Hos Scania driver medarbejderne den grønne omstilling

Hos Scania driver medarbejderne den grønne omstilling

Hvad der startede som en grøn temauge, er nu blevet til en fast del af arbejdsgangen i Scanias danske værksteder. Her sætter medarbejdernes iderigdom nye standarder for de grønne initiativer

Scania er som mange andre danske virksomheder godt i gang med den grønne omstilling. Og i virksomheden er det ikke kun ledelsen, der synes, at en grønnere hverdag er en god idé, for medarbejderne er så stor en del af omstillingen, at det faktisk er dem, der driver den, forklarer Henrik Mortensen, der er regionschef i Scania i Danmark.

- Det hele startede med en global klimadag efterfulgt af en grøn temauge, hvor vi stillede skarpt på at skabe en grønnere hverdag. Vi havde ikke regnet med, at værkstederne også efterfølgende ville fortsætte praksissen, fortæller han begejstret og tilføjer:

- Vores medarbejdere har givet os en idérigdom, som vi ikke kunne have forudset.

Ned med temperaturen og op med sammenholdet

Mekanikernes idéer til at nedbringe Scanias CO2-aftryk er vidt forskellige og handler om alt fra madspild til at afprøve nye metoder at udføre arbejdet på, beretter Henrik Mortensen.

- På et værksted er man begyndt at vaske komponenter ved en lavere temperatur. Man har simpelthen fundet en sæbe, der gør det muligt at vaske de olierede dele på 35 grader. Og der er tale om meget vand, så det er altså noget der rykker på energiforbruget, siger han og fortsætter.

- På et andet værksted har de skruet ned for temperaturen, fordi man synes, den var unødvendig høj, og så har man forbudt hinanden at bruge porten til at gå ind og ud, så man nu kun bruger døren. Så vi oplever virkelig, at de er dedikerede omkring det her.

Et spørgsmål, der forpligter

Det er helt frivilligt, om man ønsker at stille forslag til nye grønne initiativer, men Henrik Mortensen indrømmer, at det også forpligter, når man spørger sine medarbejdere, om de har forslag til forbedringer.

- Der bliver kigget på alle forslag, og hvis man vælger ikke at implementere et forslag, så bliver der også taget en snak om det. Så der er en forklaring på, hvorfor forslaget ikke blev indført. Når man spørger, skal man høre efter, og vi er virkelig glade for alle de forslag, der er kommet, for de gør en forskel, udtaler han.

Scania har 16 værksteder fordelt over det meste af Danmark med i alt omkring 350 ansatte. Scania har igangsat en lang række initiativer, der skal sikre, at virksomheden kan halvere sit CO2-aftryk allerede i 2025.

Udover medarbejderindsatsen har man blandt andet også sikret sig, at værkstederne udelukkende benytter sig af 100% fossilfri el, ligesom man har udskiftet alle pærer til den energieffektive LED-belysning. Desuden benytter alle Scanias 16 værksteder sig af CO2-neutral opvarmning.

-hawin

23/11 2020
  • Erfaring, viden og vogndata som strategisk vækstmotor

    Erfaring, viden og vogndata som strategisk vækstmotor

    transport ›SCT Transport A/S har netop udnævnt økonomichef Mikkel Rimhoff, 40, til økonomidirektør
  • Bro bliver opkaldt efter Dronning Margrethe

    Bro bliver opkaldt efter Dronning Margrethe

    transport ›Den nye Storstrømsbro, der krydser Storstrømmen og forbinder Sjælland og Falster via Masnedø, skal bære navnet Dronning Margrethe II's Bro
  • Proaktiv flådestyring bliver afgørende

    Proaktiv flådestyring bliver afgørende

    transport ›Stigende omkostninger, større kompleksitet i driften og strengere EU-lovgivning vender op og ned på vognmandsbranchen. Hos Bridgestone mener man, at det vil påvirke den måde, hvorpå europæiske vognmandsvirksomheder vil bruge flådestyring i 2026
  • Iran-konflikt omdirigerer på ny containertrafikken

    Iran-konflikt omdirigerer på ny containertrafikken

    transport ›Få uger efter at bl.a. Mærsks skibe havde genoptaget sejladsen via Det Røde Hav, ændrer USAs og Israels angreb på Iran igen ruten mellem Asien og Europa til syd om Afrika
  • Shell-netværket vokser

    Shell-netværket vokser

    transport ›Med opkøbet af 21 ubemandede tankstationer fra HK Olie udbygger energiselskabet DCC Energi nu bilisternes adgang til Shells brændstoffer.
  • Så er den gal igen...

    Så er den gal igen...

    transport ›Langfingrede danskere stjæler hvert år tusindvis af mælkekasser fra Arla. Nu donerer mejeriet 5 kroner til børn og unges maddannelse for hver kasse, der bliver leveret tilbage igen
  • Første internationale tur med elbus

    Første internationale tur med elbus

    transport ›Torsdag sendte Movia for første gang nogensinde en elbus afsted fra København til Berlin på et testkørsel
  • Dæknavne er på plads

    Dæknavne er på plads

    transport ›Dækproducenten, Bridgestone rokerer rundt blandt cheferne i forretningsenheden for kommercielle produkter