3D maskinstyring er en løftestang til vækst

3D maskinstyring er en løftestang til vækst

Med investeringen i Topcons maskinstyringssystemer har Skive Anlæg & Entreprenør forbedret sin konkurrenceevne og gjort sig mere attraktiv overfor sine kunder og samarbejdspartnere.

Det er bundlinjen i regnskabet, der fortæller historien om en entreprenørvirksomheds præstationer det seneste år. Præstationer, der er udført af den enkelte medarbejder og den enkelte maskine, og som sammenlagt fortæller hvilken udvikling, virksomheden styrer mod.

Opskriften på fremdrift og forbedret indtjening ligger dog ikke i at arbejde hårdere, men derimod smartere. Maskinstyring i 2D eller 3D er i dag et vigtigt redskab til at forbedre sin effektivitet, og det faktum kan Skive Anlæg & Entreprenør ApS nikke genkendende til.

Som mellemstor virksomhed med jord-, kloak- og belægningsopgaver som primære arbejdsområder spiller anvendelsen af 3D maskinstyring en væsentlig rolle i planlægningen og udførelsen af projekterne. For nyligt investerede de i en Komatsu gravemaskine med Topcon 3D maskinstyring hos forhandleren Scantruck A/S. En stor investering som hurtigt har vist sig at være alle pengene værd.

- 3D maskinstyring er kommet for at blive. Det er der ingen tvivl om, og med Topcons løsning kan maskinføreren følge hele projektet på sine digitale tegninger på skærmen i maskinen, siger en tilfreds Michael Nielsen, adm. direktør og ejer af Skive Anlæg & Entreprenør, og fortsætter:

- Jeg har altid sagt, at vores investeringer skal give mening, og Topcons 3D maskinstyring gennem Scantruck giver rigtig god mening. Især i denne tid, hvor alt skal være papirløst.

Skive Anlæg & Entreprenør har gennem Scantruck fået en samlet pakke. Udover levering af gravemaskinen med maskinstyring bliver entreprenørfirmaets medarbejdere også undervist i brugen af systemerne. De får ligeledes hjælp til fremstilling af data, og der er faglig og teknisk support fra Scantruck gennem hele forløbet. Scantruck A/S kan levere hele pakken, og det giver kunden tryghed før og efter handlen.

Positiv situation

Michael Nielsen grundlagde selv virksomheden for 14 år siden. Som enmandsvirksomhed i de tidlige år udførte han haveanlæg for private, inden han for seks år siden overtog en eksisterende lokal entreprenørvirksomhed med seks ansatte. I dag er der 35 ansatte i firmaet, og han har placeret sig selv på kontoret, hvorfra han har overblikket over alle virksomhedens aktiviteter, herunder også investeringer.

Købet af en brugt Komatsu PC240LC-11 gravemaskine med indbygget Top 3D maskinstyring hos Scantruck var en af virksomhedens bedste investeringer, når man gerne vil træde et skridt op og byde ind på flere større projekter for forsyningsselskaber, kommuner og større totalentreprenører.

- Vi købte også Topcon og satte på vores Komatsu HB215LC-3 Hybrid. I alt har vi fem gravemaskiner i kategorien 20-35 tons. Vi er efter overtagelsen vokset via naturlig vækst, og som følge af vores størrelse og tekniske materiel er vi i en positiv situation, hvor vi kan byde ind på de større projekter, hvor vores udstyr kommer til sin ret, siger Michael Nielsen.

Forbedret konkurrenceevne

- Vi havde helt aktuelt to store projekter, hvor det gav mening at anvende maskinstyring. Blandt andet til Skive Kaserne, hvor vi skulle udføre jord-, kloak- og belægningsarbejde. Det er ikke en billig investering, men investeringen betaler sig, fordi man er mere effektiv på pladsen, mere præcis i udførelsen og samtidig sparer brændstof. Det betyder samtidig, at vi kan være mere skarpe i vores beregninger, og det forbedrer vores konkurrenceevne, siger Michael Nielsen.

Alternativet til den smartere løsning med Topcon er at afsætte projektets forskellige højder manuelt med pinde.

- Det gjorde vi dagligt førhen. Men prøv lige at afsætte pinde til et vandløb, der bugter sig i landskabet mellem beboelser og i forskellige dybder. Eller til LAR-anlæg eller til store parkeringspladser med kuvertfald. Når man arbejder på store byggepladser, kan man ikke have pinde og trukne snore overalt, man skal passe på, mener Michael Nielsen.

Investeringen i Topcon maskinstyring har givet den ønskede effektivitet og et forbedret overblik i virksomheden. Ikke mindst økonomisk.

- 3D maskinstyring er for os en løftestang til vækst og til at løfte hele vores butik. Man kan altid leve uden, men kigger man på bundlinjen, skal man altid kunne effektivisere sig selv. Blandt andet gennem investeringer i ny teknologi og nyt udstyr. Jeg ser 3D maskinstyring som en rigtig god investering til at effektivisere ude i marken. Det er kommet for at blive, og det bliver ikke det sidste 3D maskinstyringssystem, jeg har købt af Scantruck, siger Michael Nielsen.

-hawin

15/12 2020
  • Renault Trafic er årets varevogn

    Renault Trafic er årets varevogn

    transport ›Den helt nye Renault Trafic Van E-Tech Electric gjorde rent bord ved kåringen af International Van of the Year 2027. Den nye, elektriske model kommer efter planen til Danmark i begyndelsen af 2027
  • 35 påkørsler af Banedanmarks broer

    35 påkørsler af Banedanmarks broer

    transport ›Alt for mange lastbiler klemmer sig fast under jernbanebroer, hvilket er både dyrt og besværligt. Banedanmark opfordrer til, at landets vognmænd kigger ekstra grundigt på højderne under landets broer
  • Volvos nye elserie kåret til Årets Lastbil

    Volvos nye elserie kåret til Årets Lastbil

    transport ›Prisen som "International Truck of the Year 2027" tilfalder Volvos nye generation, der omfatter FH-, FM-, FMX- og FH Aero Electric-serierne
  • Akut-transport i luksusklassen

    Akut-transport i luksusklassen

    transport ›Det italienske statspoliti har i over 20 år samarbejdet med bilmærket Lamborghini om særlige transportopgaver. Den nyeste model, Temerario er lige præsenteret som indsatsvogn til bl.a. organtransport
  • Hver anden nye varebil kører på el

    Hver anden nye varebil kører på el

    transport ›Elektrificeringen satte ny rekord i august, når det gælder nye varebiler på vejene. Til gengæld faldt antallet af nye, eldrevne lastbiler
  • Nye løsninger til flådeanalyse og flådestyring 

    Nye løsninger til flådeanalyse og flådestyring 

    transport ›Webfleets Fleet Insights og Asset Management 360 hjælper transportvirksomheder med at omsætte data om køretøjer og aktiver til bedre indsigt, hurtigere beslutninger og mere effektiv drift. De bliver vist på IAA Transportation 2026
  • Rift om lagerlokaler i Horsens

    Rift om lagerlokaler i Horsens

    transport ›2026 har budt på rekordmange lejeaftaler inden for lager og logistik hos Nordicals Horsens – inklusive årets største udlejning i hele landet
  • AI kan effektivisere takeaway-leveringer

    AI kan effektivisere takeaway-leveringer

    transport ›En AI-baseret model kan samle flere takeawayordrer på samme tur og reducere behovet for bude uden at øge ventetiden. Modellen er udviklet med bidrag fra SDU-forsker Yihua Wang og testet på mere end 650.000 virkelige leveringer