Kørelærere kan få gratis uddannelse

Kørelærere kan få gratis uddannelse

Et usædvanligt tilbud fra DEKRA Kørelæreruddannelser skal blandt andet holde gang i lastvognshjulene

En gratis efteruddannelse med jobgaranti - det er, hvad DEKRA, der er Danmarks største udbyder af transportuddannelser, nu tilbyder kørelærere i hele landet, der kunne tænke sig at undervise kommende bus- og lastbilchauffører.

Årsagen til det usædvanlige tilbud er for det første, at en forholdsvis ny lovgivning har gjort det sværere at tage springet fra almindelig kørelærer til storvognskørelærer. Hertil kommer, at DEKRA forudser en mangel på netop denne type kørelærere.

Derfor er der tale om et win-win tilbud, som gavner både uddannelsescentret og de kommende lærere, siger DEKRAs administrerende direktør Peter Laursen.

- Mange kørelærere er blevet skræmt væk fra efteruddannelsen, fordi man i 2014 vedtog en lov, som kræver, at de nu skal have samtlige kørekørt – det vil sige motorcykel, bil, erhvervskort, lastbil og vogntog -  for at kunne blive storvognskørelærer. Når man dertil lægger, at selve efteruddannelsen koster et sted mellem 50.000 og 80.000 kroner, så bliver det simpelthen for besværligt og for dyrt, til trods for den gode løn der hurtigt løber over 40.000 kroner om måneden afhængig af hvor meget man arbejder, siger Peter Laursen.

- Blandt andet af den grund regner vi selv med at opleve en mangel på storvognskørelærere her på uddannelsescentret,  tilføjer han.

- Derfor har vi valgt at gøre denne efteruddannelse gratis for kandidater, der er interesserede og vurderet egnet til at arbejde hos DEKRA efter endt uddannelse. Vi giver altså både uddannelsen og en jobgaranti – i hele landet.

Der er også en anden grund til, at Peter Laursen regner med en kommende mangel på storvognskørelærere.

- Gruppen af lærere i denne kategori er aldrende, siger han og fortsætter:

- Rundt om i Danmark er der nu mange storvognskørelærere i 60erne og sågar 70erne.

En trussel mod væksten

DEKRA har tidligere påpeget, at der allerede nu er en alvorlig mangel på kvalificerede bus- og lastvognschauffører. Hvis der så oven i købet kommer til at mangle lærere, som kan undervise nye chauffører, er der reelt tale om en trussel mod den økonomiske vækst, siger Peter Laursen:

- Hvis vi skal holde fast i den gode vækst, som Danmark nu er inde i, skal der stadig transporteres en masse varer fra A til B. Altså skal der helt bogstaveligt uddannes rigtig mange nye lastbilchauffører for at holde gang i hjulene.

Kørelærere, som er interesserede i tilbuddet fra DEKRA, kan regne med at blive ansat på et uddannelsescenter i nærheden af, hvor de bor. Selve uddannelsen foregår på deltid hen over en periode på 7-9 måneder og kan altså gennemføres samtidig med, at man passer et eksisterende kørelærerjob.

-hawin

 

13/9 2016
  • Transportens Lærepladspris 2026 gik til Kolding

    Transportens Lærepladspris 2026 gik til Kolding

    uddannelse ›Godstransporten Kolding A/S har modtaget prisen fra ATL - Transportens Arbejdsgivere - for sit mangeårige engagement i uddannelsen af nye medarbejdere, sin rummelige tilgang til lærlinge og indsatsen for at styrke kvaliteten af transportuddannelserne
  • Dagrofa på Craft Festival - igen

    Dagrofa på Craft Festival - igen

    uddannelse ›1.400 udskolingselever fra Middelfart har netop besøgt Dagrofa Foodservice på uddannelsesmessen Craftfestival, hvor fødevareleverandøren nok engang havde det helt store setup med 
  • Træn skolevejen med dit barn

    Træn skolevejen med dit barn

    uddannelse ›I de kommende uger bliver skolevejene igen fyldt med hundredtusindvis af børn, og det er en god anledning til at lære børnene at gå og cykle på egen hånd, lyder det fra Rådet for Sikker Trafik
  • Droner og robotter indtager EUC Lillebælt

    Droner og robotter indtager EUC Lillebælt

    uddannelse ›EUC Lillebælt investerer i fremtidens teknologi med støtte fra FDE Fonden, når både droner, robotter og en reparations- og fejlfindingsmodel finder vej ind i undervisningen på lager-, logistik- og transportuddannelserne
  • Fagkonkurrence udgør en reel forskel for unge

    Fagkonkurrence udgør en reel forskel for unge

    uddannelse ›DM i Skills styrker unge menneskers interesse for erhvervsuddannelser. Det viser en ny evaluering fra Epinion foretaget under den seneste afholdelse, som samlede 50000 besøgende i Hjørring
  • EU-regel blokerer for fritidsjob

    EU-regel blokerer for fritidsjob

    uddannelse ›Analyse fra SMVdanmark viser, at hver tredje lille - og mellemstore virksomhed har opgaver, der egner sig til unge under 18 år. Alligevel holder besværlige regler, usikkerhed og manglende viden mange virksomheder tilbage fra at ansætte fritidsjobbere
  • HI-messen etablerer nyt metal-fokusområde

    HI-messen etablerer nyt metal-fokusområde

    uddannelse ›Gennem et samarbejde mellem Teknovation og BITVA får maskiner, produktionsudstyr værktøj mm. sit eget område, når den næste HI-messe åbner i 2027
  • 15 fagatleter udtaget til WorldSkills i Shanghai

    15 fagatleter udtaget til WorldSkills i Shanghai

    uddannelse ›En autolakerer, en e karrosseritekniker, og en entreprenørmaskinemekaniker er blandt de unge danskere, som skal deltage i de internationale Skills-mesterskaber til september