Det skal være lettere at investere i produktionsanlæg

Det skal være lettere at investere i produktionsanlæg

Virksomhedsguidens SMV-rettede vejledning får suppleret en ny digital indsats, som skal gøre det lettere og hurtigere for produktionsvirksomheder at etablere og udvide

Mange produktionsvirksomheder oplever udfordringer med utallige myndighedsgodkendelser, mangel på information og ugennemsigtige processer.

Derfor investerer Danmarks Erhvervsfremmebestyrelse i en ny, digital vejledningsindsats, som skal styrke små og mellemstore virksomheders muligheder for etablering og udvidelse af produktionsanlæg.

Den nye indsats har fokus på kommunale tilladelser og er udviklet i samarbejde mellem KL, en række kommuner, virksomheder og Virksomhedsguiden.

Det forventes at mindst 1.000 virksomheder årligt får bedre overblik over krav, regler og muligheder, skriver Erhvervsministeriet i en pressemeddelelse, hvor minister Morten Bødskov udtaler:

De små og mellemstore virksomheder er rygraden i dansk erhvervsliv. De skaber arbejdspladser og vækst i hele landet. Derfor må vi ikke lade bureaukratiske snubletråde spænde ben for udviklingen.

Erhvervsministeren uddyber:

- Den globale konkurrence er skruet heftigt i vejret. Derfor har vi rullet den røde løber ud for vores produktionsvirksomheder. Med investeringen fra Danmarks Erhvervsfremmebestyrelse giver vi virksomhederne endnu en nødvendig hjælpende hånd til at komme igennem regeljunglen.

Stærkere, tværkommunalt samarbejde
Morten Slotved, som er borgmester i Hørsholm Kommune og medlem i Danmarks Erhvervsfremmebestyrelse, supplerer:

- Vi i bestyrelsen vil med denne indsats forsøge at skabe et stærkere tværkommunalt samarbejde, og vi forventer, at mange kommuner vil anvende det nye vejledningsindhold.

- Derfor skaber vi de bedste betingelser for, at danske produktionsvirksomheder kan vokse og styrke deres omstillingsevne – kortere sagsbehandlingstider og større transparens gør det lettere at drive produktionsvirksomhed her i landet.

Vejledningsindsatsen vil komme til at ligge på Virksomhedsguiden og skaber et fælles punkt for virksomheder, som søger overblik og vejledning. Indsatsen omfatter en række vejledningsartikler og et danmarkskort, der giver overblik over kommende industriparker, erhvervsarealer og tilgængelig infrastruktur. Det skal gøre det nemmere og hurtigere for produktionsvirksomheder at prioritere deres investeringer.

-lipe

18/9 2025
  • Fondsstøtte til grønnere og sikrere skibsfart

    Fondsstøtte til grønnere og sikrere skibsfart

    uddannelse ›DTU-projekt om måling af bølger og havforhold får 4,5 millioner kr. fra Villum Fondens uddeling af midler til forskning på tværs af faggrænser
  • Lærlinge dyster i 3D-print på FoodTech

    Lærlinge dyster i 3D-print på FoodTech

    uddannelse ›Danmarksmesterskaberne i 3D er en af de mange begivenheder, Nordeuropas største messe for fødevareindustrien byder på i næste uge. Danfoss stiller op med flere lærlinge
  • DIRA skifter navn og bliver medlem af DI

    DIRA skifter navn og bliver medlem af DI

    uddannelse ›Dansk Robot Netværk bliver til Dansk Robot Forening og ruster sig til fremtiden som selvstændig medlemsforeningen under DI Produktion
  • Simuleringteknologi skal give dobbelt gevinst

    Simuleringteknologi skal give dobbelt gevinst

    uddannelse ›Større trafiksikkerhed og flere unge i transportbranchen er målene med et nyt, mobilt center med lastbil-, gaffeltruck- og kransimulatorer, som bliver etableret af ATTA Fonden og DEKRA
  • Danmark på 8. plads over verdens dygtigste fagatleter

    Danmark på 8. plads over verdens dygtigste fagatleter

    uddannelse ›En bronzemedalje og 12 medaljer for ekstraordinære præstationer inden for bl.a. mekaniker- og Industri 4.0. brancherne. Det blev høsten til det danske hold til WorldSkills 2026 i Kina
  • 15 unge fagtalenter klar til WorldSkills i Kina

    15 unge fagtalenter klar til WorldSkills i Kina

    uddannelse ›Fredag er det danske landshold fløjet til Shanghai for at dyste med mere end 1400 konkurrenter fra over 70 lande i VM for faglærte
  • Transportens Lærepladspris 2026 gik til Kolding

    Transportens Lærepladspris 2026 gik til Kolding

    uddannelse ›Godstransporten Kolding A/S har modtaget prisen fra ATL - Transportens Arbejdsgivere - for sit mangeårige engagement i uddannelsen af nye medarbejdere, sin rummelige tilgang til lærlinge og indsatsen for at styrke kvaliteten af transportuddannelserne
  • Dagrofa på Craft Festival - igen

    Dagrofa på Craft Festival - igen

    uddannelse ›1.400 udskolingselever fra Middelfart har netop besøgt Dagrofa Foodservice på uddannelsesmessen Craftfestival, hvor fødevareleverandøren nok engang havde det helt store setup med