Lyko Group investerer i nyt omnichannellagerSSI Schäfer skal opføre et nyt logistikcenter for Lyko i Sverige.

Lyko Group investerer i nyt omnichannellager

Både onlinesalget og vareleveringen til detailbutikkerne bliver styrket, når Lyko Groups nye omnichannellager står færdigt. SSI Schäfer står for realiseringen af det effektive lager

Den svenske virksomhed Lyko Group AB, en af Nordens førende omnichannel-specialister inden for hårpleje- og skønhedsprodukter, har netop indgået en aftale med SSI Schäfer om realiseringen af et nyt, automatiseret distributionscenter i Vansbro, Sverige.

Det nøglefærdige projekt, som skal huse omkring 50.000 forskellige skønhedsprodukter, kommer blandt andet til at bestå af et effektivt Cuby shuttle-system, ergonomiske arbejdsstationer og logistiksoftwaren WAMAS.

Det er et shuttle-system af typen Cuby, som kommer til at håndtere de 50.000 forskellige artikler i det nye logistikcenter.

Lykos markedsposition er blevet styrket gennem stærk vækst i Sverige og Norge. Både online og via deres 38 detailbutikker. For at følge med den stærke vækst og håndtere de mange artikler i sortimentet vil Lyko nu øge effektiviteten i deres lagerprocesser ved at investere i et nyt distributionscenter. Det nye center skal være med til at sikre, at Lyko kan ekspandere samtidig med, at de fortsat kan yde deres kunder en god service.

Conveyorsystem til kasser

Det nye distributionscenter på ca. 10.000 kvadratmeter bliver realiseret af SSI Schäfer, der er en af verdens førende leverandører af lager- og logistikløsninger.

Centret kommer til at huse et shuttlesystem med fem gange, som kan håndtere de cirka 50.000 forskellige skønhedsprodukter i Lykos sortiment. Arbejdsstationerne, som installeres i centret, er af typen ergonomics@work - en arbejdsstation efter vare-til-person-princippet, som lever op til alle sundheds- og sikkerhedskrav.

Et conveyorsystem til kasser vil skabe en effektiv forbindelse mellem de forskellige lagerområder. Desuden vil logistiksoftwaren WAMAS fra SSI Schäfer koordinere de transparente lagerprocesser.

Et stærkt koncept

Samarbejdet med SSI Schäfer gør det muligt for Lyko at øge deres produktivitet og lagerkapacitet betydeligt, forbedre plukkeevnen og samtidig få et enkelt system med konsistente og strømlinede lagerprocesser.

- SSI Schäfer præsenterede os for et stærkt koncept med en stor grad af fleksibilitet. I kombination med et fremragende samarbejde var det hovedårsagen til, at vi valgte SSI Schäfer som systemleverandør til vores nye logistikcenter i Vansbro, fortæller logistik- og indkøbschef hos Lyko, Anna Persson.

Det nye center forventes at blive sat i drift i begyndelsen af 2020.

-hawin

 

 

 

 

 

 

 

22/6 2018
  • Element Logic omstrukturerer i Skandinavien

    Element Logic omstrukturerer i Skandinavien

    logistikloesninger ›Element Logic implementerer én samlet skandinavisk organisation fra 1. januar 2026 med danske Nikolaj Bjørn Eriksen i spidsen
  • Linerfri fragtetiketter - når posten skal ud

    Linerfri fragtetiketter - når posten skal ud

    logistikloesninger ›DHL indfører InNo-Liner-løsning fra cab og Herma og fjerner dermed spild fra etiketteringsprocessen i bl.a. de interne forsendelser for Deutsche Post, som anlægget i Nohra i Thüringen står for
  • Teknologi er afgørende for vækst

    Teknologi er afgørende for vækst

    logistikloesninger ›AI og automatisering er, ifølge Descartes' 2025 Forwarder/Broker Benchmark Study, nøglefaktorer for vækst i et usikkert globalt logistikmiljø
  • Pitstop i himlen

    Pitstop i himlen

    logistikloesninger ›På anbefaling af forsvarschefen er forsvarsforligskredsen orienteret om, at den kommende lufttanknings- og transportkapacitet placeres på Flyvestation Karup
  • Danske Rederier: Lov om krigsforsikring er rettidig omhu

    Danske Rederier: Lov om krigsforsikring er rettidig omhu

    logistikloesninger ›Et enstemmigt folketing har i dag vedtaget lov om krigsforsikring. Loven sikrer, at den danske handelsflåde kan sejle videre i tilfælde af krig og opretholde afgørende forsyningskæder
  • To familievirksomheder - en vision

    To familievirksomheder - en vision

    logistikloesninger ›Med overtagelsen af Dantra Group udvider Hoyer Group serviceporteføljen, ekspertisen og netværket for kunder i hele Europa og resten af verden
  • Fragtdroner over Dubai

    Fragtdroner over Dubai

    logistikloesninger ›Emirates SkyCargo indgår samarbejde med Lodd Autonomous om at udvikle og teste store, selvflyvende fragt-droner i Dubai
  • Körber gør automationsløsninger NIS2-klar

    Körber gør automationsløsninger NIS2-klar

    logistikloesninger ›Med den rigtige balance mellem sikkerhed, kompleksitet og omkostninger har Körber udviklet en løsning, så kunderne både kan beskytte automationsudstyret mod cyberangreb og overholde NIS2-regulativet