Transport- og logistikbranchen er den største aftager af robotter

Transport- og logistikbranchen er den største aftager af robotter

Mere end hver anden professionelle servicerobot, der blev solgt i 2023, blev bygget til anvendelsesklassen transport og logistik. Salget steg med 35 %, og der blev solgt næsten 113.000 enheder i 2023, viser rapport fra International Federation of Robotics (IFR)

Af Lisbeth Petersen

Stadigt flere robotter arbejder på fabriksgulve, i logistikcentre og med leverancer på gaden.

På verdensplan steg det samlede salg af professionelle servicerobotter i 2023 med 30 procent, og mere end 205.000 enheder blev registreret af International Federation of Robotics -IFR's - statistikafdeling.

Næsten 80 % af robotterne kom fra Asien og Stillehavsregionen med 162.284 solgte enheder.

Europa fulgte efter med 33.918 enheder og Nord- og Sydamerika med 8.927 solgte enheder. Det fremgår af rapporten World Robotics 2024 Service Robots, som præsenteres af robotsammenslutningen.

Manglen på arbejdskraft i transport og logistikfagene sætter sine tydelige spor, når man ser på, hvem som køber de fleste automatiserede løsninger.

Således er mere end hver anden professionelle servicerobot, der blev solgt i 2023, bygget til anvendelsesklassen transport og logistik. Her steg salget med 35 %, og der blev solgt næsten 113.000 enheder i 2023.

-En af de mest tidskrævende opgaver for lastbilchauffører er f.eks. af- og pålæsning, hvor robotapplikationer tilbyder dedikerede løsninger til automatisering. Det er vigtigt, at applikationen er nem at bruge og forstå for ikke-teknisk personale, konkluderer rapporten, som også påpeger behovet i virksomhedernes interne transport:

-Manglen på kvalificeret arbejdskraft driver også efterspørgslen efter automatisering i udendørs miljøer uden offentlig trafik. Robottyper i denne klasse spænder fra automatiserede konventionelle køretøjer som gaffeltrucks eller traktorer til skræddersyede løsninger, ofte med en vejrbestandig indkapsling til de varer, der transporteres.

De øvrige sektorer, som i stor stil tager robotterne til sig i disse år er især serviceområder med vejledning og informationsprocesser, landbruget, rengøringsbranchen og sundhedsområdet med bl.a. medicinrobotter. Også her er salget af robotter steget mellem 4 og 31 procent.

Top 3-lande for leverandører af service- og medicinrobotter
USA er hjemsted for det største antal producenter af service- og medicinrobotter i verden. Hele 199 robotvirksomheder har hovedkvarter i USA,og 66 % af disse producenter fremstiller professionelle servicerobotter

Kina ligger på andenpladsen med i alt 107 producenter af servicerobotter og medicinske robotter. Her er andelen af virksomheder, der tilbyder professionelle servicerobotter, endnu højere end i USA, nemlig 80 %. I alt 34% tilbyder forbrugerrobotter og kun 5% medicinske robotter.

Tyskland ligger på tredjepladsen med 83 virksomheder. Ligesom Kina har landet en meget høj andel af professionelle servicerobotproducenter med en andel på 79%. I alt 17 % tilbyder forbrugerapplikationer og 12 % medicinske robotter.

Alle tal i World Robotics Service Robots 2024-rapporten er baseret på en stikprøve på 298 producenter af servicerobotter.
Sammenslutningen bemærker, at prøvesammensætningen varierer hvert år, og man derfor ikke umiddelbart kan sammenligne data fra de forskellige årsrapporter.

 

16/10 2024
  • AI bliver et kerneelement i fremtidens logistikløsninger

    AI bliver et kerneelement i fremtidens logistikløsninger

    logistikloesninger ›AI er alle steder i samfundslivet. Også på logistikområdet. Her er teknologien blevet anvendt proaktivt i et stykke tid. Head of sales & marketing hos Knapp, Tobias Henriksson fortæller i nedenstående indlæg om, hvor AI gør en forskel
  • Netværk for Lager & Logistik fik stærk debut

    Netværk for Lager & Logistik fik stærk debut

    logistikloesninger ›Med 10 udstillere og et stort fremmøde af gæster blev premieren på Netværk for Lager & Logistik en vellykket start på et nyt brancheinitiativ, der sætter fokus på videndeling, konkrete løsninger og relationer i lager- og logistikbranchen 
  • PowerCube indtager logistikcentrene

    PowerCube indtager logistikcentrene

    logistikloesninger ›Med den automatiserede lagerløsning, PowerCube er Jungheinrich klar til at forme fremtidens effektive, sikre og forbundne lagerløsninger. HMS hjælper med netværksdelen
  • Øget overblik over transportflow - i realtid

    Øget overblik over transportflow - i realtid

    logistikloesninger ›Flere transport- og logistikvirksomheder investerer i løsninger til realtidsvisibilitet og øget transparens i forsyningskæden. Det er blandt årsagerne til, at Descartes' platform, MacroPoint fortsætter med at vokse i Europa
  • Droneindustriens nye rolle i Europa

    Droneindustriens nye rolle i Europa

    logistikloesninger ›Rekordmange deltagere fra hele verden besøgte for nyligt International Drone Show 2026 i Odense, hvor forsvar, europæisk robusthed og operative droneløsninger satte dagsordenen
  • Tre veje til stærkere dansk produktion

    Tre veje til stærkere dansk produktion

    logistikloesninger ›En modig sønderjysk SMV, en midtjysk sværvægter i vindmølleindustrien og en virksomhed med ”klar udsigt” til verden er alle nomineret til DIRA Automatiseringsprisen 2026
  • Second-handvarer gearer op

    Second-handvarer gearer op

    logistikloesninger ›Logistikudbyderen, Instabee Group har indgået et nyt strategisk partnerskab med secondhand-platformem, Vinted som skal understøtte hurtigere, smidigere og mere miljømæssigt bæredygtige leveringer for medlemmerne i Europa
  • Descartes sætter AI-agenter i arbejde

    Descartes sætter AI-agenter i arbejde

    logistikloesninger ›Descartes, global leverandør af software til logistikintensive virksomheder, har lanceret MacroPoint OpsForce, en ny funktion baseret på agentisk AI med det formål at automatisere fragtflows