Transport- og logistikbranchen er den største aftager af robotter

Transport- og logistikbranchen er den største aftager af robotter

Mere end hver anden professionelle servicerobot, der blev solgt i 2023, blev bygget til anvendelsesklassen transport og logistik. Salget steg med 35 %, og der blev solgt næsten 113.000 enheder i 2023, viser rapport fra International Federation of Robotics (IFR)

Af Lisbeth Petersen

Stadigt flere robotter arbejder på fabriksgulve, i logistikcentre og med leverancer på gaden.

På verdensplan steg det samlede salg af professionelle servicerobotter i 2023 med 30 procent, og mere end 205.000 enheder blev registreret af International Federation of Robotics -IFR's - statistikafdeling.

Næsten 80 % af robotterne kom fra Asien og Stillehavsregionen med 162.284 solgte enheder.

Europa fulgte efter med 33.918 enheder og Nord- og Sydamerika med 8.927 solgte enheder. Det fremgår af rapporten World Robotics 2024 Service Robots, som præsenteres af robotsammenslutningen.

Manglen på arbejdskraft i transport og logistikfagene sætter sine tydelige spor, når man ser på, hvem som køber de fleste automatiserede løsninger.

Således er mere end hver anden professionelle servicerobot, der blev solgt i 2023, bygget til anvendelsesklassen transport og logistik. Her steg salget med 35 %, og der blev solgt næsten 113.000 enheder i 2023.

-En af de mest tidskrævende opgaver for lastbilchauffører er f.eks. af- og pålæsning, hvor robotapplikationer tilbyder dedikerede løsninger til automatisering. Det er vigtigt, at applikationen er nem at bruge og forstå for ikke-teknisk personale, konkluderer rapporten, som også påpeger behovet i virksomhedernes interne transport:

-Manglen på kvalificeret arbejdskraft driver også efterspørgslen efter automatisering i udendørs miljøer uden offentlig trafik. Robottyper i denne klasse spænder fra automatiserede konventionelle køretøjer som gaffeltrucks eller traktorer til skræddersyede løsninger, ofte med en vejrbestandig indkapsling til de varer, der transporteres.

De øvrige sektorer, som i stor stil tager robotterne til sig i disse år er især serviceområder med vejledning og informationsprocesser, landbruget, rengøringsbranchen og sundhedsområdet med bl.a. medicinrobotter. Også her er salget af robotter steget mellem 4 og 31 procent.

Top 3-lande for leverandører af service- og medicinrobotter
USA er hjemsted for det største antal producenter af service- og medicinrobotter i verden. Hele 199 robotvirksomheder har hovedkvarter i USA,og 66 % af disse producenter fremstiller professionelle servicerobotter

Kina ligger på andenpladsen med i alt 107 producenter af servicerobotter og medicinske robotter. Her er andelen af virksomheder, der tilbyder professionelle servicerobotter, endnu højere end i USA, nemlig 80 %. I alt 34% tilbyder forbrugerrobotter og kun 5% medicinske robotter.

Tyskland ligger på tredjepladsen med 83 virksomheder. Ligesom Kina har landet en meget høj andel af professionelle servicerobotproducenter med en andel på 79%. I alt 17 % tilbyder forbrugerapplikationer og 12 % medicinske robotter.

Alle tal i World Robotics Service Robots 2024-rapporten er baseret på en stikprøve på 298 producenter af servicerobotter.
Sammenslutningen bemærker, at prøvesammensætningen varierer hvert år, og man derfor ikke umiddelbart kan sammenligne data fra de forskellige årsrapporter.

 

16/10 2024
  • 3D vision og robotautomation i praksis

    3D vision og robotautomation i praksis

    logistikloesninger ›Scape Technologies slår dørene op og inviterer til åbent hus, hvor gæsterne kan opleve 3D vision og robotautomation i praksis
  •  'Detector Lab' åbner hos DBI

    'Detector Lab' åbner hos DBI

    logistikloesninger ›Europa mangler faciliteter til test af røgdetekteringsprodukter. Det laver DBI nu om på med et nyt laboratorium og et tilhørende akkrediteret testområde
  • Automatiseringspris til M&J Recycling

    Automatiseringspris til M&J Recycling

    logistikloesninger ›Robotsammenslutningen DIRA har belønnet Horsensvirksomheden, som med et fuldautomatisk robotsvejseanlæg har flyttet produktionen af neddeler-udstyr tilbage fra Kina. Se video om anlægget:
  • Messemediet viser styrken

    Messemediet viser styrken

    logistikloesninger ›Innovative løsninger, nytænkende produkter og aktiviteter der gav stof til eftertanke var i centrum på HI-messen, der samlede industrien til tre udbytterige dage
  • Stabil, dansk robotkurs trods europæisk afmatning

    Stabil, dansk robotkurs trods europæisk afmatning

    logistikloesninger ›Selv om antallet af nyinstallerede robotter på danske virksomheder er faldet en anelse, ligger Danmark stadig i førerfeltet. Især farma- fødevare- og kemiindustrien driver væksten, viser ny statistik fra IFR
  • HI-messen melder klart skib

    HI-messen melder klart skib

    logistikloesninger › Tre dage spækket med nytænkende produkter og horisontudvidende aktiviteter er i vente, når HI-messen 30. september til 2. oktober 2025 inviterer industrien indenfor i MCH Messecenter Herning
  • Ny direktør skal styrke Bila Logistics

    Ny direktør skal styrke Bila Logistics

    logistikloesninger ›Den nye enhed Bila Logistics, og herunder Sealing System, styrkes med ny ceo, den internationalt erfarne Kenneth Krog Madsen
  • Cobotløsninger styrker fleksibilitet og trivsel

    Cobotløsninger styrker fleksibilitet og trivsel

    logistikloesninger ›Medarbejderne i virksomheden Mekoprint havde tidligere flere gentagne og fysisk belastende opgaver. To UR3e-cobotter fra BILA Robotics har nu forbedret arbejdsmiljøet, og kan bl.a. ses på HI-messen