Transportmessen er i fuld gang

Transportmessen er i fuld gang

Tre dage med udstillere, stribevis af aktiviteter, interessante debatter og lærerige oplæg er i fuld gang på Transport 2025, hvor innovative tiltag, branchens udvikling, møder og netværk for alle i branchen er i centrum

I alt 327 udstillere tegner tilsammen et grundigt billede af, hvad der rører sig i branchen, på Transportmessen, der torsdag morgen slog dørene op til tre begivenhedsrige dage.

På messen der også stiller skarpt på ny viden via et rigt sceneprogram finder man mange trofaste udstillere. 

En af dem er lasthåndteringsvirksomheden SAWO, der fremhæver vigtigheden af at deltage på Transportmessen i Herning.

- For SAWO er det vigtigt at opretholde traditionen om at være til stede og synlig på Transportmessen, som vi har været igennem alle årene.

- Det er en god lejlighed til at møde vores kunder og få en rigtig god snak, påpeger Ivan Chrost, administrerende direktør i SAWO, og sætter nogle ord på, hvad virksomheden i år medbringer, og hvad man i øvrigt beskæftiger sig med på denne udgave af messen:

- Som traditionen byder, medbringer vi i år en række flotte opbygninger med et bredt udvalg af vores mange produkter, men vi har også en del andre interessante produkter med, som for eksempel vores kompaktkraner, mandskabslifte og medbringertrucks.

- Derudover er der fra SAWOs side i år stort fokus på serviceforretningen og rekruttering, hvor vi har et dedikeret område, hvor potentielle lærlinge og andre interesserede kan få en god introduktion til mulighederne for et job eller en uddannelse i branchen.

Minister, prisuddeling og rekruttering
Transportmessen, der torsdag morgen blev åbnet af transportminister Thomas Danielsen, byder blandt meget andet på otte lastbilmærker og danner desuden rammen om prisuddelingen Årets Varebil, der finder sted torsdag eftermiddag klokken 14.

Under hele messen udspiller sig desuden et omfattende og varieret sceneprogram på Hovedscenen, der via oplæg og debatter favner fremtidens transport.

Allerede torsdag formiddag gik det løs med to åbningsdebatter - 'Vognmandens hverdag' med deltagelse af en række branchedirektører og 'Udfordringer og muligheder i transportbranchen' ligeledes med deltagelse af nogle af branchens topfolk.

Samtidig har messen i år et stort fokus på rekruttering af fremtidens arbejdskraft i transportbranchen, hvilket blandt andet kommer til udtryk ved, at messen har inviteret flere end 60 relevante skoler og flere end 75 jobcentre fra hele landet.

Deltagerne herfra tages med rundt i hallerne, hvor de besøger en række udstillere og hører diverse oplæg.

I Transportmessens ledelse er forventningsglæden i top forud for messestarten torsdag morgen.

- Vi glæder os rigtig meget til at byde hele branchen velkommen og til igen at facilitere møder på kryds og tværs. Transportmessen er hele branchens mødested, og derfor er vi glade for at kunne åbne dørene til en messe, der beskæftiger sig indgående med alle dele af branchen, og som ikke mindst kigger fremad.

- At det kan lykkes, skal i vid udstrækning tilskrives den store opbakning, vi til stadighed møder fra vores kunder og alle de relevante brancheorganisationer - den er højt værdsat, og jeg vil gerne benytte lejligheden til at takke dem alle for et langt og godt samarbejde, lyder det fra Nikolaj Pagh, projektleder, Transportmessen.

-hawin

3/4 2025
  • Teknologisk Institut skal stå for autorisationer af kølemidler

    Teknologisk Institut skal stå for autorisationer af kølemidler

    transport ›Fagfolk og virksomheder, som arbejder med med klimaskadelige kølemidler i bl.a. biler og køleanlæg, skal fremover autoriseres i en ny, digitaliseret, lovpligtig ordning
  • Messefokus på gods i bevægelse

    Messefokus på gods i bevægelse

    transport ›På den svenske emballagemesse, Empack i næste måned er beskyttelse og håndtering under transport sammen med automatiseringsløsninger et af fokusområderne
  • Scandlines konverterer endnu en færge til overvejende elsejlads

    Scandlines konverterer endnu en færge til overvejende elsejlads

    transport ›Passagerfærgen M/F Schleswig-Holstein skal gennem en 200 millioner kroners ombygning, før den sidst på årets igen sættes ind på ruten Rødby-Puttgarden
  • Vokseværk fortsætter

    Vokseværk fortsætter

    transport ›Bring fortsætter med at vokse på det danske pakkemarked. I første halvår af 2026 steg pakkevolumenerne med 16 procent sammenlignet med samme periode sidste år
  • Ny teknologi: Færre, dyre overraskelser i store vejprojekter

    Ny teknologi: Færre, dyre overraskelser i store vejprojekter

    transport ›Med hjælp fra en helikopter og et elektromagnetisk målesystem vil Vejdirektoratet få mere viden om den jord, der skal bygges veje på. Første test foregår i denne uge
  • DFDS skal have ny formand

    DFDS skal have ny formand

    transport ›Rederiets hovedaktionær Lauritzen Fonden Holding ApS har krævet, at Claus V. Hemmingsen skal skiftes ud efter ni år som formand for bestyrelsen. Tidligere CEO Niels Smedegaard bliver opstillet til medlemspost
  • Maritime uddannelser tiltrækker flere unge

    Maritime uddannelser tiltrækker flere unge

    transport ›942 studerende er netop startet på en af de fem uddannelsesinstitutioner, der tilbyder en videregående maritime uddannelser. Det er 17 procent mere end i 2022, og rederierne glæder sig efter flere års mangel på arbejdskraft
  • DEKRA Danmark og DTL indgår samarbejde

    DEKRA Danmark og DTL indgår samarbejde

    transport ›DEKRA Danmark bliver ny strategisk samarbejdspartner for DTL - Danske Vognmænd på området for uddannelse og syn. Aftalen indeholder også fælles arrangementer og faglige aktiviteter