Cobot Lab indviet hos Teknologisk Institut

Cobot Lab indviet hos Teknologisk Institut

Teknologisk Instituts nye laboratorie for kollaborative robotter er indviet til ROBOTBRAG 2019. Cobot Lab – som det er navngivet – skal hjælpe danske virksomheder med succesfuld og sikker implementering af robotter, der arbejder tæt sammen med mennesker

Ved indvielsen forleden talte Flemming Møller, der er Head of Global Manufacturing Concepts hos Kamstrup.

- Et initiativ som Cobot Lab, hvor man uvildigt kan få rådgivning og sparring om, hvordan cobots kan udnyttes, er utrolig relevant. Fordi introduktionen af cobots er meget mere end teknologi. Det påvirker ens organisation og kræver ikke mindst nye kompetencer, sagde Flemming Møller i sin indvielsestale.

- Det er derfor glædeligt at kunne forestå åbningen af Cobot Lab, hvor al viden om, hvordan man udnytter de kollaborative robotters fulde potentiale, er samlet på et sted, afsluttede han.

Skræddersyet, uvildig rådgivning
Cobot Lab har netop til formål at hjælpe virksomheder med at udnytte det fulde potentiale af kollaborative robotter, og på den måde sikre, at ny teknologi bliver implementeret i industrien, hvor det giver mening.

Forretningsleder hos Teknologisk Institut Mads Mathiesen fortæller, at man som virksomhed kan få et skræddersyet rådgivningsforløb i Cobot Lab.

- Vi tilbyder et virksomhedsspecifikt teknologiudviklingsforløb, som typisk starter med identificering af automationspotentialer ved brug af cobots. Med afsæt i de mest velegnede cases udvikler vi i tæt samarbejde med virksomheden koncepter udvalgt på baggrund af en uvildig teknologiscreening, siger Mads Mathiesen.


Flemming Møller, der er Head of Global Manufacturing Concepts hos Kamstrup, og direktør for Produktion og Innovation hos Teknologisk Institut, Anne-Lise Høg Lejre, indviede Cobot Lab til ROBOTBRAG 2019 hos Teknologisk Institut i Odense.

Robotbrag satte rammen for indvielsen
Cobot Lab blev indviet under Teknologisk Instituts årlige ROBOTBRAG, som i år har tiltrukket over 1.500 deltagere, og som dermed slår sidste års deltagerrekord, der lød på over 800 deltagere.

De mange nysgerrige robotentusiaster er kommet for at opleve nye, innovative teknologier, der står og venter rundt om hjørnet i form af kunstig intelligens, virtual reality, droner og ikke mindst de kollaborative robotter.

Hver en krog af Teknologisk Instituts levende laboratorium er taget i brug, og i år er der endnu mere plads til fremtidens robotteknologi med Teknologisk Instituts tredje robotinnovationshal på 800 kvadratmeter.

-lipe

18/11 2019
  • Første kortlægning af perspektiverne for humanoide robotter

    Første kortlægning af perspektiverne for humanoide robotter

    truck ›Menneskelignende robotter vurderes at kunne blive en væsentlig del af fremtidens arbejdsmarked, særligt i sektorer med mangel på arbejdskraft eller behov for øget fleksibilitet. Nu fortæller Teknologisk Institut for første gang i en rapport om potentialerne, barriererne og fremtidsperspektiverne
  • Universal Robots lancerer sin hurtigste cobot nogensinde

    Universal Robots lancerer sin hurtigste cobot nogensinde

    truck ›Den danske producent af kollaborative robotter præsenterer i denne uge sin UR15 på Automate-messen i Detroit. Robotten kan løfte 15-17 kg og egner sig især til f.eks. bil-, metal- og forarbejdsningsindustrien og elektronik og teknologibranchen
  • Skruenøglen er skiftet ud med blokken med slutsedler

    Skruenøglen er skiftet ud med blokken med slutsedler

    truck ›Ronnie D. Hansen har været servicemontør hos Scantruck i næsten 20 år. Nu skifter han afdeling og kommer i fremtiden til at arbejde som salgskonsulent for maskinforhandleren øst for Storebælt
  •  Ultralydssensor til robotnavigation vinder DIRA Teknologiprisen 2025

    Ultralydssensor til robotnavigation vinder DIRA Teknologiprisen 2025

    truck ›Virksomheden Sonair har med juryens ord opfundet en teknolgi, der kan revolutionere måden robotter og automatiserede systemer opfatter og navigerer på, og som åbner døren for helt nye anvendelser langt ud over klassisk automation
  • Tre-i-éner med 136 hk

    Tre-i-éner med 136 hk

    truck ›Der er format over pillearbejdet hos brændselsfirmaet Hjaltelin på Kolding Havn når firmaets nye Manitou-teleskoplæsser flytter rundt på de tonstunge paller i hallerne
  • Nye topledere i Universal Robots og Mobile Industrial Robots

    Nye topledere i Universal Robots og Mobile Industrial Robots

    truck ›Teradyne Robotics har udnævnt nyt lederskab i sine virksomheder Universal Robots og Mobile Industrial Robots (MiR). Den nye ledelse skal sikre stærk kontinuitet og ekspertise, mens begge virksomheder fortsætter med at bidrage til udviklingen af fremtidens avancerede automation
  • Linde 1251 – én el-truck, flere energikilder

    Linde 1251 – én el-truck, flere energikilder

    truck ›Lindes nye type el-truck, Linde 1251-serien, gør det muligt at vælge forskellige energikilder til samme truck. Den fås med enten klassiske blysyrebatterier eller indbyggede Lithium-ION batterier og er samtidig forberedt til brændselsceller. Som bruger af en Linde 1251 er der i praksis forskel på energikilderne og de forretningsmæssige prioriteter, der ligger i valget af dem
  • NordMas præsenterer ny Palfinger

    NordMas præsenterer ny Palfinger

    truck ›Palfinger har for nylig introduceret deres nye FL-serie af medbringertrucks. FLS 25 hedder den, og NordMas havde den og mange andre produkter og løsninger med på Transport 2025 i Herning