DHL Express udvider igen- denne gang i Brabrand

DHL Express udvider igen- denne gang i Brabrand

Kurer- og logistikvirksomheden, der i disse måneder er ved at færdiggøre en stor international hub i Kastrup, udvider nu også med 4.300 kvm i Brabrand ved Aarhus. Når byggeriet er færdigt, vil DHL Express kunne sortere 6.000 pakker i timen alene i den nye jyske terminal. Investeringen koster omkring ca. 171 mio. kroner

-Hos DHL Express er det vigtigt at være gearet til fremtidig vækst, netop derfor positionerer vi os endnu stærkere med opførelsen af en ny terminal, placeret i Brabrand tæt på Århus, så vi også i fremtiden kan servicere vores kunder bedst muligt. Det er samtidig også rigtig vigtigt for os at kunne tiltrække de bedste medarbejdere – og dermed forblive en af Danmarks bedste arbejdspladser, da glade og tilfredse medarbejdere giver vores kunder en endnu bedre service, siger Steen Asger Jørgensen, der er Operations Direktør i DHL Express i Danmark.

Fremtidssikret med solceller og plads til 90 køretøjer
Den nye terminal i Brabrand bygges på en 35.000 kvm stor grund direkte ud til motorvejen. Når den står færdig i 2. halvår 2024 vil terminalens topmoderne sorteringsanlæg kunne sortere flere end 6.000 pakker i timen. Dermed vil DHL Express' terminal i denne del af landet være fremtidssikret mange år frem.

Bygningen får et kæmpe solcelleanlæg på taget, som gør det muligt at forsyne både eldrevne kurerkøretøjer og 40% af parkeringspladserne med strøm. I alt er terminalen forberedt for at kunne håndtere 90 kurerkøretøjer.

Stor arbejdsplads for Aarhusområdet
Hertil kommer at der opsamles regnvand til bilvask, gulvvask og toiletter, og hele bygningen, der også rummer 1.900 kvm kontorer, får avanceret styring af varme og ventilation. Alle grønne tiltag er led i DHL-koncernens målsætning om at nedbringe CO2-aftrykket væsentligt allerede i 2030 og helt til 0 i 2050.

-Flere og flere virksomheder er blevet opmærksomme på at reducere deres CO2-aftryk og det kan de blandt andet gøre ved at benytte sig af samarbejdspartnere, der selv har det som fokus. Den nye terminal er en del af dette bidrag og noget, som kunderne kan gøre brug af for at nedskrive deres eget CO2-aftryk, siger Steen Asger Jørgensen.

Projektet med den nye terminal vil over en 15-årig lejeaftale af bygningen og det nye avancerede sorteringsanlæg løbe op i 23 mio. euros svarende til 171 mio. kroner.

Når den nye terminal tages i brug, vil den til at begynde med beskæftige 40 medarbejdere på kontorerne, som vil løfte en række landsdækkende funktioner. På sigt kan dette tal vokse op til omkring 70 administrative medarbejdere.

Dertil kommer forventeligt 70 kurerer og medarbejdere i terminalen, der dagligt vil håndtere de mange tusinde pakker. Antallet af kurerer og medarbejdere til at læsse pakkerne over på køretøjerne forventes over årene at kunne vokse til 150 - med omkring 110 kørende kurere og 30-40 medarbejdere, der håndterer pakkerne i terminalen. Den nye terminal er derfor allerede fra indvielsen en stor arbejdsplads for Aarhus-området.

-lipe

28/3 2023
  • Flere ladeudtag netværket

    Flere ladeudtag netværket

    transport ›Med købet af den østjyske energikoncern Auras offentlige ladeforretning udvider Norlys sit landsdækkende ladenetværk med mere end 275 ladeudtag
  • Nye klimakrav påvirker hele værdikæden

    Nye klimakrav påvirker hele værdikæden

    transport ›Fra 1. juli træder skærpede klimakrav i kraft for byggebranchen. Iveco forventer at det sætter strøm til markedet for eldrevne varevogne og lastbiler
  • Tyveri af ladekabler eksploderer

    Tyveri af ladekabler eksploderer

    transport ›OK oplever flere og flere tyverier af ladekabler og skruer derfor op for kampen mod kobbertyvene
  • Flexbus forsøger sig med kollektiv trafik

    Flexbus forsøger sig med kollektiv trafik

    transport ›En ny type kollektiv trafik har set dagens lys i Vordingborg Kommune. En flexbus på rute 668 er en del af et forsøgsprojekt igangsat af Region Sjælland
  • Først i Europa med ny tung Man-el-lastbil

    Først i Europa med ny tung Man-el-lastbil

    transport ›Bring har sat sin første tunge el-lastbil i drift i Danmark. Lastbilen, der er 25 meter lang, er den første af sin slags, som MAN har leveret til Europa
  • Københavns Lufthavn dropper fossil diesel

    Københavns Lufthavn dropper fossil diesel

    transport ›Københavns Lufthavn har fået sin sidste leverance af fossil diesel. Fra 1. juli køber lufthavnen HVO biodiesel til sine egne dieselkøretøjer og teknisk udstyr - fra plæneklippere til brandbiler og kæmpestore sneryddere. I alt overgår omkring 320 enheder til det fossilfri brændstof.
  • Offentlige ladestandere til ellastbiler på vej på havnen i Aalborg

    Offentlige ladestandere til ellastbiler på vej på havnen i Aalborg

    transport ›Et nyt samarbejde mellem Port of Aalborg og Norlys betyder, at ellastbiler snart kan tanke strøm på Rørdalsvej i Aalborg. Projektet bliver en del af Norlys’ landsdækkende udbygning af ladeinfrastruktur til tung transport og skal styrke den grønne omstilling i både transportsektoren og havnens erhvervsliv
  • Fart på udbygningen af lynladernetværket

    Fart på udbygningen af lynladernetværket

    transport ›Lynladning langs motorvejsnettet er essentielt for at elbilister kan komme nemt og hurtigt videre, når de kører på tværs af landet – og det bliver kun nemmere fremover. E.ON Drive Infrastructure har nemlig vundet seks rastepladser i vejdirektoratets seneste udbud