Scan Global Logistics indgår strategisk kontrakt med ForsvaretGlobal CCO & COO, Mads Drejer og Major Stiwi Serup Ingersvang, Chef for Kapacitetscenter Transport giver hånd på aftalen.

Scan Global Logistics indgår strategisk kontrakt med Forsvaret

Udvalgt blandt flere førende, internationale transportvirksomheder har Scan Global Logistics (SGL) vundet udbuddet fra FMI (Forsvarsministeriets materiel- og indkøbsstyrelse) om at varetage Forsvarets transport- og logistikopgaver de næste syv år. Aftalen til en værdi af 1.8 milliarder kroner markerer endnu en milepæl i den globale vækst for den fremadstormende logistikvirksomhed med danske rødder

Det strategiske samarbejde med Forsvaret har effekt fra 1. december 2021. Kontrakten indeholder aftale om civiltransport i forbindelse med Forsvarets øvelser og internationale missioner inklusiv transportløsninger for Arktisk Kommando.

Efter en omfattende udbudsproces vandt SGL på både den tekniske og prismæssige evaluering i konkurrence med en lang række globale transport- og logistik virksomheder.

- I udbuddet var det vigtigt at vælge en stærk, udviklingsparat og stabil samarbejdspartner, og vi ser frem til sammen med SGL at udvikle de rigtige metoder og løsninger, der modsvarer Forsvarets særlige behov, udtaler major Stiwi Serup Ingersvang, Chef for Kapacitetscenter Transport.

Global rammeaftale
Rammeaftalen er en af Danmarks største offentlige rammeaftaler og varetages af JMTO (Joint Movement and Transportation Organisation), som koordinerer Forsvarets nationale og internationale transportbehov.

Mads Drejer, Global COO & CCO, uddyber hvilken afgørende rolle SGL’s mangeårige erfaring spiller i forhold til den globale aftale:

- Det er en overordentligt betydelig og strategisk vigtig aftale for os, og vi er stolte over at stå tilbage som vinder af udbuddet i FMI’s lange og professionelle proces. Resultatet understreger vores stærke kompetencer og agile tilgang til at levere komplekse og kritiske transportløsninger.

- Vores mere end 45 års erfaring med at løse logistikopgaver for bl.a. FN til nogle af verdens mest svært tilgængelige og konfliktfyldte områder giver os en klar fordel. Vi glæder os til at håndtere opgaven for Forsvaret, uanset hvor i verden, den skal løses.

Fuldt fokus fra starten
Koordinering og effektuering af Forsvarets globale transporter kræver specielle sikkerhedsgodkendelser og procedurer lokalt og globalt.

Derfor er dialogen allerede i gang med Forsvaret og et team dedikeret udelukkende til projektledelse, planlægning og eksekvering af de kommende transporter er ved at blive bemandet og etableret.

Alene i 2021 har SGL foretaget syv opkøb som led i deres ambitiøse ekspansionsstrategi og åbnet tre kontorer inden for den sidste måned.

Som godkendt leverandør for Forsvaret får virksomheden endnu et strategisk ben til at understøtte deres vækstplaner.

-hawin

5/11 2021
  • Ny direktør for Coops Supply Chain, Logistik & Teknologi

    Ny direktør for Coops Supply Chain, Logistik & Teknologi

    logistikloesninger ›Martin Seier, 48 år kommer fra en stilling som direktør hos en af Coops største leverandører, Carlsberg. Her har han været direktør for Supply Chain Operations i Carlsberg Western Europe, tidligere som en del af ledelsen i Carlsberg Danmark
  •  Årets Robotbrag i maj har åbnet for tilmeldinger

    Årets Robotbrag i maj har åbnet for tilmeldinger

    logistikloesninger ›Hvordan kan danske virksomheder fremtidssikre sig ved hjælp af robotberedskab og kunstig Intelligens? Det er temaet ved ROBOTBRAG 2025, som Teknologisk Institut og Dansk Robot Netværk (DIRA) arrangerer i Odense den 8. og 9. maj
  • Få realiseret din virksomheds fulde potentiale med en STL lagerløsning

    Få realiseret din virksomheds fulde potentiale med en STL lagerløsning

    logistikloesninger ›SPONSORERET INDHOLD: Logistik og lagerstyring bliver stadig mere kompleks, og behovet for effektive, fremtidssikrede løsninger er større end nogensinde. Hos STL tilbyder vi avancerede semi- og fuldautomatiske lagerløsninger, der hjælper virksomheder med at optimere lagerdriften, reducere omkostninger og forbedre effektiviteten
  • Nyt center skal modne Danmark til usikker fremtid

    Nyt center skal modne Danmark til usikker fremtid

    logistikloesninger ›Oprettelsen af Resilienscenter Danmark skal styrke udviklingen af viden og løsninger, der kan hjælpe virksomheder og organisationer med at leve op til nye krav om øget robusthed. Centret samler de syv danske GTS-institutters indsats for at fremme vækst og eksport af resiliensteknologi
  • Ahlsell henter ny logistikdirektør i egne rækker

    Ahlsell henter ny logistikdirektør i egne rækker

    logistikloesninger ›Ahlsell Danmark har udnævnt sin distributionschef gennem 15 år, Morten Laumann, som ny logistikdirektør. Samtidig har virksomheden samlet al drift i én operationel enhed under divisionsdirektør Henrik Krabbe, som med en kommerciel tilgang til logistik vil tage kundeoplevelsen til næste niveau
  • Truckleverandørerne indtager LogiMAT

    Truckleverandørerne indtager LogiMAT

    logistikloesninger ›De nyeste tendenser inden for truck og materiel til varehåndering på lageret lægger vejen forbi LogiMAT 2025 i Stuttgart. Fleksible og skalerbare løsninger, som optimerer varehåndteringen og giver operatørerne komfortable og ergonomiske arbejdsforhold, er blandt de mange løsninger, som samtidig afspejler, at der er stor efterspørgsel på automation og emissionsfrit materiel
  • Når der går sport i logistikken

    Når der går sport i logistikken

    logistikloesninger ›Sport Event Denmark vil styrke den danske sporteventindustri og et af midlerne handler om effektiv, smidig og sikker eventlogistik. Derfor har eventrådgiveren og -planlæggeren indgået et partnerskab med logistikvirksomheden DB Schenker
  • Intralogistikkens internationale branchetræf er lige på trapperne

    Intralogistikkens internationale branchetræf er lige på trapperne

    logistikloesninger ›LogiMAT 2025 indtager igen alle 10 udstillingshaller og fylder over 120.000 kvadratmeter i Messe Stuttgarts kongrescenter. Globale aktører, smv'er og nystartede virksomheder udstiller deres nyeste produkter, innovationer og løsninger til nutidens og fremtidens logistikudfordringer