Robotlager fra Element Logic klæder Billig-arbejdstøj.dk på til julehandlen

Robotlager fra Element Logic klæder Billig-arbejdstøj.dk på til julehandlen

Danmarks største webshop for arbejdstøj, Billig-arbejdstøj.dk, har taget konkurrencen op med Amazon og investeret i et AutoStore-robotlager fra Element Logic. Anlægget hjælper Billig-arbejdstøj.dk til at arbejde smartere og følge med forbrugernes voksende appetit på sofashopping - ikke mindst under julehandlen

1.200 ordrer.

Så meget nåede et AutoStore-robotlager fra Element Logic at ekspedere på sin første arbejdsdag hos webshoppen Billig-arbejdstøj.dk i Spjald i Vestjylland.

Efter en leveringsperiode på bare fem måneder blev AutoStore-anlægget taget i brug i begyndelsen af september. Og allerede kort tid efter kontraktunderskrivelsen var anlæggets 18 mobile lagerrobotter blevet til 30.

På grund af danskernes øgede appetit på at shoppe fra sofaen - ikke mindst under peakperioder som Black Friday og julehandlen - var Danmarks førende webshop for arbejdstøj simpelthen nødt til at udvide anlægget allerede inden første arbejdsdag.

- AutoStore er én af søjlerne i vores målsætning om at tredoble omsætningen de næste fem år. Vi skal kunne håndtere pluk og varehåndtering bedst muligt, så vi står så stærkt som muligt over for Amazon og andre udefrakommende trusler, siger ejer og administrerende direktør Tommy Søndergaard.

Havde brug for den rigtige lagerløsning

Foruden 12 ekstra robotter blev robotlageret også udvidet fra 20.000 til 30.000 kasser. Lynudvidelsen fortæller noget om hastigheden af den vækst, som Billig-arbejdstøj oplever i disse år. Siden grundlæggelsen i 2009 har virksomheden således vundet seks Børsen Gazelle-priser og ekspanderet til Sverige, Norge og England.

Billig-arbejdstøj.dk rummer i dag Danmarks største online-udvalg af arbejdstøj til alle typer brancher, og hertil kommer et stort sortiment af arbejdssko samt sports- og fritidstøj.

Ejer og administrerende direktør i Billig-arbejdstøj.dk Tommy Søndergaard.

Ifølge Tommy Søndergaard forventer man i år at omsætte for 40-50 millioner kroner mere i forhold til 2019-omsætningen, der endte på 81 millioner kroner.

- Vi oplever helt overordnet vækst på stort set alle vores varegrupper, og samtidig vokser antallet af kunder i både det professionelle og det private segment, lyder det fra Tommy Søndergaard.

- Derfor havde vi brug for den helt rigtige løsning til at automatisere vores varepluk. Og den løsning fandt vi i AutoStore fra Element Logic. Vi står nu med et anlæg, der er tilpasset vores aktuelle behov her under julehandlen. Og ikke mindst står vi med et anlæg, der er utroligt let at opskalere til fremtidig vækst - både i forhold til robotter, lagerplads og plukporte.

Arbejder smartere

AutoStore-robotlageret fylder pt. kun godt halvdelen af en helt ny 2.000 kvadratmeter stor lagerhal, som Billig-arbejdstøj.dk har fået bygget, så der er rigeligt med plads til at udvide anlægget.

Samtidig kan man inddrage virksomhedens højlager, der i dag fungerer som bufferlager for AutoStore-anlægget.

- Så vi kan uden de store problemer firedoble kapaciteten på AutoStore, hvis vi får behov for det, siger Tommy Søndergaard og uddyber:

- Vi arbejder meget mere smart nu. Vi behøver ikke længere komme til varerne - de kommer til os. Og anlægget har givet os en helt anden smidighed og plads til ekstra kapacitet.

-hawin

15/12 2020
  • Ny direktør for Coops Supply Chain, Logistik & Teknologi

    Ny direktør for Coops Supply Chain, Logistik & Teknologi

    logistikloesninger ›Martin Seier, 48 år kommer fra en stilling som direktør hos en af Coops største leverandører, Carlsberg. Her har han været direktør for Supply Chain Operations i Carlsberg Western Europe, tidligere som en del af ledelsen i Carlsberg Danmark
  •  Årets Robotbrag i maj har åbnet for tilmeldinger

    Årets Robotbrag i maj har åbnet for tilmeldinger

    logistikloesninger ›Hvordan kan danske virksomheder fremtidssikre sig ved hjælp af robotberedskab og kunstig Intelligens? Det er temaet ved ROBOTBRAG 2025, som Teknologisk Institut og Dansk Robot Netværk (DIRA) arrangerer i Odense den 8. og 9. maj
  • Få realiseret din virksomheds fulde potentiale med en STL lagerløsning

    Få realiseret din virksomheds fulde potentiale med en STL lagerløsning

    logistikloesninger ›SPONSORERET INDHOLD: Logistik og lagerstyring bliver stadig mere kompleks, og behovet for effektive, fremtidssikrede løsninger er større end nogensinde. Hos STL tilbyder vi avancerede semi- og fuldautomatiske lagerløsninger, der hjælper virksomheder med at optimere lagerdriften, reducere omkostninger og forbedre effektiviteten
  • Nyt center skal modne Danmark til usikker fremtid

    Nyt center skal modne Danmark til usikker fremtid

    logistikloesninger ›Oprettelsen af Resilienscenter Danmark skal styrke udviklingen af viden og løsninger, der kan hjælpe virksomheder og organisationer med at leve op til nye krav om øget robusthed. Centret samler de syv danske GTS-institutters indsats for at fremme vækst og eksport af resiliensteknologi
  • Ahlsell henter ny logistikdirektør i egne rækker

    Ahlsell henter ny logistikdirektør i egne rækker

    logistikloesninger ›Ahlsell Danmark har udnævnt sin distributionschef gennem 15 år, Morten Laumann, som ny logistikdirektør. Samtidig har virksomheden samlet al drift i én operationel enhed under divisionsdirektør Henrik Krabbe, som med en kommerciel tilgang til logistik vil tage kundeoplevelsen til næste niveau
  • Truckleverandørerne indtager LogiMAT

    Truckleverandørerne indtager LogiMAT

    logistikloesninger ›De nyeste tendenser inden for truck og materiel til varehåndering på lageret lægger vejen forbi LogiMAT 2025 i Stuttgart. Fleksible og skalerbare løsninger, som optimerer varehåndteringen og giver operatørerne komfortable og ergonomiske arbejdsforhold, er blandt de mange løsninger, som samtidig afspejler, at der er stor efterspørgsel på automation og emissionsfrit materiel
  • Når der går sport i logistikken

    Når der går sport i logistikken

    logistikloesninger ›Sport Event Denmark vil styrke den danske sporteventindustri og et af midlerne handler om effektiv, smidig og sikker eventlogistik. Derfor har eventrådgiveren og -planlæggeren indgået et partnerskab med logistikvirksomheden DB Schenker
  • Intralogistikkens internationale branchetræf er lige på trapperne

    Intralogistikkens internationale branchetræf er lige på trapperne

    logistikloesninger ›LogiMAT 2025 indtager igen alle 10 udstillingshaller og fylder over 120.000 kvadratmeter i Messe Stuttgarts kongrescenter. Globale aktører, smv'er og nystartede virksomheder udstiller deres nyeste produkter, innovationer og løsninger til nutidens og fremtidens logistikudfordringer