Skræddersyede logistikbygninger giver bonusThomas Møller Rudlang, erhvervschef i EDC Poul Erik Bech, herlev.

Skræddersyede logistikbygninger giver bonus

Skærpet konkurrence i logistikindustrien øger behovet for optimale faciliteter hos logistikvirksomhederne. Her spiller det helt rigtige ejendomsforhold en større og større rolle

For mange virksomheder er løsningen at leje skræddersyede nye bygninger – og her står investorerne klar med finansieringen

Den stigende globale konkurrence medfører, at nutidens industri- og logistikvirksomheder har et langt større krav til ejendommens beliggenhed og funktionalitet, end man så for år tilbage.

- Mange virksomheder bor i dag i ejendomme fra 50’erne og 60’erne, som er svære at bygge om til nutidens krav. For et stigende antal virksomheder bliver det derfor et spørgsmål om at rive ned og bygge nyt eller finde en helt ny lokalitet. Begge dele er forbundet med store omkostninger, siger Thomas Møller Rudlang, erhvervschef i EDC Erhverv Poul Erik Bech, Herlev.

En løsning er at finde en investor til nybyggeriet og gå fra at eje til at leje bygningerne.

Bygninger skal leve op til branchespecifikke krav

En af de virksomheder er den danske transport- og logistikvirksomhed Bech-Hansen & Studsgaard, som er på jagt efter en investor, der vil opføre en moderne industriejendom, der lever op til deres branchespecifikke krav.

- Vi er på jagt efter en eksisterende ejendom til ombygning, eller at opføre en helt ny ejendom, der matcher vores behov. Hertil søger vi en investor. Det ligger ikke i vores strategi, at eje vores virksomhedsejendomme. Vi er dygtige til transport og logistik. Ejendomsinteresser vil vi lade dem om, der er gode til det, siger Tommy Weston, divisionsdirektør i Bech-Hansen & Studsgaard.

- Det handler om fremtidssikring. Vi ønsker at frigive yderligere kapital til investeringer, så virksomhedens vækststrategi kan indfries, og medarbejderne tilbydes optimale arbejdsforhold. Det vigtigste er, at vi fortsat kan tilbyde fremtidssikrede transport- og logistikløsninger af høj kvalitet til kunder og samarbejdspartnere, siger han.

Det går godt for industriejendomme

Hos EDC Erhverv viser analyserne af markedet at industribranchen har medgang, og byggeriet af nye, store industriejendomme er i gang flere steder i landet. Alene i sidste kvartal af 2016 steg massen af industribygninger med 500.000 kvadratmeter. På trods af den stigende bygningsmasse, er tomgangen dog faldet i seneste kvartal. Det vidner om et marked i vækst.

- Industrivirksomhederne klarer det rigtig godt for tiden, og vi kan mærke, at virksomheder over hele landet efterspørger industriejendomme. For tiden søger næsten 1.300 virksomheder efter industriejendomme via. vores landsdækkende køber- og lejerkartotek, siger Thomas Møller Rudlang,

Investorerne står klar

Ønsket om at leje er noget, EDC Erhverv Poul Erik Bech kan se i deres database.

- Generelt vokser interessen for at leje, jo større virksomheden er. Men mindre virksomheder er også på udkig efter en investor for at kunne blive lejer, siger Thomas Møller Rudlang.

Også det ser man i køber- og lejerkartotek, hvor to ud af tre virksomheder for tiden foretrækker at leje.

Industriejendomme er i stigende grad faldet i investorernes søgelys. Det betyder, at mange virksomheder i dag står med en mulighed for at få en ejendom, der fremtidssikrer deres virksomhed, hvis de indgår en fornuftig lejeaftale med en investor.

- Tiden er helt rigtig til at løse ejendommens udfordring ved at blive lejer. Investorerne står praktisk talt klar til at finansiere nybyggeri tilpasset virksomhedens behov, hvis man anses som en stabil lejer. Det gælder både indenlandske, semi-indenlandske og udenlandske investorer, siger Thomas Møller Rudlang.

Pareto Securities på banen igen

For tiden er EDC Erhverv Poul Erik Bech i kontakt med 252 investorer med en erklæret interesse for investering i og efterfølgende udlejning af industriejendomme. En af dem er Pareto Securities, som netop har købt to store grundstykker i det nye Transportcenter i Køge, hvor der skal opføres topklasse industriejendomme.

- Vi har lagt vægt på det attraktive prisniveau på logistikmarkedet i Danmark, sammenholdt med resten af Norden. Vi ser attraktive muligheder på logistikområdet i Danmark. Vi søger virksomheder, der kan tilbyde langsigtede lejekontrakter. Finder vi flere af dem, har vi klart appetit på mere, siger Frederik Kock, partner i Pareto Securities.

-hawin

 

 

 

 

 

19/5 2017
  • Premiere på Netværk for Lager & Logistik

    Premiere på Netværk for Lager & Logistik

    logistikloesninger ›Ny netværksbegivenhed samler beslutningstagere og leverandører til inspiration, vidensdeling og konkrete løsninger på fremtidens lager- og logistikudfordringer. Det er i Hvidovre, og det er gratis at deltage
  •  Robotbrag udvider med Teknologi-workshops

    Robotbrag udvider med Teknologi-workshops

    logistikloesninger ›Når de danske robotudviklere til maj inviterer til den årlige begivenhed i Odense, vil gæsterne kunne få både praktiske indsigter og tæt kontakt med eksperter på en række korte workshops
  • Körber accelererer AI-innovation i nyt samarbejde

    Körber accelererer AI-innovation i nyt samarbejde

    logistikloesninger ›Sammen med amerikanske NVIDIA vil teknologivirksomheden skrue op for udviklingen af bl.a. simuleringsværktøjer til kunder i automations- og logistikindustrien
  • SSI Schaefer blev firedobbelt prisvinder i Tyskland

    SSI Schaefer blev firedobbelt prisvinder i Tyskland

    logistikloesninger ›Det fuldautomatiske højlager til Schou blev kåret som "Årets Produkt 2026 " af læserne af logistikmagasinet Materialfluss, som også belønnede Schaefer med endnu en første og to andenpriser ved sin årlige uddeling
  • Effektivitet, robusthed og overlevelse

    Effektivitet, robusthed og overlevelse

    logistikloesninger ›Europa under pres fra toldkaos og geopolitik – speditørernes rolle er på vej mod forandring. Sådan ser Descartes, leverandør af digitale logistiknetværksløsninger, på sagen. James Stafford, sales director EMEA hos Descartes uddyber i denne kommentar
  • Produktionstiden halveret

    Produktionstiden halveret

    logistikloesninger ›Nyt semiautomatisk anlæg halverer gennemløbstiden og øger kvaliteten i produktionen af Danfoss' controllere. Robotool har udviklet og leveret det
  • DSV har aktiveret sit beredskab

    DSV har aktiveret sit beredskab

    logistikloesninger ›Sikkerheden for medarbejderne, driften og kontinuiteten i kundernes forsyningskæder har topprioritet hos DSV, der følger konfliktet i Mellemøsten tæt
  • DHL øger kølet luftfragt til medicinalvarer

    DHL øger kølet luftfragt til medicinalvarer

    logistikloesninger ›Et nyt Boeing 777-fragtfly er det synlige bevis på en strategisk investering, der bl.a. skal sikre øget kapacitet på virksomhedens samlede, globale logistik på sundhedsområdet