Nye 3D vision-scannere fra Scape

Nye 3D vision-scannere fra Scape

Scape Technologies introducerer en serie af seks industrielle 3D Vision Scannere på Vision 2024 i Stuttgart. Det er løsninger som gør det nemt og overskueligt at automatisere bl.a. plukprocesser i logistik og industri

I over tyve år har Scape Technologies leveret innovative robotautomationsløsninger med 3D Vision på tværs af forskellige industrier.

De avancerede stationære og robotmonterede 3D Vision Scannere er designet til at imødekomme kravene i moderne industrielle miljøer.

Og de er udviklet til at forbedre produktiviteten og præcisionen i applikationer, såsom objektgenkendelse, kvalitetsinspektion, dispensor/limning, palletering, robotautomatiseret materialehåndtering (bin-picking), depalletering og meget mere.

Fra den 8. til 10. oktober udstiller Scape Technologies på Vision-messen i Stuttgart.

Der kan man opleve en demonstration af de højtydende og omkostningseffektive 3D Vision scannere og også se nærmere på den nye standardiserede Scape Robotic CNC Tending Workcell.

Høj ydeevne til konkurrencedygtige priser
Scape Technologies ønsker at forbedre effektiviteten og nøjagtigheden i industrielle applikationer og mener samtidig at deres teknologiske nyskabelser skal være tilgængelige for alle.

Derfor tilbyder virksomheden tre serier af 3D Vision scannere til konkurrencedygtige priser.

Den nye serie af industrielle scannere omfatter en serie af Ultra- og Pro 3D Stationære Scannere og en ny robotmonteret 3D Scape Mini Scanner.

Serierne har premiere på Vision 2024 i Stuttgart. For at give de besøgende en god oplevelse har Scape Technologies gjort det muligt at lave helt konkrete kundetest.

Virksomheden opfordrer simpelthen de besøgende til at tage test-emner med og få demonstreret en scanning af dem på standen.

Kodefri software til robotprogrammering
Ifølge Scape Technologien er nutidens industrielle robotteknologi, 3D Vision og AI ofte begrænset af omkostninger, kompleksitet og begrænset tilgængelighed og brugervenlighed.

Scape Technologies revolutionerer dette område ved at udvide grænserne for, hvad der er muligt. Virksomheden er da også engageret i at gøre robotautomatisering tilgængelig for alle.

Baseret på denne mission vil Scape Technologies præsentere den brugervenlige, kodefri robot guidance software, Scape CoCreator, sammen med Scape Industrielle 3D Scannere.

Den innovative platform muliggør en problemfri integration af industrielle 3D-scannere, enhver robotmodel efter eget valg samt andre automatiseringsmaskiner.

- Synergien mellem Scape 3D-scannere og Scape CoCreator-platformen vil tilbyde enestående værdi for vores kunder. Scape CoCreator-platformen strømliner ikke kun automatiseringsprocessen, men åbner også op for nye innovationsmuligheder gennem sin API, som tillader kunder og partnere at bidrage med nye funktioner.

- Denne platform repræsenterer en væsentlig milepæl i vores mission om at gøre robotautomatisering tilgængelig for alle, udtaler Søren Bøving, CEO for Scape Technologies.

Revolutionering af robotceller
Som svar på den konkurrence europæiske producenter står over for, tilbyder Scape Technologies en række konkurrencedygtige komponenter og udstyr til opbygning af robotceller.

Det er en indsats, som omfatter SCAPE Vision Controller, 3D Vision scannere og andre standardiserede komponenter til forskellige komplette og standardiserede Scape Robotic Workcells.

På Vision 2024 vil den første standardiserede Scape Robotic CNC Tending Workcelle blive introduceret til emne-fødning af CNC-maskiner.

Scape Technologies udstiller på Vision 2024 i Stuttgart, Stand D80 i hal 10.
-hawin

Tre nyheder fra Scape Technologies

Scape Mini Industrielle 3D Scannerserie
Scape Mini Scanners er let, kompakt og kommer med enten farve- eller gråtone kamera. De er ideelle til scanning af små områder med høj opløsning. Takket være det robuste design kan de monteres på robotter til applikationer, som f.eks. robotautomatiseret materialehåndtering (bin-picking), inspektion, objektdetektering (pose-estimation), højpræcisions robot-guidance og svejsningspositionering.

SCAPE Pro Industrielle 3D Scannerserie
Den omkostningseffektive stationære scannerserie er udstyret med farvekamera, dækker scanningsområder fra små til meget store områder. Den er ideel til applikationer såsom palletering/depalletering, store områdescanninger, robotautomatiseret materialehåndtering (bin-picking) og objektdetektering (pose-estimation).

Scape Ultra Industrielle 3D Scannerserie
De højtydende Scape Ultra Industrielle 3D Scannere er designet til mellemstore til store scanningsområder. De udmærker sig i applikationer, der kræver høj præcision, såsom robotautomatiseret materialehåndtering for semi-strukturerede dele, objektdetektering, dybdeinformation, industriel inspektion og maskinstyring.

Alle Scape Industrielle 3D Scannere er designet til hårde industrielle forhold og har IP65-certificerede støv- og vandtætte kabinetter samt CE- og FCC-certificeringer for industristandarder. 

4/10 2024
  • LogiMAT lufter leasingløsningerne

    LogiMAT lufter leasingløsningerne

    logistikloesninger ›Nye leasing- og faktureringsløsninger skal gøre det attraktivt at investere i mere effektive og mindre miljøbelastende intralogistikløsninger. LogiMAT stiller skarpt på dem
  • Oplev fremtidens intralogistik

    Oplev fremtidens intralogistik

    logistikloesninger ›Danrobotics sætter fokus på fremtidens logistikløsninger på sit inspirationsevent, ”Oplev fremtidens intralogistik”
  • LogiMAT styrker vidensdelingen

    LogiMAT styrker vidensdelingen

    logistikloesninger ›”Passion for detaljer” er temaet, der sætter tonen for det ledsagende og udvidede konferenceprogram på årets LogiMAT-messe i Stuttgart
  • Mettler Toledo præsenterer nyheder på Interpack 2026

    Mettler Toledo præsenterer nyheder på Interpack 2026

    logistikloesninger ›Næste generation af metaldetektorserien M50 R-serien og en serie specifikt udviklet til uemballerede bulkprodukter er blandt produkterne på den tyske messe til maj
  • Mærkning til affaldssortering kan blive ensrettet i EU

    Mærkning til affaldssortering kan blive ensrettet i EU

    logistikloesninger ›Efter et stort researchprojekt anbefaler Europa-Kommissionens Fælles Forskningscenter en harmonisering af piktogrammer, farver og koder i medlemslandenes affaldsordninger
  • Initiativpris er en del af fødekæden

    Initiativpris er en del af fødekæden

    logistikloesninger ›FDE Fonden har nu åbnet for indstillinger til den årlige Initiativpris, som hylder initiativer, der bidrager til udvikling, inspiration og fornyelse i den danske godstransport- og logistikbranche
  • Nordatlantisk fundament bliver styrket

    Nordatlantisk fundament bliver styrket

    logistikloesninger ›Blue Water Shipping overtager Postas speditionsaktiviteter i Danmark og på Færøerne pr. 1. februar 2026 og styrker dermed sin tilstedeværelse i Nordatlanten
  • Nyt brancheområde gør klar til HI 2027

    Nyt brancheområde gør klar til HI 2027

    logistikloesninger ›Besøgende på HI-messen i 2027 kan se frem til at gå på opdagelse i et nyt brancheområde skabt af Dansk Overfladeindustri