Danske havne  i storstilet miljøprojektI Vordingborg havn bliver der arbejdet på at genbruge overskydende jord fra anlægsprojekter.

Danske havne i storstilet miljøprojekt

Guldborgsund og Vordingborg havne blandt deltagerne i EU-projekt hvor fem lande skal samarbejde om at nedbringe Co2-udslip fra erhvervshavne.

Torsdag den 3. november er der i Præstø kickoff til 'DUAL Ports'. Det er et projekt under EUs Interreg North Sea Programme, som skal fremme grønne løsninger - og blandt andet skabe nye produkter, services og processer - der kan reducere Co2-udslippet fra erhvervshavne i  Nordsøregionen.

De danske deltagere er Vordingborg og Guldborgsund havne og Vordingborg Erhverv. Over de næste tre år skal de sammen med havne og myndigheder fra de øvrige lande: Tyskland, Holland, Belgien og Skotland udvikle og udveksle miljøforbedrende ideer og projekter.

Hver havn bidrager med egne initiativer:
Vordingborg Havn vil fokusere på, hvordan man kan bruge overskydende jord fra anlægsprojekter, så man undgår lange vejtransporter til deponering. Og i Guldborgssund bliver der arbejdet med muligheden for at reducere svovl-, NOx- og CO2 udslip, ved at etablere en terminal med LNG (kondenseret naturgas) ud for Orehoved Havn. Terminalen vil både kunne servicere lokale virksomheder og skibstrafik, og på længere sigt også kunne servicere tung vejtrafik.

Borgmestrene for begge kommuner, Knud Larsen fra Vordingborg og John Brædder fra Guldborgsund glæder sig over projektet, hvor der er mulighed for både at arbejde med erhvervsudvikling og miljøforbedringer. Og det samme gør direktør Susanne Kruse Sørensen i Vordingborg Erhverv, som har været med til udvikle projektet:

- Det har været et inspirerende arbejde og bestemt indsatsen værd. Nye miljøvenlige måder at arbejde på er vejen frem for både miljøet og for vores virksomheder, hvor innovation og nytænkning vil skabe grobund for nye arbejdspladser, siger hun.

Det samlede budget for Dual Ports projektet er på omkring 58,5 millioner kroner.

-lipe

 

31/10 2016
  • Hanstholm Havn overtager Hanstholm Stevedore

    Hanstholm Havn overtager Hanstholm Stevedore

    havne ›Øget kapacitet, driftsfordele og kundebetjening skal udvikles målrettet i et tættere samarbejde og styrke Hanstholm Havns position i Nordatlanten
  • Hirtshals Havn fastholder kursen med positiv vækst

    Hirtshals Havn fastholder kursen med positiv vækst

    havne ›2025 bøde på et år med et stigende antal besøgende og gennemrejsende på Hirtshals Havn. Den nye opgørelse skaber optimisme og store forventninger til den forestående havneudvidelse med Nordhavnen
  • Østhavnen melder udsolgt i terminalområdet

    Østhavnen melder udsolgt i terminalområdet

    havne ›Allerede inden færdiggørelsen af første og anden etape af terminalområdet på Østhavnen i Port of Aalborg var det hele udlejet, og derfor er man gået i gang med at udvide yderligere
  •  Bedre affaldssortering på Skagen Havn

    Bedre affaldssortering på Skagen Havn

    havne ›Et nyt, mobilt sorteringssystem målrettet anløbende skibe skal gøre det nemmere at sortere affald direkte på kajen
  • Droner effektiviserer havnedriften

    Droner effektiviserer havnedriften

    havne ›Esbjerg Havn har med integreringen af droner fået skabt helt nye udviklingsmuligheder. for udvikling. Virksomheder som Vestas og DanPilot har store forventninger til teknologien
  • Et stærkere totalberedskab er nødvendigt

    Et stærkere totalberedskab er nødvendigt

    havne ›Danske Rederier bakker op om regeringens akutpakke til at styrke totalberedskabet i Danmark og slår samtidig et slag for at tænke dansk skibsfart ind
  • Alle afdelinger i ét domicil

    Alle afdelinger i ét domicil

    havne ›I år kan Port of Aalborg fejre sit 550-års jubilæum. Jubilæumsåret er skudt i gang med en flytning, der har samlet alle havnens knap 110 medarbejdere i ét domicil med kontor- og lagerfaciliteter helt ud til fjorden.
  • Rekordmange sejlture til skidestinationen

    Rekordmange sejlture til skidestinationen

    havne ›Interessen for skirejser til Sverige fortsætter med at stige markant, og for tredje år i træk når Stena Line nye højder når det gælder danske gæster, der ønsker at opleve de svenske fjelde