Klik selv en robotløsning

Klik selv en robotløsning

På onlineplatformen RBTX.com kan robotbrugere søge på netop den robot, de har behov for og råd til. Og de forskellige leverandører kan præsentere deres produkter, som er garanteret kompatible med hinanden

Af Lisbeth Petersen

Bag onlineportalen står en række internationale virksomheder, bl.a. producenten af energikædesystemer, igus, som sammen med 16 andre industrivirksomheder præsenterede ideen til den ‘digitale robotmarkedsplads’ på årets Hannover Messe i april.

Målet for RBTX.com er at gøre det muligt for kunderne, på en enkel og økonomisk måde at skabe deres egen robotløsning med blot et par klik med musen.
Den grundlæggende elektromekaniske struktur er udgangspunktet for en robotmodel fra portalen. Her finder man f.eks. leddelte arme, deltarobotter mv. I det næste trin kan tilføje individuelle komponenter fra forskellige producenter, eksempelvis gribere, kameraer og styresystemer. Fordelen ved at bygge sin egen computermodel fra portalen er, at de komponenterne, der ligger på siderne, er garanteret kompatible med hinanden. Og der bliver hele tiden tilføjet nye komponenter til platformen.

- RBTX.com-koncepteter beregnet til virksomheder, nye firmaer, forskningsinstitutter og maskintekniske virksomheder, og tilbyder hurtige, specialfremstillede robotløsninger med lave startomkostninger på blot et par tusind euro og med korte tilbagebetalingstider, forklarer Christian Batz, som er chef for igus digITal.

Han fortsætter:

-Det, vi taler om her, er en lavrisiko måde at træde ind i tidsalderen for automatisering og investere i morgendagens konkurrenceevne. Kunden kan se samspillet mellem den virkelige og digitale robot på en tablet. Og samtidigt kan kunden finde ud af, hvordan konfigurationen virker, og om den er egnet til brug, der hvor kunden har behov for det, siger Christian Batz.

9/9 2019
  • Åben Maskinvej 2026

    Åben Maskinvej 2026

    truck ›Avant Danmark har også åbnet sjællandsk afdeling lige midt i Danmarks største koncentration af maskinfirmaer i Ringsted. Og i virksomheden glæder man sig til "årets vejfest"
  • Oplev fremtidens intralogistik

    Oplev fremtidens intralogistik

    logistikloesninger ›Danrobotics sætter fokus på fremtidens logistikløsninger på sit inspirationsevent, ”Oplev fremtidens intralogistik”
  • Masser af håndslag på ScanMek

    Masser af håndslag på ScanMek

    truck ›Det handlede om maskiner af vidt forskellige typer og i særdeles forskellige størrelser, da salgsfolkene hos Scantruck 43 gange stak på næven med kunder på maskinmessen ScanMek 2026
  • Scanner mindsker spild og sikrer kvalitetsstyring

    Scanner mindsker spild og sikrer kvalitetsstyring

    truck ›Hollandske One Third har udviklet en avocadoscanner, som hurtigt viser slutkunderne, hvor moden frugten er. Efter en testperiode installerer Bilka scanneren i samtlige varehuse - til glæde for både forbrugere og varehuset
  • Konecranes Flow Drive giver markante CO2-besparelser

    Konecranes Flow Drive giver markante CO2-besparelser

    truck ›Med to nye Konecranes reachstackere fra N.C. Nielsen har Taulov Kombiterminal for alvor skiftet spor i deres interne logistik
  • Guldmalet gaffeltruck samler 100.000 euro til Unicef

    Guldmalet gaffeltruck samler 100.000 euro til Unicef

    truck ›Combilift udloddede i slutningen af 2025 sin gaffeltruck nr. 100.000 i en konkurrence, hvor indtægter fra lodder og et tilskud fra gaffeltruckproducenten selv løb op i 100.000 euro til Unicefs globale børnehjælpsprogram
  • Hyster er tilbage i Danmark

    Hyster er tilbage i Danmark

    truck ›Tektra blev i sommeren 2025 udnævnt til officiel Hyster-forhandler. Hos Hyster ser man frem til samarbejdet, der skal styrke material handling-brandet i Danmark
  • Zoo sætter kløerne i elektriske gaffeltruck

    Zoo sætter kløerne i elektriske gaffeltruck

    truck ›Der er både søkøer og foder på gaflerne i Duisburg Zoo, som har et godt samarbejde med Clark. Fornylig afprøvede man en elektrisk gaffeltruck fra Crossover-serien