Danske Speditører med grønt fokus på Transportmessen

Danske Speditører med grønt fokus på Transportmessen

Grønne løsninger er i centrum, når Danske Speditører ruller ind på Transport 2023, hvor brancheforeningen også uddeler den prestigefyldte EFFIE-pris. Derudover holder Danske Speditører sin ordinære generalforsamling på messen, som finder sted i MCH Messecenter Herning 20.-22. april

Danske Speditører kigger ind i en aktivitetsmættet udgave af Transportmessen, hvor foreningen dels møder branchen og udforsker nye teknologier, dels holder generalforsamling og uddeler EFFIE-prisen.

Såvel generalforsamlingen som prisuddelingen, der hylder effektiv, innovativ og energirigtig logistik, finder sted på åbningsdagen, og det er ingenlunde tilfældigt - timingen vurderes at være god i forhold til foreningens medlemmer, ligesom prisen går hånd i hånd med Transportmessens generelle, grønne fokus.

- Vi ved erfaringsmæssigt, at nogle af Danske Speditørers medlemmer er på messen, og så er det naturligt at vi kombinerer generalforsamling og messe. Alle med indsigt i foreningslivet ved, at den årlige generalforsamling er årets højdepunkt, og hos Danske Speditører er det ingen undtagelse. Det er et privilegium at kombinere årets begivenhed i foreningen med åbningen af årets transportmesse, konstaterer administrerende direktør i Danske Speditører Martin Aabak og fortsætter om EFFIE-prisen:

- Speditørerne har en helt særlig rolle i den grønne omstilling, og med EFFIE-prisen får vi lejlighed til at belønne den eller de speditører, som har udvist særligt stor innovation og kreativitet. Uden at foregribe selve prisuddelingen, som afgøres af et dommerpanel, så uddeles prisen fra Grøn Transport-scenen torsdag eftermiddag, og jeg ser selv meget frem til både selve uddelingen og præsentationen af de nominerede virksomheder.

Grøn Transport-scenen byder samlet set på et konferenceprogram spækket med lærerige foredrag, udfordrende indlæg og spændende debatter om - alt sammen med henblik på at kortlægge, hvordan transportbranchen kan udvikle sig i en bæredygtig retning.

Danske Speditører: Dialog fører til inspiration
Netop denne udvikling ligger Danske Speditører meget på sinde, og mens man i vid udstrækning deltager i Transportmessen for at møde branchens leverandører, så er det også for at se noget af den nye teknologi inden for godsfragt.

- I år er det særligt med fokus på hvordan logistik- og transportbranchen kan bidrage til den grønne omstilling. Jeg oplever ingen modstridende holdninger, den grønne omstilling er en bunden opgave, men som speditører ligger det i vores DNA at optimere alle komponenter i logistik- og vareforsyningskæderne, og dermed bidrager vi automatisk til CO2-reduktion. Samtidig er jeg sikker på, at vi med den gode dialog sammen med købere og sælgere kan blive inspireret, lyder det fra Martin Aabak, der i det hele taget finder Transportmessen vigtig for branchen:

- Det er ingen hemmelighed, at de seneste år har været udfordrende for hele logistik- og transportbranchen. Derfor er det vigtigt at mødes på tværs af branchen og i den særlige ramme, som Transportmessen tilbyder. Personligt glæder jeg mig, og jeg vil nødigt undvære muligheden for at opleve den nye Grøn Transport-udstilling og fra nærmeste hold få et indblik i de nye grønne løsninger.

Transport 2023 finder sted 20.-22. april i MCH Messecenter Herning.

-hawin

29/3 2023
  • Fandt hjælp før virksomheden og kroppen gik ned

    Fandt hjælp før virksomheden og kroppen gik ned

    transport ›Økonomisk modvind blev efterfulgt af en blodprop, men vognmand Michael Rasmussen nægtede at give op og søgte gratis hjælp gennem den landsdækkende Early Warning-indsats. I dag har han styr på driften og ro i kroppen
  • Elbilister slipper for omveje

    Elbilister slipper for omveje

    transport ›Det er slut med bøvlede omveje for at lade bilen op på de længere ture gennem Danmark. Fra årsskiftet sætter Vejdirektoratet strøm til 288 lynladere langs motorvejene
  • Brevet hitter i december

    Brevet hitter i december

    transport ›Danskerne sendte 50 procent flere breve sidste december end en gennemsnitlig måned hos dao, der forudser en tilsvarende stigning i år. Trenden drives ifølge ekspert især af unge som modspil til digital overmætning
  • Julehandlen slår klikrekord

    Julehandlen slår klikrekord

    transport ›Danskerne klikker flere pakker hjem end nogensinde før og hos Bring er pakkevolumenerne steget med 21 procent under julesalget – tre områder skiller sig ud
  • Også bilister bør synes

    Også bilister bør synes

    transport ›Ni ud af ti bilister har svært ved at få øje på cyklister og fodgængere uden reflekser eller lygter, viser nye tal. Ubehandlet synstab kan få fatale konsekvenser i trafikken, særligt i vintermørket, hvor modkørendes skarpe forlygter udfordrer øjnene. INDLÆG
  • I stumper og stykker

    I stumper og stykker

    transport ›Det danske EU-formandskab har landet en aftale mellem Rådet og Europa-Parlamentet om bedre design og genbrug af udtjente køretøjer som biler, busser og lastbiler. Fremover skal de kunne skilles ad og delene genanvendes og dermed sikre bedre udnyttelse af materialer og kritiske råstoffer
  • Autologistik i overhalingsbanen

    Autologistik i overhalingsbanen

    transport ›Bahn Express rejser fem mio. euro til nytænkning og udfordring af den europæiske autologistikbranche. Første stop er Danmark, hvor der nu er etableret et fuldt kontor.
  • Afsted efter pakkerne - nu

    Afsted efter pakkerne - nu

    transport ›Black Friday har sat nye rekorder hos Bring. Pakkemængderne er steget med over 30 procent sammenlignet med sidste år, og pakkeshops landet over er allerede godt fyldt op. Derfor opfordrer Bring til at man henter pakkerne hurtigst muligt