Goodyear CheckPoint er blevet forbedret

Goodyear CheckPoint er blevet forbedret

Goodyear løfter sløret for forbedringer af Goodyear CheckPoint-løsningen til dækadministration, som er blevet endnu mere effektiv til gavn for flåder og forhandlere, der har et ønske om optimering af deres serviceniveau. Forbedringerne skal reducere nedetid og forbedre flådernes effektivitet generelt

Inspektionssystemet er designet til hurtigt at kontrollere dækkenes tilstand, når man kører ind- og ud af holdepladserne.

Ved hjælp af avanceret teknologi i en plade i vejniveau, som er udstyret med specialdesignede sensorer og kameraer, måler og analyserer systemet automatisk mønsterdybden og dæktrykket på få sekunder.

Den indbyggede teknologi, kombineret med køretøjets RFID- eller nummerplade-genkendelsesteknologi, giver mulighed for dynamisk og hurtig inspektion af store mængder køretøjer.

Goodyear CheckPoint benytter disse innovative funktioner til automatiseret overkørselsmåling og øjeblikkelig dataoverførsel til Goodyear-skyen og skærmterminalen samt Goodyear-apps, der understøtter flådeadministration.

Nemmere vedligeholdelse og service
Det nye Goodyear CheckPoint-system indeholder et modulopbygget mønsterdybdesensor, der gør det nemmere at vedligeholde og servicere laserne og kameraet, der installeres som plug-and-play-enheder.

Enheden er mere holdbar end tidligere udgaver, idet den er mere vejrbestandig og bedre til at absorbere belastninger og vibrationer fra tunge køretøjer.

Det sikrer mere præcise målinger, der igen resulterer i øget driftseffektivitet og lavere omkostninger for kunderne på grund af reduceret servicebehov.

Hver enkelt modul er fuldt forseglet og derfor mere vejrbestandigt og robust over for nedbrud. For kunderne betyder dette en mere pålidelig løsning, der begrænser nedetid og udgifter til vedligeholdelse i hele kontraktperioden.

Goodyear har desuden videreudviklet teknologien til måling af mønsterdybde med avancerede lasere og kameraer, så der opnås endnu bedre målinger.

Det nye system tager langt flere billeder med bedre lyssætning, som giver et mere præcist billede af dækkets tilstand, selv ved komplekse dækmønstre.

De mere præcise og detaljerede oplysninger om dækkets tilstand giver flådeadministrationen et bedre grundlag for at tage beslutninger angående flådens generelle sikkerhed og effektivitet.

De nye teknologiforbedringer er designet, så de er kompatible med størstedelen af de nuværende versioner af Goodyear CheckPoint.

- Goodyear arbejder kontinuerligt på at forbedre dækteknologien og levere innovative, der gør flåderne mere effektive, siger Piotr Czyzyk, Managing Director Fleet Mobility EMEA hos Goodyear.

Han fortsætter:

- De seneste forbedringer til Goodyear CheckPoint vidner om vores målrettede arbejde for at hjælpe flåderne til at blive mere effektive, sikre og bæredygtige.

Integrerede applikationer og strømlinet flådeadministrationen
Goodyear CheckPoint indeholder en række applikationer, der giver flåderne nem adgang vigtige køretøjs- og dækdata.

* Goodyear FleetHub-appen, der findes både online og som mobilversion giver et øjeblikkeligt overblik over dækkenes tilstand med detaljerede analyser, der muliggør proaktiv vedligeholdelse.
* Goodyear DriverHub-app sender advarsler og beskeder til chaufførerne i realtid om dækkenes tilstand.
* Skærmterminalen (ekstraudstyr) leverer øjeblikkelige, brugbare data ved hjælp af et brugervenligt dashboard og farvede LED-advarsler, der straks gør chaufførerne opmærksom på problemer som utilstrækkeligt dæktryk eller for tung last.
* Et LED-panel sørger for præcis information om dækkene tilstand, hver gang køretøjet passerer over pladen.

Disse instrumenter sørger for, at flådeadministrationen har de nødvendige oplysninger, der skal til for at optimere ydelsen og sikkerheden.

- Dette produkt baner vejen for et nyt produktkoncept, der gør det muligt for Goodyear at udbrede virksomhedens app til andre end flåderne ved at præsentere teknologien for deres servicenetværk, detailhandlen og andre partnere.

- Produktopdateringerne er ikke begrænset til hardwaren. Der vil også komme en masse innovativ software, som forbedrer kundeoplevelsen, siger Patricia Azzoni, Product Manager at Goodyear.

Den videreudviklede Goodyear CheckPoint-løsning er netop blevet fremvist på IAA Transportation-messen i Hannover.

-hawin

 

23/9 2024
  • Ballerup vinder Pedalkraft-Prisen 2025

    Ballerup vinder Pedalkraft-Prisen 2025

    transport ›Ballerup Kommune vinder Cyklistforbundets årlige pris, Pedalkraft-Prisen. Den går hvert år til en arbejdsplads, der har gjort en særlig indsats for at fremme cykling blandt sine medarbejdere
  • Droneshow satte ny besøgsrekord

    Droneshow satte ny besøgsrekord

    transport ›Net nyligt afviklede International Drone Show i Odense cementerede sin status som en af Nordens største dronebegivenheder ved at tiltrække mere end 1.000 industriaktører på tværs af forsvar, energi, landbrug, mobilitet og kritisk infrastruktur
  • Enorme gevinster ved en Østlig Ringvej uden om Amager

    Enorme gevinster ved en Østlig Ringvej uden om Amager

    transport ›En sænketunnel langs Amagers østkyst kan i 2050 reducere trafikken i indre dele af København med 14 procent, fjerne knap hver fjerde lastbil ved Rådhuspladsen og årligt spare trafikanter for over fire millioner timer i trafikken
  • El-færges batterier går i land

    El-færges batterier går i land

    transport ›Ærø el-færgen Ellens 26.000 battericeller er slidte. I stedet for at skotte dem vil to SDU-forskere bruge batterierne i et nyt projekt, hvor de skal lagre sol og vind
  • Ekspert: Digitalisering står stille hos danske SMV’er

    Ekspert: Digitalisering står stille hos danske SMV’er

    transport ›Mange små og mellemstore virksomheder får ikke forløst digitaliseringens potentiale, især i brancher som byggeri, detail og transport, vurderer Niklas Winther fra SMVdanmark. Men effekten er tydelig, og det har man allerede erfaret hos rejsearrangøren Corporate Travel & Events
  • ''MANs fremtid starter nu''

    ''MANs fremtid starter nu''

    transport ›Efter hundrede år med diesel-lastbiler producerer MAN nu elektriske lastbiler i serie. Det har krævet store investeringer i overgangen til elektromobilitet, primært på fabrikkerne i Bayern, hvor fleksibel produktion af el- og diesel-lastbiler på samme linje nu er realiseret
  • Hedin Nordic Truck sælger Iveco Odense

    Hedin Nordic Truck sælger Iveco Odense

    transport ›Hedin Nordic Truck har indgået aftale om salg af Hedin Nordic Truck Retail Odense til Iveco-forhandleren REA Erhvervsbiler. Frasalget sker for at styrke Ivecos position på Fyn på både salg og service gennem en styrket og fokuseret organisation.
  • Uno-X Truck udvider med lynladning i Kolding

    Uno-X Truck udvider med lynladning i Kolding

    transport ›Uno-X Truck fortsætter udrulningen af lynladning til den tunge transport med en ny lokation i Kolding. Anlægget bliver femte stop i rækken og markerer en strategisk styrkelse af den nødvendige ladeinfrastruktur i Danmark, siger markedsdirektør Michael B. Hansen