Scandlines sammensætter ny direktion

Scandlines sammensætter ny direktion

Eric Gregoire og Mikael Koch Jensen starter i Scandlines som henholdsvis CEO og CFO. Michael Guldmann Petersen fortsætter som COO, og sammen vil de tre udgøre Scandlines’ direktion

Eric Gregoire starter i juli 2024 og kommer fra en stilling som CEO (Chief Executive Officer) i Goodpack Pte Ltd. i Singapore.

Han er en erfaren virksomhedsleder, der i årevis har arbejdet med optimering af forretningsprocesser i forskellige internationale firmaer som General Electric og DuPont.

- Scandlines er stærkt positioneret til fremtiden som innovativ og konkurrencedygtig leverandør af maritim transport mellem Danmark og Tyskland.

- Eric Gregoire kommer til Scandlines med den kommercielle og internationale erfaring, der er nødvendig for yderligere at optimere Scandlines’ forretningsprocesser – ikke mindst for at sikre en god kundeoplevelse, siger Vagn Sørensen, formand for Supervisory Board i Scandlines.

- Jeg er stolt over at blive en del af Scandlines, der har en stærk tradition for at bidrage til regionens økonomiske udvikling. Scandlines har med de mest innovative teknologier til skibene positioneret sig solidt til fremtiden.

- Jeg er overbevist om, at transport til søs fortsat vil spille en afgørende rolle i økonomien, da man her kan tilbyde den mest omkostningseffektive mobilitetsløsning med det laveste CO2-aftryk og samtidig give en rigtig god kundeoplevelse.

- Jeg glæder mig rigtig meget til at blive en del af denne rejse, siger Eric Gregoire.

Midt i maj 2024 tiltræder Mikael Koch Jensen som ny CFO (Chief Financial Officer) i Scandlines.

Mikael Koch Jensen har over 25 års erfaring med økonomistyring og kommer med bred viden fra en række danske og internationale detailvirksomheder som Lagkagehuset, Coop og Colgate-Palmolive.

Som CFO for Scandlines overtager han ansvaret for koncernens samlede funktioner inden for Finance, Treasury, IT og Procurement.

- Jeg er meget glad for at blive en del af Scandlines. Scandlines har stolte traditioner, der går mere end et århundrede tilbage, og står i dag for moderne færgedrift med en klar grøn vision.

- det er et stærkt udgangspunkt for yderligere at styrke positionen mod fremtiden, siger Mikael Koch Jensen.

-hawin

2/5 2024
  • Klargøring af Tyrfing trækker atter ud

    Klargøring af Tyrfing trækker atter ud

    havne ›Samsøs kommende elfærge, Tyrfing, bliver yderligere forsinket. Færgens klargøring til sejlads på værftet i Svendborg trækker desværre ud – planen er nu at sætte færgen i drift på Samsølinjen den 16. januar
  • Styrket vedligehold skaber flere afgange

    Styrket vedligehold skaber flere afgange

    havne ›Bornholmslinjen har i 2026 ønsket flere sammenhængende dage til vedligehold af Express 5. Det fører til færre uger med oplægningsdage og betyder dermed at hurtigfærgen sejler 80 afgange mere end sidste år
  • CMP's ceo stopper

    CMP's ceo stopper

    havne ›Efter mere end otte år på posten som ceo for Copenhagen Malmö Port (CMP) fratræder Barbara Scheel Agersnap sin stilling
  • Containerrekord i danske havne

    Containerrekord i danske havne

    havne ›Tredje kvartal i år har slået alle rekorder, når det kommer til flest lastede containere transporteret til eller fra større danske havne
  • Aarhus Havn ansætter midlertidig ceo

    Aarhus Havn ansætter midlertidig ceo

    havne ›Aarhus Havn har 16. december 2025 ansat Kåre Clemmesen som midlertidig administrerende direkktør. Kåre Clemmesen har omkring 25 års ledererfaring fra ministerier, styrelser, kommuner og offentligt ejede selskaber
  • Aarhus Havns ceo fratræder sin stilling

    Aarhus Havns ceo fratræder sin stilling

    havne ›Aarhus Havns bestyrelse og ceo Thomas Haber Borch har efter fælles overenskomst aftalt, at Thomas Haber Borch fratræder sin stilling hos Aarhus Havn fra og med 15. december 2025
  • Energi og datacentre giver medvind i Esbjerg

    Energi og datacentre giver medvind i Esbjerg

    havne ›Med solid økonomi, et rentefald gennem 2025 og nogle travle efterårsmåneder er vejen banet for stor aktivitet på ejendomsmarkedet i det nye år. Og i det sydvestjyske får udviklingen medvind fra havn, energi og datacentre. Det spår erhvervsmægleren, Nordicals
  • Lokal entreprenør vinder udbud på havn

    Lokal entreprenør vinder udbud på havn

    havne ›Havneudvikling ApS har vundet udbuddet af tre grunde på havnen i Nykøbing Falster. Det besluttede Guldborgsund Kommunes byråd torsdag aften. Bag Havneudvikling ApS står den lokale entreprenørvirksomhed MSE Entreprise