Rullende job-kontor besøger Region SydChristian Jørgensen fra DEKRA glæder sig til at vise den store amerikaner-lastbil frem og fortælle om chaufføruddannelsen.

Rullende job-kontor besøger Region Syd

Udbyderen af transportuddannelser, DEKRA Danmark, er draget ud på landevejene i Region Syd for at fortælle om mulighederne for at få uddannelse og job i transportbranchen

Den store grønne og hvide amerikaner-lastbil fra ’DEKRA on Tour’ kampagnen har sat sig for at besøge i alt 15 fynske og jyske byer i regionen.

Alle interesserede er velkomne til at kigge indenfor i lastbilens store bagkabine (på størrelse med en hel lille lejlighed) og få en snak med en uddannelseskonsulent.

Vi har jobs på hylden

- Vi tilbyder AMU-uddannelser inden for taxi, bus og lastbilkørsel. Og så kan vi faktisk også skaffe jobs, fortæller salgschef Christian Jørgensen fra DEKRA Danmark.

DEKRA rekrutterer arbejdskraft inden for transportbranchen i hele landet og har derfor et meget stærkt netværk i denne del af erhvervslivet.

- Vi har simpelthen fingeren på pulsen og ved, hvor der mangler folk. Vi har hele tiden jobs på hylden. Generelt lider branchen af chaufførmangel, tilføjer Christian Jørgensen.

Ifølge fagforbundet 3F og arbejdsgiverforeningen ATL kommer der til at mangle op mod 2.500 chauffører inden for ganske få år.

- Det skyldes til dels, at der er positiv vækst i økonomien, samtidig med at rigtig mange ældre chauffører snart vil forlade arbejdsmarkedet, mens der stadig er behov for, at flere unge går ind i branchen. Hertil kommer, at der rundt om i landet nu foregår en hel del større anlægsprojekter med stort behov for kørsel, siger Christian Jørgensen.

Søger kontakt med lokalpolitikere

Konsulenterne fra ’DEKRA on Tour’ søger kontakt med såvel ledige som med folk, der kunne tænke sig at skifte branche.

Men de vil også meget gerne have en snak med lokale virksomheder og jobcentre samt med politikere fra lokale beskæftigelses- og integrationsudvalg.

- Vi vil gerne minde virksomhederne om, at vi både kan rekruttere nye folk og efteruddanne eksisterende medarbejdere. Og vi vil gerne fortælle politikerne og jobcentrene, at DEKRA kan opkvalificere en stor andel af kommunens ledige og få dem i job, siger Christian Jørgensen.

En rigtig god løn

’DEKRA on Tour’ kampagnen har også til formål at gøre op med det lidt blakkede ry, som lastbilchaufførbranchen har haft tilbage i 1990’erne.

- Meget har ændret sig siden dengang. I dag er der bl.a. kommet styr på køre- og hviletiderne, og forholdene er i det hele taget blevet meget bedre. Vores budskab i dag er, at en chaufførstilling er et godt job, med en rigtig god løn – ja, faktisk omkring 31.000 kr. om måneden, understreger Christian Jørgensen.

-hawin

 

Boks

Tid og sted for ’DEKRA on Tour’

  • 5. april, Nyborg – Torvet i Nyborg
  • 12. april, Svendborg – Skolegade ved Jobcenteret
  • 19. april, Assens – Torvet i Assens
  • 20. april, Fåborg – Banegårdspladsen 7 ved Helios Teatret
  • 26. april, Odense – Edisonsvej 9 ved Fyns Bazaar
  • 3. maj, Fredericia – Akseltorvet
  • 10. maj, Vejle – Havnepladsen ved Vejle Havn
  • 17. maj, Kolding – Godset på Jens Holms Vej 5
  • 24. maj, Vejen - Rådhustorvet
  • 31. maj, Haderslev – Sverigesvej 15 ved Godstransporten
  • 7. juni, Rødekro – Skådevej 4 ved DEKRA
  • 9. juni, Sønderborg – kontakt os for info om stedet
  • 13. juni, Ribe – Dyrskuepladsen på John Tranumsvej 25
  • 14. juni, Tønder – Kontakt os for info om stedet

 

Fakta

  • Mangler inden for få år 2.500 chauffører (kilde: Job i Transport).
  • En faglært lastbilchauffør tjener min. 31.000 kr./md. (kilde: Job i Transport).
  • DEKRA har til i dag hjulpet mere end 3.800 ledige i job - via vores Jobgaranti.
  • DEKRA uddanner og opkvalificerer chauffører i hele landet
  • DEKRA har ingen ventetid, men undervisning dag, aften og weekend.
  • Et lastbilkørekort koster 3.240 kr. – og er gratis for ledige (jf. gældende AMU-regler, krav og vilkår).

 

 

 

15/4 2016
  • Fondsstøtte til grønnere og sikrere skibsfart

    Fondsstøtte til grønnere og sikrere skibsfart

    uddannelse ›DTU-projekt om måling af bølger og havforhold får 4,5 millioner kr. fra Villum Fondens uddeling af midler til forskning på tværs af faggrænser
  • Lærlinge dyster i 3D-print på FoodTech

    Lærlinge dyster i 3D-print på FoodTech

    uddannelse ›Danmarksmesterskaberne i 3D er en af de mange begivenheder, Nordeuropas største messe for fødevareindustrien byder på i næste uge. Danfoss stiller op med flere lærlinge
  • DIRA skifter navn og bliver medlem af DI

    DIRA skifter navn og bliver medlem af DI

    uddannelse ›Dansk Robot Netværk bliver til Dansk Robot Forening og ruster sig til fremtiden som selvstændig medlemsforeningen under DI Produktion
  • Simuleringteknologi skal give dobbelt gevinst

    Simuleringteknologi skal give dobbelt gevinst

    uddannelse ›Større trafiksikkerhed og flere unge i transportbranchen er målene med et nyt, mobilt center med lastbil-, gaffeltruck- og kransimulatorer, som bliver etableret af ATTA Fonden og DEKRA
  • Danmark på 8. plads over verdens dygtigste fagatleter

    Danmark på 8. plads over verdens dygtigste fagatleter

    uddannelse ›En bronzemedalje og 12 medaljer for ekstraordinære præstationer inden for bl.a. mekaniker- og Industri 4.0. brancherne. Det blev høsten til det danske hold til WorldSkills 2026 i Kina
  • 15 unge fagtalenter klar til WorldSkills i Kina

    15 unge fagtalenter klar til WorldSkills i Kina

    uddannelse ›Fredag er det danske landshold fløjet til Shanghai for at dyste med mere end 1400 konkurrenter fra over 70 lande i VM for faglærte
  • Transportens Lærepladspris 2026 gik til Kolding

    Transportens Lærepladspris 2026 gik til Kolding

    uddannelse ›Godstransporten Kolding A/S har modtaget prisen fra ATL - Transportens Arbejdsgivere - for sit mangeårige engagement i uddannelsen af nye medarbejdere, sin rummelige tilgang til lærlinge og indsatsen for at styrke kvaliteten af transportuddannelserne
  • Dagrofa på Craft Festival - igen

    Dagrofa på Craft Festival - igen

    uddannelse ›1.400 udskolingselever fra Middelfart har netop besøgt Dagrofa Foodservice på uddannelsesmessen Craftfestival, hvor fødevareleverandøren nok engang havde det helt store setup med