Goddag og tobak

Goddag og tobak

V2 Tobacco vokser og hilser ordretilgangen velkommen ved at investere i sin anden lagerautomat

En ægte interesse for røgfri tobak førte til, at brødrene Marc og Patrick Vogel besluttede at starte V2 Tobacco i 2006. Produktionen startede i det små, men en gradvist stigende efterspørgsel gjorde, at fabrikken hurtigt blev for lille.

I dag laver V2 Tobacco portion, løs snus og chewing tobacco af højeste kvalitet til den lavest mulige pris i en af Skandinaviens mest moderne tobaksfabrikker.

Den 4.900 kvadratmeter store fabrik i Silkeborg har kapacitet til at levere store samlede ordrer uden problemer, og når alle produktionslinjer på fabrikken er i drift, kan de producere 40 millioner dåser om året. V2 Tobacco stræber mod at få deres produkter på markedet hurtigst muligt. Dette lykkes dem ved finjusterede operationer og en løbende optimering af den interne produktion.

Strømlinede plukkeprocesser

I 2014, investerede de i deres første lagerautomat, en ShuttleXP fra Kardex Remstar.

- Takket være lagerautomaten har vi strømlinet vores plukningsprocesser og sikret endnu hurtigere leverancer, siger Jakob Nielsen, Logistikchef hos V2 Tobacco A/S.

Da den voksende virksomhed havde brug for at øge sin kapacitet yderligere, valgte de at investere i endnu en Shuttle XP.

- Automatisering gør optimal brug af gulvarealet og skaber også et godt arbejdsmiljø med øget ergonomi, fortsætter Jakob Nielsen.

Den nye automat er blandt andet udstyret med en software-pakke, der tillader individuel hyldehøjde, i forhold til hver brugers foruddefinerede ønsker, og betjeningsåbningen har automatisk lys, således at medarbejderen let kan orientere sig.  Automaten blev installeret på 4 dage og er nu klar til brug.

-hawin

V2 Tobacco har netop investeret i lagerautomat nummer to, hvilket er med til at effektivisere plukkeprocesserne yderligere.

 

10/4 2018
  • Rhenus udvider direktionen

    Rhenus udvider direktionen

    logistikloesninger ›Den globale logistikvirksomhed med afdelinger i bl.a. Horsens og Hvidovre, udvider antallet af medlemmer i direktionen fra fire til syv medlemmer. Det sker for at drive vækst og transformation yderligere frem
  • Digitaliseret grænsehandel styrker Fleggaard

    Digitaliseret grænsehandel styrker Fleggaard

    logistikloesninger ›Fleggaard har investeret massivt i onlineforretningen bl.a. med et fuldautomatisk robotlager og en click&collect-ordning. Det seneste år har det løftet onlineomsætningen med 35 procent. Og det stopper ikke her
  • Teradyne Robotics præsenterer AI Accelerator-drevne løsninger

    Teradyne Robotics præsenterer AI Accelerator-drevne løsninger

    logistikloesninger ›AI-robotter, der kan opfatte og reagere på den virkelige verden og selv tilpasse sig forholdene i disse dage for første gang præsenteret i kommercielt anvendelige løsninger. Det sker på messen NVDIA GTC-messen i San Jose i USA
  • Kommuner kan nu indmelde arealer til nye industriparker i Danmark

    Kommuner kan nu indmelde arealer til nye industriparker i Danmark

    logistikloesninger ›For at give produktionsdanmark et rygstød skal der etableres nye industriparker rundt om i landet. Og nu kan interesserede kommuner indmelde arealer, der kan blive til nye industriparker, meddeler Erhvervsministeriet, som sigter mod at udpege fem industriparker
  • Magazino viser de nye generationer af logistikrobotter på LogiMAT

    Magazino viser de nye generationer af logistikrobotter på LogiMAT

    logistikloesninger ›SOTO- og TORU, som er navnene på to af automationsløsningerne, får hovedrollerne på Magazinos stand på messen i næste uge
  • Konference: Transportcentre for 20 milliarder kroner

    Konference: Transportcentre for 20 milliarder kroner

    logistikloesninger ›Transportcentre er det hurtigst voksende segment indenfor byggeri og ejendom i Danmark, og til november sætter videnscentret, Byens Ejendom spot på tendensen på konferencen: Transportcentrenes udvikling, investeringer og byggeri
  • Ny direktør for Coops Supply Chain, Logistik & Teknologi

    Ny direktør for Coops Supply Chain, Logistik & Teknologi

    logistikloesninger ›Martin Seier, 48 år kommer fra en stilling som direktør hos en af Coops største leverandører, Carlsberg. Her har han været direktør for Supply Chain Operations i Carlsberg Western Europe, tidligere som en del af ledelsen i Carlsberg Danmark
  •  Årets Robotbrag i maj har åbnet for tilmeldinger

    Årets Robotbrag i maj har åbnet for tilmeldinger

    logistikloesninger ›Hvordan kan danske virksomheder fremtidssikre sig ved hjælp af robotberedskab og kunstig Intelligens? Det er temaet ved ROBOTBRAG 2025, som Teknologisk Institut og Dansk Robot Netværk (DIRA) arrangerer i Odense den 8. og 9. maj