Tre nominerede til DIRA Teknologiprisen 2026

Tre nominerede til DIRA Teknologiprisen 2026

En gående humanoid robot, en ny navigationsteknologi og en gartnerrobot er i finalen til prisen, som Dansk Robot Netværk uddeler i næste måned

Dansk Robot Netværk (DIRA) uddeler hvert år DIRA Teknologiprisen til en teknologi, der inspirerer branchen og sætter fokus på nye robotteknologiske muligheder.

De tre nominerede til 2026-udgaven er:

Unitree G1, som er introduceret til det danske marked af HIVE Robots, er nomineret som et stærkt eksempel på den hastige modning, der finder sted inden for humanoid robotteknologi. 

Robotten repræsenterer et felt med store perspektiver, hvor anvendelser i både industri, service og andre sektorer er under hastig udvikling.

Juryen peger blandt andet på, at humanoide robotter på få år er rykket fra forskningsmiljøer og demonstrationsscenarier tættere på reel anvendelse, ikke mindst fordi prisen på teknologien er faldet markant.

-Unitree G1 illustrerer, hvor hurtigt humanoid robotteknologi er ved at bevæge sig fra vision til praksis. Der er stadig spørgsmål, der skal besvares, men udviklingen er markant. Det kan potentielt forandre hele branchen, lyder det fra juryen.


NaviGuider fra ACTE er nomineret som en navigationsteknologi, der kan fungere som alternativ til GPS i situationer, hvor satellitbaseret navigation er sårbar, forstyrret eller utilstrækkelig. Teknologien kombinerer flere sensortyper for at skabe et præcist billede af bevægelse og position.

Juryen fremhæver, at teknologien rammer ned i en højaktuel udfordring med stigende betydning, blandt andet i relation til droner og andre systemer, hvor robust navigation er afgørende.

- GPS er en akilleshæl i mange moderne systemer. Der er et akut behov for robuste alternativer, og NaviGuider udgør en teknologisk kompleks løsning, der adresserer netop det behov. At sammensmelte data fra flere sensorer til et præcist navigationsbillede er en ingeniørmæssig bedrift, som juryen anerkender, lyder juryens vurdering.

4XROBOTS har udviklet en teknologi, der bringer automation ind i gartneribranchen -et område, hvor robotter hidtil kun har spillet en meget begrænset rolle. Ved at kombinere en klassisk delta-robot med en kollaborativ tilgang gør teknologien det muligt for mennesker og robotter at arbejde side om side om opgaver, der tidligere var rent manuelle.

Teknologien adresserer et betydeligt ergonomisk problem i branchen, og har ifølge juryen potentiale til at skalere langt ud over Danmark.

-Her ser vi en branche, hvor automation nærmest er ukendt land. 4XROBOTS har udviklet en teknologi, der ikke bare aflaster hårdt fysisk arbejde, men som også viser en mulig vej frem for robotvirksomheder, der tør specialisere sig i stedet for at gå bredt, udtaler juryen.

Årets nominerede viser, hvor bredt robot- og automationsbranchen bevæger sig i disse år. Vi ser teknologier, der både løser konkrete udfordringer her og nu, og som samtidig peger frem mod nye anvendelser og markeder. Det er løsninger med tydelig relevans og et spændende udviklingspotentiale, udtaler juryen samlet.

Finalisterne bliver præsenteret på DIRA Business i forbindelse med ROBOTBRAG 2026 i Odense den 7. og 8. maj og vinderen bliver kåret til festmiddagen om aftenen den 7. maj. 

-lipe


14/4 2026
  • Skræddersyet logistik til kunderne

    Skræddersyet logistik til kunderne

    logistikloesninger ›Kunderne efterspørger i stigende grad skræddersyede løsninger hos speditører og toldrepræsentanter. Descartes’ specialiserede systemer hjælper med at levere dem
  • System Transport har udnævnt ny adm. direktør

    System Transport har udnævnt ny adm. direktør

    logistikloesninger ›Niels Brixen Wahlström er pr. 1. april ny administrerende direktør for 3PL-virksomheden i Vejle. Han afløser virksomhedens ejer ejer og hidtidige CEO, i et lederskifte der ikke medfører ændringer i ejerforholdet
  • Premiere på Netværk for Lager & Logistik

    Premiere på Netværk for Lager & Logistik

    logistikloesninger ›Ny netværksbegivenhed samler beslutningstagere og leverandører til inspiration, vidensdeling og konkrete løsninger på fremtidens lager- og logistikudfordringer. Det er i Hvidovre, og det er gratis at deltage
  •  Robotbrag udvider med Teknologi-workshops

    Robotbrag udvider med Teknologi-workshops

    logistikloesninger ›Når de danske robotudviklere til maj inviterer til den årlige begivenhed i Odense, vil gæsterne kunne få både praktiske indsigter og tæt kontakt med eksperter på en række korte workshops
  • Körber accelererer AI-innovation i nyt samarbejde

    Körber accelererer AI-innovation i nyt samarbejde

    logistikloesninger ›Sammen med amerikanske NVIDIA vil teknologivirksomheden skrue op for udviklingen af bl.a. simuleringsværktøjer til kunder i automations- og logistikindustrien
  • SSI Schaefer blev firedobbelt prisvinder i Tyskland

    SSI Schaefer blev firedobbelt prisvinder i Tyskland

    logistikloesninger ›Det fuldautomatiske højlager til Schou blev kåret som "Årets Produkt 2026 " af læserne af logistikmagasinet Materialfluss, som også belønnede Schaefer med endnu en første og to andenpriser ved sin årlige uddeling
  • Effektivitet, robusthed og overlevelse

    Effektivitet, robusthed og overlevelse

    logistikloesninger ›Europa under pres fra toldkaos og geopolitik – speditørernes rolle er på vej mod forandring. Sådan ser Descartes, leverandør af digitale logistiknetværksløsninger, på sagen. James Stafford, sales director EMEA hos Descartes uddyber i denne kommentar
  • Produktionstiden halveret

    Produktionstiden halveret

    logistikloesninger ›Nyt semiautomatisk anlæg halverer gennemløbstiden og øger kvaliteten i produktionen af Danfoss' controllere. Robotool har udviklet og leveret det