Lyko Group investerer i nyt omnichannellager
SSI Schäfer skal opføre et nyt logistikcenter for Lyko i Sverige.

Lyko Group investerer i nyt omnichannellager

Både onlinesalget og vareleveringen til detailbutikkerne bliver styrket, når Lyko Groups nye omnichannellager står færdigt. SSI Schäfer står for realiseringen af det effektive lager

Den svenske virksomhed Lyko Group AB, en af Nordens førende omnichannel-specialister inden for hårpleje- og skønhedsprodukter, har netop indgået en aftale med SSI Schäfer om realiseringen af et nyt, automatiseret distributionscenter i Vansbro, Sverige.

Det nøglefærdige projekt, som skal huse omkring 50.000 forskellige skønhedsprodukter, kommer blandt andet til at bestå af et effektivt Cuby shuttle-system, ergonomiske arbejdsstationer og logistiksoftwaren WAMAS.

Det er et shuttle-system af typen Cuby, som kommer til at håndtere de 50.000 forskellige artikler i det nye logistikcenter.

Lykos markedsposition er blevet styrket gennem stærk vækst i Sverige og Norge. Både online og via deres 38 detailbutikker. For at følge med den stærke vækst og håndtere de mange artikler i sortimentet vil Lyko nu øge effektiviteten i deres lagerprocesser ved at investere i et nyt distributionscenter. Det nye center skal være med til at sikre, at Lyko kan ekspandere samtidig med, at de fortsat kan yde deres kunder en god service.

Conveyorsystem til kasser

Det nye distributionscenter på ca. 10.000 kvadratmeter bliver realiseret af SSI Schäfer, der er en af verdens førende leverandører af lager- og logistikløsninger.

Centret kommer til at huse et shuttlesystem med fem gange, som kan håndtere de cirka 50.000 forskellige skønhedsprodukter i Lykos sortiment. Arbejdsstationerne, som installeres i centret, er af typen ergonomics@work - en arbejdsstation efter vare-til-person-princippet, som lever op til alle sundheds- og sikkerhedskrav.

Et conveyorsystem til kasser vil skabe en effektiv forbindelse mellem de forskellige lagerområder. Desuden vil logistiksoftwaren WAMAS fra SSI Schäfer koordinere de transparente lagerprocesser.

Et stærkt koncept

Samarbejdet med SSI Schäfer gør det muligt for Lyko at øge deres produktivitet og lagerkapacitet betydeligt, forbedre plukkeevnen og samtidig få et enkelt system med konsistente og strømlinede lagerprocesser.

- SSI Schäfer præsenterede os for et stærkt koncept med en stor grad af fleksibilitet. I kombination med et fremragende samarbejde var det hovedårsagen til, at vi valgte SSI Schäfer som systemleverandør til vores nye logistikcenter i Vansbro, fortæller logistik- og indkøbschef hos Lyko, Anna Persson.

Det nye center forventes at blive sat i drift i begyndelsen af 2020.

-hawin

 

 

 

 

 

 

 

22/6 2018
  •  Grossist investerer i fremtidens kundebehov

    Grossist investerer i fremtidens kundebehov

    logistikloesninger ›Største enkeltstående investering på logistikområdet - nyt ultramoderne lager skal styrke Lemvigh-Müllers markedsposition og forberede virksomheden til fremtiden
  • 250 mio. breve og forsendelser tager ikke fejl - postkassen lever

    250 mio. breve og forsendelser tager ikke fejl - postkassen lever

    logistikloesninger ›Sidste år omdeltes omkring 250 mio. personlige breve, aviser, pakker og magasiner til danskerne. Selvom omdelingen er under forandring i disse år, tyder alt på, at de fysiske breve fortsætter med at være en del af hverdag herhjemme – og derfor er der også brug for postkasser i fremtiden
  • Danske og canadiske robotklynger har indgået samarbejdsaftale

    Danske og canadiske robotklynger har indgået samarbejdsaftale

    logistikloesninger ›Canadian Robotics Council (CRC) og Odense Robotics, som er de respektive nationale robotklynger fra de to lande, har underskrevet en hensigtserklæring, der skal uddybe samarbejdet om innovation og anvendelse af robotteknologi. Aftalen blev underskrevet på Hannover Messe tidligere på måneden
  • Nyt robotanlæg håndterer æg med millimeterpræcision

    Nyt robotanlæg håndterer æg med millimeterpræcision

    logistikloesninger ›Automationsvirksomheden RoboTool, har netop leveret et nyt avanceret anlæg til effektiv palletering af æg hos Danæg
  • Rhenus udvider direktionen

    Rhenus udvider direktionen

    logistikloesninger ›Den globale logistikvirksomhed med afdelinger i bl.a. Horsens og Hvidovre, udvider antallet af medlemmer i direktionen fra fire til syv medlemmer. Det sker for at drive vækst og transformation yderligere frem
  • Digitaliseret grænsehandel styrker Fleggaard

    Digitaliseret grænsehandel styrker Fleggaard

    logistikloesninger ›Fleggaard har investeret massivt i onlineforretningen bl.a. med et fuldautomatisk robotlager og en click&collect-ordning. Det seneste år har det løftet onlineomsætningen med 35 procent. Og det stopper ikke her
  • Teradyne Robotics præsenterer AI Accelerator-drevne løsninger

    Teradyne Robotics præsenterer AI Accelerator-drevne løsninger

    logistikloesninger ›AI-robotter, der kan opfatte og reagere på den virkelige verden og selv tilpasse sig forholdene i disse dage for første gang præsenteret i kommercielt anvendelige løsninger. Det sker på messen NVDIA GTC-messen i San Jose i USA
  • Kommuner kan nu indmelde arealer til nye industriparker i Danmark

    Kommuner kan nu indmelde arealer til nye industriparker i Danmark

    logistikloesninger ›For at give produktionsdanmark et rygstød skal der etableres nye industriparker rundt om i landet. Og nu kan interesserede kommuner indmelde arealer, der kan blive til nye industriparker, meddeler Erhvervsministeriet, som sigter mod at udpege fem industriparker