Klar med live update på CO2-udledning fra affaldFor at lette den administrative byrde hos virksomheder har affaldsvirksomheden Junkbusters netop lanceret en ny og forbedret version af deres digitaliserede affaldsrapport. Foto: PR

Klar med live update på CO2-udledning fra affald

Den digitale affaldsvirksomhed, Junkbusters arbejder hådt på at skabe mere bæredygtige løsninger til affaldshåndtering. Virksomheden har udviklet en ny affaldsrapport, der kan beregne genanvendelsesgraden og CO2-aftrykket fra det bygge- og erhvervsaffald, de håndterer

Rester af plastik, træ, papir og glas bliver dagligt kasseret hos virksomheder over hele landet, og der er tale om rigtig store mængder affald.

Med de store mængder affald følger nye og tidskrævende miljøkrav i affaldsdokumentationen for den enkelte virksomhed.

For at lette den administrative byrde hos virksomheder i for eksempel produktionsindustrien eller indenfor byggeri og anlæg, har affaldsvirksomheden Junkbusters netop lanceret en ny og forbedret version af deres digitale affaldsrapport. Udviklingsarbejdet har taget det meste af 2022 og har krævet en del mere udviklingsarbejde, end der først var planlagt

– Nu kan virksomhederne få et hurtigt og transparant billede af, hvad der sker med affaldet, og samtidig slipper de for at grave sig gennem endeløse papirbunker for at få et fyldestgørende overblik, siger Steffen Rasmussen, der er stifter og CEO hos Junkbusters.

CO2-besparelser i fokus
Ifølge Junkbusters-direktøren er løbende overblik over især CO2-udledning de seneste par år blevet et vigtigt målepunkt for kunderne, og det faktum satte tidligt i processen sit præg på udviklingen af den nye affaldsrapport.

– Stort set alt, der rimer på bæredygtighed, måles i, hvor meget CO2 man sparer miljøet for. Den tendens har også sneget sig ind i virksomhedernes affaldshåndtering, og derfor var det helt oplagt og nødvendigt at tage denne funktion med i systemets opgradering, fortæller Steffen Rasmussen.

Den nye funktion i it-løsningen giver virksomheder et klart og opdateret billede af, hvor meget CO2 der produceres periodisk eller total set på mange forskellige parametre.

Det kan for eksempel være per afhentning, per byggeplads, per affaldstype såvel per tidsperiode eller per ordre.

Rapporterne genereres blandt andet ud fra data som antal kørte kilometer, hvilken slags lastbil der anvendes, om den kører på gas eller diesel samt hvilket sorteringsanlæg, affaldet leveres til, da behandlingen af affald kan være meget forskellig ud fra hvor den afleveres.

– Servicen er udviklet i samarbejde med firmaet, BeWo, som er eksperter på området for CO2- udledning. BeWo´s ekspertise med GHG-protokoller og CO2, sammenlagt med vores viden om branchen og genanvendelse, er mundet ud i et helt unikt og markedsledende rapporteringsværktøj, som ikke bare arbejder med gennemsnitsbetragtninger, udtaler Steffen Rasmussen.

Data er nøglen
Affaldsrapporten fra Junkbusters kan tilgås via et dashboard, hvor kunderne for eksempel kan monitorere, hvor meget affald der er hentet fra hver enkel adresse, samt hvor meget der går til genanvendelse og nyttiggøres til energi og deponi.

– Vi hører fra mange af vores kunder, at de ikke blot bruger de tilgængelige oplysninger som dokumentation i deres ESG-rapporterer. Mange tager skridtet videre og bruger informationerne i både det strategiske arbejde og på et mere operationelt niveau i de enkelte teams. De benytter sig altså af muligheden for at træffe små og store beslutninger ud fra data og ikke ud fra deres egen mavefornemmelse, siger Steffen Rasmussen.

Steffen Rasmussen fortæller desuden, at Junkbusters allerede har stærke og veludbyggede samarbejder med landets bedste sorteringsanlæg, hvor op til 99 procent af affaldet genanvendes eller nyttiggøres.

Men trods dette er der stor forskel på behandlingen af affaldet på de enkelte anlæg, hvorfor der er behov for en rapportering, som tager højde for dette.

-hawin

14/6 2023
  • Nyt lagersystem på vingerne hos Lufthansa Cargo

    Nyt lagersystem på vingerne hos Lufthansa Cargo

    logistikloesninger ›Kardex har som hovedentreprenør for en del af Lufthansa Cargos LCCevo-program færdiggjort et nyt Medium Load Pallet System (MLP) i Frankfurt Lufthavn\r\n\r\n
  • Lexit Group styrker sin nordiske position med opkøb

    Lexit Group styrker sin nordiske position med opkøb

    logistikloesninger ›Lexit Group har netop annonceret opkøbet af Signal Partners Group, som er leverandør af datafangst- og enterprise mobility-løsninger på det finske marked
  • LogiMAT forbliver i Stuttgart

    LogiMAT forbliver i Stuttgart

    logistikloesninger ›Euroexpo Messe- und Kongress og Messe Stuttgart har forlænget deres mangeårige samarbejde med yderligere fem år. Det betyder, at LogiMAT, messen for intralogistik og processtyring, forbliver i Stuttgart indtil mindst 2031
  • Kinesiske, menneskelignende robotter på vej

    Kinesiske, menneskelignende robotter på vej

    logistikloesninger ›El-bilsproducenten XPENG har startet produktionen af sin humanoide robot, IRON, og satser på masseproduktion om få måneder
  • Müller Gas Equipment vinder DIRA Automatiseringsprisen

    Müller Gas Equipment vinder DIRA Automatiseringsprisen

    logistikloesninger ›Den lille, sønderjyske ventilproducent viser vejen for fremtidens automation. Her kan de helt store industrikoncerner lære noget, mener juryen bag prisen, som tirsdag blev uddelt på AUTOMATIK-messen i Brøndby
  • Hurtigere told- og transportprocesser med AI

    Hurtigere told- og transportprocesser med AI

    logistikloesninger ›Descartes lancerer nye AI-baserede funktioner i Descartes IDM, som hjælper toldrepræsentanter, speditører og logistikudbydere med hurtigere told- og forsendelsesprocesser
  • Fremsynede nyheder på Automatikmessen

    Fremsynede nyheder på Automatikmessen

    logistikloesninger ›Når Automatik 2026 i næste uge åbner i Brøndby Hallen, er 133 virksomheder klar til at præsentere en række innovative løsninger inden for bl.a. automation, AI, motion og drives
  • Genanvendelige paller viser stærke resultater i Danmark 

    Genanvendelige paller viser stærke resultater i Danmark 

    logistikloesninger ›Siden løsningen blev introduceret i Instabox’ danske drift, er Instabee Groups genanvendelige paller i hård plast blevet en vigtig del af logistikkoncernens netværk