Continental præsenterer helt ny serie lastvognsdæk på Transport 2023

Continental præsenterer helt ny serie lastvognsdæk på Transport 2023

På Transportmessen i Herning viser Continental både deres nye Generation 5 produktlinje til lastbiler og version 2.0 af det digitale dækovervågnings­system ContiConnect.

Blandt de produkter, Continental præsenterer på Transport 2023, er deres nye produktlinje af lastvognsdæk, Generation 5. Med dækkenes høje kilometertal og fokus på regional kørsel er den nye serie oplagt til det danske marked.

- Med Generation 5 har vores teknikere udviklet en dækserie med høj holdbarhed, øget styrke og trækkraft samt forbedret genbrug af karkassen. Dækkenes egenskaber hjælper med at reducere flådens omkostninger, hvilket er ekstremt vigtigt for vognmændene i dagens konkurrenceprægede marked, understreger administrerende direktør Georg Nielsen fra Continental Dæk Danmark.

Intelligent flådestyring

På Continentals stand K8038 kan de besøgende også opleve det digitale dækovervågningssystem ContiConnect 2.0. En løsning, der sikrer en mere effektiv og intelligent flådestyring med mulighed for at forebygge nedbrud og dækskader samt reducere brændstofudgifter.

- Korrekt lufttryk og temperatur er noget af det vigtigste i forhold til både trafiksikkerhed og vogntogets driftsøkonomi. Med sensorer i dækkene kan man holde øje med alle flådens køretøjer i realtid. Systemet medvirker til at reducere eller helt forhindre nedetid, siger Georg Nielsen.

Transport 2023 foregår den 20.-22. marts 2023 i Messecenter Herning, hvor flere end 360 udstillere præsenterer deres produkter og løsninger.

- Vi glæder os altid til Transportmessen, hvor vi får en god snak med både kunder og gæster om nye løsninger og hvad der er oppe i tiden inden for lastbiler og busser, siger Georg Nielsen fra Continental Dæk Danmark.

-hawin

 

FAKTA om Continental-koncernen

  • Continental blev grundlagt i 1871. I 2022 omsatte koncernen for 39,4 milliarder Euro og beskæftiger i dag flere end 200.000 medarbejdere fordelt på 57 lande og markeder.
  • Koncernen er blandt de teknologisk førende inden for dækproduktion og tilbyder et bredt produktsortiment til personbiler, erhvervs- og specialkøretøjer samt cykler og motorcykler.
  • Dæk-divisionen har 24 produktions- og udviklingssteder verden over. Porteføljen omfatter løsninger og services til dæk og flådeapplikationer samt digitale styringssystemer. Divisionen beskæftiger flere end 57.000 ansatte og omsatte i 2022 for 14 milliarder Euro.
18/4 2023
  • Renault Trafic er årets varevogn

    Renault Trafic er årets varevogn

    transport ›Den helt nye Renault Trafic Van E-Tech Electric gjorde rent bord ved kåringen af International Van of the Year 2027. Den nye, elektriske model kommer efter planen til Danmark i begyndelsen af 2027
  • 35 påkørsler af Banedanmarks broer

    35 påkørsler af Banedanmarks broer

    transport ›Alt for mange lastbiler klemmer sig fast under jernbanebroer, hvilket er både dyrt og besværligt. Banedanmark opfordrer til, at landets vognmænd kigger ekstra grundigt på højderne under landets broer
  • Volvos nye elserie kåret til Årets Lastbil

    Volvos nye elserie kåret til Årets Lastbil

    transport ›Prisen som "International Truck of the Year 2027" tilfalder Volvos nye generation, der omfatter FH-, FM-, FMX- og FH Aero Electric-serierne
  • Akut-transport i luksusklassen

    Akut-transport i luksusklassen

    transport ›Det italienske statspoliti har i over 20 år samarbejdet med bilmærket Lamborghini om særlige transportopgaver. Den nyeste model, Temerario er lige præsenteret som indsatsvogn til bl.a. organtransport
  • Hver anden nye varebil kører på el

    Hver anden nye varebil kører på el

    transport ›Elektrificeringen satte ny rekord i august, når det gælder nye varebiler på vejene. Til gengæld faldt antallet af nye, eldrevne lastbiler
  • Nye løsninger til flådeanalyse og flådestyring 

    Nye løsninger til flådeanalyse og flådestyring 

    transport ›Webfleets Fleet Insights og Asset Management 360 hjælper transportvirksomheder med at omsætte data om køretøjer og aktiver til bedre indsigt, hurtigere beslutninger og mere effektiv drift. De bliver vist på IAA Transportation 2026
  • Rift om lagerlokaler i Horsens

    Rift om lagerlokaler i Horsens

    transport ›2026 har budt på rekordmange lejeaftaler inden for lager og logistik hos Nordicals Horsens – inklusive årets største udlejning i hele landet
  • AI kan effektivisere takeaway-leveringer

    AI kan effektivisere takeaway-leveringer

    transport ›En AI-baseret model kan samle flere takeawayordrer på samme tur og reducere behovet for bude uden at øge ventetiden. Modellen er udviklet med bidrag fra SDU-forsker Yihua Wang og testet på mere end 650.000 virkelige leveringer