del af dansk hospitalsboom

Finske NewIcon vil være del af dansk hospitalsboom

Automatisering af medicinhåndtering kan spare både tid, penge og liv, lyder det fra ny virksomhed i det Odenseanske robotmiljø

Odense Universitetshospital tester i øjeblikket det elektroniske medicinskab, eMed til plejehjem, klinikker og hospitalsafdelinger.

Her står alle præparaterne bag lukkede låger, sygeplejersken bliver guidet gennem dosseringen bl.a. ved hjælp af lysende låger og hylder, scannere tjekker både udløbsdatoen, og at den valgte medicin er den korrekte, alle aktiviteter bliver registreret til dokumentation, og er lageret ved at være opbrugt, bliver der automatisk udskrevet en liste til genbestilling.

Medicinskabet er allerede i brug mange steder i Finland bl.a. på universitetshospitalet i Helsinki og er blot et af produkterne fra den finske robotudvikler, NewIcon.

På hospitaler i flere lande kører virksomhedens lager-og afhentningsrobot Mega Fixu, som styrer hele hospitalsapotekets overordnede lager-, logistiksystem, og ved siden af sørger robottvillingerne i deres eget anlæg, IV-Icon, måske for at blande ingredienserne til en antibiotikakur i væskeform.

Første datterselskab i Norden
NewIcon har fra hovedsædet i Kuopio i det østcentrale Finland i de senere år udviklet sig fra en generel industrirobotleverandør til specialist i udvikling og installering af robot-og automatiseringsanlæg til medicinhåndtering til sygehusapoteker, private apoteker, plejehjem mm.

For få måneder siden åbnede NewIcon sit første nordiske datterselskab i Odense, og det er der to gode grunde til:

- Der sker så meget i Danmark i disse år med de nye, store sygehusbyggerier og ombygningerne af mange af de eksisterende. Den udvikling vil vi gerne være en del af. Og vi har selvfølgelig valgt placeringen i Odense, fordi det er Danmarks robotby, og her er et meget inspirerende miljø, siger Hanne Hansen-Nord, som med titlen Key Account Manager er virksomhedens foreløbigt første medarbejder i Danmark.

Hun tilføjer, at selv om det danske sundhedsvæsen - på grund af mængden af beslutningstagere -  kan være svært at komme ind på, har det nogle fordele i forhold til de øvrige, nordiske lande.

- Vi er teknisk rigtig godt med i Danmark, og alene dét at vi har et fælles medicinkort, som både de praktiserende læger, sygehusene og apotekerne har adgang til, viser, at Danmark også på IT siden er i front. NewIcon udvikler produkter, der passer perfekt til de avancerede medicinske systemer i Danmark, siger Hanne Hansen-Nord.

Sikkerhed for patienter og medarbejdere
Sikkerhed er nøgleordet for at lade robotter overtage dispensering, udlevering og kontrol af lægemidler.

- Ifølge undersøgelser er fejlmedicinering på verdensplan den tredje hyppigste dødsårsag efter cancer og hjertesygdomme. Det er alvorlige tal, og derfor giver det god mening at optimere sikkerheden omkring medicin dispensering. Vi ved, det er en stor hjælp, at automatisere processen, da eksempelvis eMed Smart skabet holder styr på udløbsdatoen, og sygeplejersken bliver guidet frem ved hjælp af lys og censorteknik, siger Hanne Hansen-Nord og fortsætter:

- For sundheds- og farmamedarbejdere har det – ud over at fjerne opgaver med risici for menneskelige fejl – også en stor miljømæssig fordel. I øjeblikket kører vi i Finland tests, hvor robotter blander væsker til kemobehandling. Det er meget individuelle og målrettede medicinopløsninger til kræftpatienter, og det er jo samtidigt meget potente stoffer, vi taler om.  Dermed er det også et risikofyldt arbejdsmiljø for medarbejderne, som i dag står og blander væskerne manuelt, og det problem kan vi løse ved at lade robotterne overtage opgaven, understreger Hanne Hansen-Nord.

Udover sikkerhedsaspektet giver automatiseringen også en række effektivitetsfordele, man typisk ser ved indførelsen af robotfunktioner, og frigiver personalegrupperne til mere kompetente opgaver.

Fakta om NewIcon
Grundlagt i 2007 i Finland
Har i dag 55 ansatte i 11 forskellige lande
Har leveret mere end 70 automatiseringssystemer til medicinhåndtering i hele verden.

 

20/6 2017
  • Second-handvarer gearer op

    Second-handvarer gearer op

    logistikloesninger ›Logistikudbyderen, Instabee Group har indgået et nyt strategisk partnerskab med secondhand-platformem, Vinted som skal understøtte hurtigere, smidigere og mere miljømæssigt bæredygtige leveringer for medlemmerne i Europa
  • Descartes sætter AI-agenter i arbejde

    Descartes sætter AI-agenter i arbejde

    logistikloesninger ›Descartes, global leverandør af software til logistikintensive virksomheder, har lanceret MacroPoint OpsForce, en ny funktion baseret på agentisk AI med det formål at automatisere fragtflows
  • Interroll overtager Royal Apollo Group

    Interroll overtager Royal Apollo Group

    logistikloesninger ›Interroll Holding overtager Royal Apollo Group, en hollandsk leverandør af løsninger inden for vertikal transport, logistik og presning
  • Danmarks første laboratorium for humanoide robotter

    Danmarks første laboratorium for humanoide robotter

    logistikloesninger ›Teknologisk Instituts indviede på årets ROBOTBRAG sit nye Humanoid Lab. Det skal skal hjælpe dansk industri med at finde ud af, om fremtidens robotter er klar til fabriksgulvet
  • Humanoid Robot vinder DIRA Teknologiprisen 2026

    Humanoid Robot vinder DIRA Teknologiprisen 2026

    logistikloesninger ›Den menneskelige robot med navnet Unitree G1 løb med sejren - ikke kun for, hvad den kan i dag, men hvad den repræsenterer for fremtiden, siger juryen
  • AI-alliance effektiviserer lagerdriften

    AI-alliance effektiviserer lagerdriften

    logistikloesninger ›Dematic udvider sine automatiseringsløsninger via partnerskab med GreyOrange, hvis AI-baserede funktioner hjælper kunderne med at optimere drift og fleksibilitet og få mere værdi ud af automatisering
  • Blå paller cirkulerer videre

    Blå paller cirkulerer videre

    logistikloesninger ›Chep Danmark og Rema Distribution Danmark har fornyet deres mangeårige samarbejde med en femårig aftale, der styrker parternes fælles ambition om øget effektivitet i forsyningskæden
  • Rekordhøj ordreindgang

    Rekordhøj ordreindgang

    logistikloesninger ›Med en ordreindgang på 2,1 milliarder EUR i 2025 satte SSI Schaefer Group en ny rekord. Resultatet er også 8,5 % over niveauet året før