Transport- og logistikbranchen er den største aftager af robotter

Transport- og logistikbranchen er den største aftager af robotter

Mere end hver anden professionelle servicerobot, der blev solgt i 2023, blev bygget til anvendelsesklassen transport og logistik. Salget steg med 35 %, og der blev solgt næsten 113.000 enheder i 2023, viser rapport fra International Federation of Robotics (IFR)

Af Lisbeth Petersen

Stadigt flere robotter arbejder på fabriksgulve, i logistikcentre og med leverancer på gaden.

På verdensplan steg det samlede salg af professionelle servicerobotter i 2023 med 30 procent, og mere end 205.000 enheder blev registreret af International Federation of Robotics -IFR's - statistikafdeling.

Næsten 80 % af robotterne kom fra Asien og Stillehavsregionen med 162.284 solgte enheder.

Europa fulgte efter med 33.918 enheder og Nord- og Sydamerika med 8.927 solgte enheder. Det fremgår af rapporten World Robotics 2024 Service Robots, som præsenteres af robotsammenslutningen.

Manglen på arbejdskraft i transport og logistikfagene sætter sine tydelige spor, når man ser på, hvem som køber de fleste automatiserede løsninger.

Således er mere end hver anden professionelle servicerobot, der blev solgt i 2023, bygget til anvendelsesklassen transport og logistik. Her steg salget med 35 %, og der blev solgt næsten 113.000 enheder i 2023.

-En af de mest tidskrævende opgaver for lastbilchauffører er f.eks. af- og pålæsning, hvor robotapplikationer tilbyder dedikerede løsninger til automatisering. Det er vigtigt, at applikationen er nem at bruge og forstå for ikke-teknisk personale, konkluderer rapporten, som også påpeger behovet i virksomhedernes interne transport:

-Manglen på kvalificeret arbejdskraft driver også efterspørgslen efter automatisering i udendørs miljøer uden offentlig trafik. Robottyper i denne klasse spænder fra automatiserede konventionelle køretøjer som gaffeltrucks eller traktorer til skræddersyede løsninger, ofte med en vejrbestandig indkapsling til de varer, der transporteres.

De øvrige sektorer, som i stor stil tager robotterne til sig i disse år er især serviceområder med vejledning og informationsprocesser, landbruget, rengøringsbranchen og sundhedsområdet med bl.a. medicinrobotter. Også her er salget af robotter steget mellem 4 og 31 procent.

Top 3-lande for leverandører af service- og medicinrobotter
USA er hjemsted for det største antal producenter af service- og medicinrobotter i verden. Hele 199 robotvirksomheder har hovedkvarter i USA,og 66 % af disse producenter fremstiller professionelle servicerobotter

Kina ligger på andenpladsen med i alt 107 producenter af servicerobotter og medicinske robotter. Her er andelen af virksomheder, der tilbyder professionelle servicerobotter, endnu højere end i USA, nemlig 80 %. I alt 34% tilbyder forbrugerrobotter og kun 5% medicinske robotter.

Tyskland ligger på tredjepladsen med 83 virksomheder. Ligesom Kina har landet en meget høj andel af professionelle servicerobotproducenter med en andel på 79%. I alt 17 % tilbyder forbrugerapplikationer og 12 % medicinske robotter.

Alle tal i World Robotics Service Robots 2024-rapporten er baseret på en stikprøve på 298 producenter af servicerobotter.
Sammenslutningen bemærker, at prøvesammensætningen varierer hvert år, og man derfor ikke umiddelbart kan sammenligne data fra de forskellige årsrapporter.

 

16/10 2024
  • SSI SCHAEFER blev firdobbelt prisvinder i Tyskland

    SSI SCHAEFER blev firdobbelt prisvinder i Tyskland

    logistikloesninger ›Det fuldautomatiske højlager til Schou er kåret som "Årets Produkt" af læserne af logistikmagasinet Materialfluss, som også belønnede Schaefer med endnu en 1. og 2. andenpriser
  • Effektivitet, robusthed og overlevelse

    Effektivitet, robusthed og overlevelse

    logistikloesninger ›Europa under pres fra toldkaos og geopolitik – speditørernes rolle er på vej mod forandring. Sådan ser Descartes, leverandør af digitale logistiknetværksløsninger, på sagen. James Stafford, sales director EMEA hos Descartes uddyber i denne kommentar
  • Produktionstiden halveret

    Produktionstiden halveret

    logistikloesninger ›Nyt semiautomatisk anlæg halverer gennemløbstiden og øger kvaliteten i produktionen af Danfoss' controllere. Robotool har udviklet og leveret det
  • DSV har aktiveret sit beredskab

    DSV har aktiveret sit beredskab

    logistikloesninger ›Sikkerheden for medarbejderne, driften og kontinuiteten i kundernes forsyningskæder har topprioritet hos DSV, der følger konfliktet i Mellemøsten tæt
  • DHL øger kølet luftfragt til medicinalvarer

    DHL øger kølet luftfragt til medicinalvarer

    logistikloesninger ›Et nyt Boeing 777-fragtfly er det synlige bevis på en strategisk investering, der bl.a. skal sikre øget kapacitet på virksomhedens samlede, globale logistik på sundhedsområdet
  • Demonstration af 4D-shuttle på LogiMAT

    Demonstration af 4D-shuttle på LogiMAT

    logistikloesninger ›På messen i Stuttgart viser robotproducenten Movu Robotics sit bud på transformationen mod 4-vejs palle-shuttle-teknologi til alt fra fødevarer til rengøringsmidler
  • Dachser styrker sin nordiske organisation

    Dachser styrker sin nordiske organisation

    logistikloesninger ›Kristian Jönsson er tiltrådt i en udvidet rolle som managing director for Dachser Nordic med ansvar for logistikudbyderens aktiviteter i hele Norden
  • Indstilling til Teknologiprisen 2026 er åben

    Indstilling til Teknologiprisen 2026 er åben

    logistikloesninger ›Robotnetværket DIRA inviterer frem til den 18. marts kandidater med produkter og teknologier, der viser vejen for den danske robot- og automationsbranche, til at melde sig til årets konkurrence