Bestanden af personbiler vokser
En voksende bestand af personbiler og øgede investeringer i kollektiv transport får interesseorganisationen Dansk Erhverv til at konkludere, at den samlede mobilitet er øget. Derudover konkluderer org
Dansk Erhverv peger også på, at den øgede mobilitet vil skabe vækst i det danske samfund.Gennem de seneste 10 år er bilparken ifølge Danmarks Statistik vokset med over 380.000 biler. Bilerne er mindre og mere brændstoføkonomiske, men giver de samme fordele for pendlere som større biler.
På området for kollektiv transport bliver der investeret omkring 24 milliarder kroner i bedre signaler på jernbanen, mens forliget om Togfonden.dk udløser investeringer på om mod 28,5 milliarder kroner.
- Kombinationen af private investeringer i personbiler og offentlige investeringer i bedre jernbaner er guf for erhvervslivet. Jo mere mobil arbejdsstyrken er, jo bedre er det for virksomhederne. Erhvervslivet forbedrer sit rekrutterings- og kundegrundlag, når arbejdstagere og forbrugere bliver mere mobile. I sidste ende skaber det vækst og gavner dermed Danmarks økonomi, siger chefkonsulent Jesper Højte Stenbæk, Dansk Erhverv.
Dansk Erhverv vil have udvidet vejnettet
Ifølge Dansk Erhverv er der dog behov for at tænke langsigtet på transportområdet. Når danskerne med al tydelighed vil køre i bil, bør vejnettet ifølge organisationens opfattelse udvides.
- Der er behov for en langsigtet plan for udbygning af vejnettet. Modstanderne af en sådan plan påpeger, at biler forurener, og derfor ikke skal have bedre betingelser. I Dansk Erhverv mener vi, at miljøargumentet bliver stadig mindre relevant. Togfonden tager mere end 10 år at realisere, og før en samlet plan for vejudbygninger er realiseret, vil bilparken være tæt på emissionsfri, så på trods af at vi får flere personbiler, vil C02-udledningen falde, siger Jesper Højte Stenbæk.
transportnyhederne.dk