Transport- og fødevarebranchen har en gameplanSørby Esport var også en del af sidste års Gamebox Festival. Foto: MCH/Theis Poulsen.

Transport- og fødevarebranchen har en gameplan

Landbrug & Fødevarer og transportbranchen deltager i årets udgave af Danmarks største gamingfestival, Gamebox Festival, i MCH i slutningen af maj måned. Målet er at skabe synlighed om de respektive brancher og i bedste fald at rekruttere unge til relevante uddannelser

Når de besøgende på årets udgave af Gamebox Festival bevæger sig rundt i messehallerne, venter der et væld af gamingrelaterede oplevelser, men i Sørby Esports område støder man som noget nyt også på både erhvervsorganisationen Landbrug & Fødevarer og transportbranchen i form af Job i Transport-kampagnen - og det er der gode grunde til, selv om de to ikke umiddelbart forbindes med computerspil.

- Med Gamebox Festival får vi en anden målgruppe i tale. Vi tror, at vores tilstedeværelse kan vække nogle unge menneskers interesse for landbruget, og måske møder vi morgendagens landmand, forklarer senior brandrådgiver i Landbrug & Fødevarer Rasmus Stampe Emborg og fortsætter:

- Idéen er at koble vores tilstedeværelse sammen med fødevareklyngens rekrutteringskampagne Future Food, og vi håber at kunne bruge gaming som samtalestarter og etablere et rum, hvor vi kan fortælle om mulighederne for uddannelse inden for sektoren.

Image-pleje og rekruttering
Transportbranchens kampagne Job i Transport, der har kørt siden 2015 og har til formål at forbedre lastbilchaufførers image og tiltrække flere til branchen, figurerer ligeledes i Sørby Esports område på Gamebox Festival.

- Vi er på messen for at pleje vores image og for at rekruttere unge til landets glimrende transportuddannelser. Gamebox Festival har rigtig mange besøgende i alderen 13-25 år, og det er netop dem, vi er ude efter - som det er tilfældet med mange andre brancher, mangler vi også arbejdskraft, konstaterer projektchef i Transportens Udviklingsfond Magnus Købke og uddyber:

- Vi føler, at vi passer rigtig godt ind i Sørby Esports område - foreningen beskæftiger sig blandt andet med unge, der er faret vild i livet og har brug for at genfinde lysten til at arbejde eller uddanne sig, og det flugter perfekt med en del af vores indsats, som går ud på at samle de unge op, der dropper ud af gymnasiet.

Det er 3F og arbejdsgiverorganisationerne ATL og DTL-A, der i regi af Transportens Udviklingsfond og Godstransportens Udviklings- og Uddannelsesfond står bag kampagnen Job i Transport.

På Gamebox Festival kan de besøgende blandt andet opleve trækkeren fra kampagnens specialbyggede roadshow-lastbil, ligesom det i området er muligt at prøve kræfter med transport-relaterede computerspil.

Stolt esport forening
Hos Sørby Esport glæder man sig over samarbejdet og ser store perspektiver i, at Landbrug & Fødevarer og transportbranchen nu bliver en del af foreningens område på Gamebox Festival.

- Vi er superstolte af, at Landbrug & Fødevarer og Job i Transport bliver en del af vores stand - det gør, at esporten og det mere traditionelle bliver mixet og bliver vist fra deres bedste sider, og vi glæder os helt vildt til at vise, hvad esporten kan i samarbejde med to så store aktører, lyder det fra bestyrelsesformand i Sørby Esport Mark Kristensen, der fortsætter:

- Vi ønsker, at flere unge får en uddannelse, et godt job og bedre trivsel i hverdagen, og derfor hjælper vi unge med at game "på den sunde måde" ved hjælp af de her lidt mere virkelighedsnære spil og gamification-oplevelser.

Sørby Esports område på Gamebox Festival byder blandt meget andet på live-træninger med nogle af Danmarks bedste coaches, konkurrencer og muligheden for at slå semipro-spilleres tider i diverse spil.

Gamebox Festival 2023 finder sted 26.-28. maj i MCH Messecenter Herning.

-hawin

12/4 2023
  • Zalando har valgt PostNord TPL

    Zalando har valgt PostNord TPL

    transport ›PostNord TPL skal drive Zalandos nordiske distributionscenter i Brunna. Opgaven er en af de største opgaver i virksomhedens historie og markerer et stort skridt fremad for partnerskabet
  • GLS' nye distributionscenter i Randers er åbnet

    GLS' nye distributionscenter i Randers er åbnet

    transport ›I sidste uge slog pakkedistributøren dørene op til centret, der øger kapacitet markant og medfører bl.a. flere arbejdspladser, mindre motorvejskørsel og flere elbiler
  • Grøn flyrute er helt sort

    Grøn flyrute er helt sort

    transport ›Norwegians kommende indenrigsrute med biobrændsel udleder ifølge rapport mere CO2 end traditionelt flyfuel. Forbrugerrådet TÆNK kalder grøn betegnelse for Greenwashing
  • Den bedste - for femte år i træk

    Den bedste - for femte år i træk

    transport ›DHL Express' omkring 45.000 medarbejdere har endnu engang kårets deres arbejdsplads til Europas bedste
  • Norwegian skal flyve første 'grønne' indenrigsrute

    Norwegian skal flyve første 'grønne' indenrigsrute

    transport ›Selskabet har sammen med sine samarbejdspartnere vundet statens udbud om at flyve med 40% Sustainable Aviation Fuel (SAF) mellem Aalborg og København. Udbuddet er det første af sin slags i EU
  • Nye dækregler i Danmark og Sverige – allerede nu

    Nye dækregler i Danmark og Sverige – allerede nu

    transport ›I Danmark gælder nye dækregler også for lastbiler og busser til denne vinter – og i Sverige er lovgivningen strammet væsentligt, hvilket kan udfordre den tunge sektor
  • AI hjælper med flådestyringen

    AI hjælper med flådestyringen

    transport ›Flåderådgiver fra Webfleet er en ny AI-drevet løsning, der skal gøre det enklere, hurtigere og mere effektivt for flådeteams at få adgang til drifts- og performance-data
  • Styrker sikkerhedsparkering for tung trafik

    Styrker sikkerhedsparkering for tung trafik

    transport ›Sikkerhedsparkeringen til 35 lastbiler er resultatet af et strategisk samarbejde mellem Drivers First, Venturi Fastigheter og Øresundsbron