H.M. Dronningen så på automatiseringsløsning hos Riantics

H.M. Dronningen så på automatiseringsløsning hos Riantics

H.M. Dronningen besøgte Riantics i Arden den 15. juni i forbindelse med sit sommertogt med Kongeskibet Dannebrog

Riantics havde den store ære og fornøjelse at tage imod Dronningen under et to-dages besøg i Hobro og Mariager. Hendes Majestæt blev præsenteret for den patenterede automatiseringsløsning, Layer Picker, der bruges på lagerfaciliteter rundt omkring i verden, hvor der er installeret 381 anlæg til palletering og depalletering. 

Layer Pickeren er helt unik i sin virkemåde. Ved intelligent styring af vakuum på sugefladen, i kombination med multiregulerbart tryk på et bælgesystem, er den patenterede løsning i stand til at løfte ca. 98% af alle dagligvarer.

Hver Layer Picker løfter dagligt mere end 400 ton varer hos verdens største distributionscentre – varer der leveres til dagligvarekæder som for eksempel Netto, COOP, LIDL, Aldi og mange flere.

En stor dag hos Riantics
Det blev en mindeværdig dag med solskin, højt humør og mange hundrede fremmødte, som bød Dronningen velkommen til hendes første besøg i Arden.

Dronningen blev modtaget af vært for besøget Stephan Seifert, Bestyrelsesformand for Körber AG, som gav en kort introduktion til Körber og Riantics.

Herefter blev Hendes Majestæt præsenteret for Riantics’ automatiseringsløsning, Layer Picker, af virksomhedens direktør for Product Solutions Michael V. Jensen.

- Det var fantastisk at opleve den store interesse fra H.M. Dronningen, som stillede mange uddybende spørgsmål og nærstuderede maskinerne med stor fornøjelse og nysgerrighed, fortæller direktør for Product Solutions Michael V. Jensen.

Et royalt løft
Dronningen fik indblik i virksomhedens udvikling siden 1980 og hørte om opfindelsen af den patenterede løsning, som blev udtænkt i slutningen af 90’erne af en håndfuld medarbejdere og ikke mindst Torben Christensen, som var traktormekaniker, idémager og den allerførste ansatte i det daværende Univeyor.

På det tidspunkt fik Univeyor til opgave at skabe en løsning, som kunne løfte kasser med Chivas Regal Whisky, selvom der var huller i pallelaget, hvilket resulterede i udviklingen af den første udgave af Layer Pickeren.

En sjov oplysning præsenteret for Dronningen var, at én Layer Picker løfter 27 ton i timen, 432 ton pr. dag og 130.000 ton om året, hvilket årligt svarer til løft af Kongeskibet Dannebrog 105 gange. Da Dronningen var kørt, blev dørene slået op, og der blev inviteret inden for i det nyetablerede showroom.

De cirka 200 besøgende fik en guidet rundvisning, hvor de blandt andet fik demonstreret Riantics’ Layer Picker Flex med robotarm og Layer Picker Gantry.

-hawin

22/6 2017
  • Premiere på Netværk for Lager & Logistik

    Premiere på Netværk for Lager & Logistik

    logistikloesninger ›Ny netværksbegivenhed samler beslutningstagere og leverandører til inspiration, vidensdeling og konkrete løsninger på fremtidens lager- og logistikudfordringer. Det er i Hvidovre, og det er gratis at deltage
  •  Robotbrag udvider med Teknologi-workshops

    Robotbrag udvider med Teknologi-workshops

    logistikloesninger ›Når de danske robotudviklere til maj inviterer til den årlige begivenhed i Odense, vil gæsterne kunne få både praktiske indsigter og tæt kontakt med eksperter på en række korte workshops
  • Körber accelererer AI-innovation i nyt samarbejde

    Körber accelererer AI-innovation i nyt samarbejde

    logistikloesninger ›Sammen med amerikanske NVIDIA vil teknologivirksomheden skrue op for udviklingen af bl.a. simuleringsværktøjer til kunder i automations- og logistikindustrien
  • SSI Schaefer blev firedobbelt prisvinder i Tyskland

    SSI Schaefer blev firedobbelt prisvinder i Tyskland

    logistikloesninger ›Det fuldautomatiske højlager til Schou blev kåret som "Årets Produkt 2026 " af læserne af logistikmagasinet Materialfluss, som også belønnede Schaefer med endnu en første og to andenpriser ved sin årlige uddeling
  • Effektivitet, robusthed og overlevelse

    Effektivitet, robusthed og overlevelse

    logistikloesninger ›Europa under pres fra toldkaos og geopolitik – speditørernes rolle er på vej mod forandring. Sådan ser Descartes, leverandør af digitale logistiknetværksløsninger, på sagen. James Stafford, sales director EMEA hos Descartes uddyber i denne kommentar
  • Produktionstiden halveret

    Produktionstiden halveret

    logistikloesninger ›Nyt semiautomatisk anlæg halverer gennemløbstiden og øger kvaliteten i produktionen af Danfoss' controllere. Robotool har udviklet og leveret det
  • DSV har aktiveret sit beredskab

    DSV har aktiveret sit beredskab

    logistikloesninger ›Sikkerheden for medarbejderne, driften og kontinuiteten i kundernes forsyningskæder har topprioritet hos DSV, der følger konfliktet i Mellemøsten tæt
  • DHL øger kølet luftfragt til medicinalvarer

    DHL øger kølet luftfragt til medicinalvarer

    logistikloesninger ›Et nyt Boeing 777-fragtfly er det synlige bevis på en strategisk investering, der bl.a. skal sikre øget kapacitet på virksomhedens samlede, globale logistik på sundhedsområdet