Logistikbranchen skal favne FN's verdensmålProfessor, Steen Hildebrandt.

Logistikbranchen skal favne FN's verdensmål

Professor Steen Hildebrandt taler på Move-konferencen om bæredygtig udvikling og perspektiverne på logistikområdet

I 2015 vedtog FN 17 såkaldte verdensmål for en bæredygtig global udvikling. Målene handler blandt andet om energi, klima, vand, bæredygtig produktion, innovation, partnerskaber med mere, og de er i høj grad også relevante for danske logistikvirksomheder, mener professor Steen Hildebrandt.

På Move 2018 i maj - en konference og udstilling i Fredericia rettet mod logistikbranchen - vil den anerkendte forfatter og foredragsholder stille skarpt på FN's 17 verdensmål og deres perspektiver.

- Det kan sagtens forekomme at være noget abstrakt og verdensfjernt. Men faktisk er det nok den mest konkrete og vigtige dagsorden for verdens virksomheder, myndigheder og nationer nu og i de kommende mange år. Hvor det nok var naivt at tale om bæredygtighed for 10 år siden, så tænker jeg, at det i dag er naivt ikke at tale om bæredygtighed, mener Steen Hildebrandt. 

Ifølge professoren er fremtiden forbeholdt intelligente virksomheder, og de er især kendetegnet ved, at de formår at favne den bæredygtige udvikling.

- Vækst og bæredygtighed hænger sammen. Det er ikke kun moralske motiver, der skaber grundlag for at vækste ud fra bæredygtige principper. Markedsudviklingen og forbrugertendenser har jo over en årrække trukket virksomhederne i en mere og mere bæredygtig retning. Det har skabt et marked for bæredygtighed, som stadig vokser og udbredes på tværs af industrier og brancher.

Det er der flere og flere virksomheder, der har fået øjnene op for. De hører til den gruppe, Hildebrandt kalder de "intelligente aktører", som ved, at de er nødt til at forholde sig til blandt andet verdensmålene og arbejde med dem i deres daglige drift, gerne i partnerskaber.

- Vi taler i virkeligheden om 17 dimensioner eller aspekter, som virksomheder med flere skal tænke på, når de træffer beslutninger om strategi og drift, understreger Steen Hildebrand, som glæder sig til at tale på Move konferencen den 2.-3. maj 2018 i Messe C Fredericia.

-hawin

Om Steen Hildebrandt:
Steen Hildebrandt, R, Ph.D. er professor emeritus i organisations- og ledelsesteori på Institut for Marketing og Organisation, Aarhus Universitet. Desuden adjungeret professor i lederskab ved CBS, Handelshøjskolen i København og ved Det samfundsvidenskabelige Fakultet, Aalborg Universitet. Har skrevet, redigeret og bidraget til mere end fire hundrede bøger om organisation, ledelse og samfundsforhold - blandt andet "Bæredygtig global udvikling - FN's 17 verdensmål i et dansk perspektiv". Han har også skrevet flere hundrede artikler og kronikker i danske og udenlandske tidsskrifter, fagblade og dagblade om ledelse, organisations- og samfundsforhold.

De 17 verdensmål i overskrifter:
1) Afskaf fattigdom. 2) Stop sult. 3) Sundhed og trivsel. 4) Kvalitetsuddannelse. 5) Ligestilling mellem kønnene. 6) Rent vand og sanitet. 7) Bæredygtig energi. 8) Anstændige jobs og økonomiske vækst. 9) Industri, innovation og infrastruktur. 10) Mindre ulighed. 11) Bæredygtige byer og lokalsamfund. 12) Ansvarligt forbrug og produktion. 13) Klimaindsats. 14) Livet i havet. 15) Livet på land. 16) Fred, retfærdighed og stærke institutioner. 17) Partnerskaber for handling.

2/3 2018
  • Europa får verdens største lodret-betjente robotlager

    Europa får verdens største lodret-betjente robotlager

    logistikloesninger ›Hai Robotics leverer system med over 1500 robotter, der kan håndtere 24.000 kasser i timen til et e-handelsdistributionscenter for en ikke navngivet modekæde
  • Bred udvikling inden for transport og logistik

    Bred udvikling inden for transport og logistik

    logistikloesninger ›Flere arbejdsopgaver automatiseres, eksisterende data anvendes på nye måder, og AI integreres i stadig flere dele af det daglige logistikarbejde. Den 6. til 8. oktober viste Descartes årets udvikling på sin event Innovation Forum i Chicago
  • Salling Group køber Proshop og styrker e-handelsplatform

    Salling Group køber Proshop og styrker e-handelsplatform

    logistikloesninger ›En højeffektiv logistikplatform og stærke kompetencer inden for e-handel, teknologiprodukter er blandt gevinsterne ved opkøbet for Sallingkoncernen
  • Nye teknologier kan ændre spillereglerne i transportbranchen

    Nye teknologier kan ændre spillereglerne i transportbranchen

    logistikloesninger ›DI og 3F præsenterer fem fremtidsscenarier i en ny rapport, der skal ruste transport- og logistikbranchen til den teknologiske udvikling frem mod 2024
  • AI-baseret IDM til hurtigere told- og transportprocesser

    AI-baseret IDM til hurtigere told- og transportprocesser

    logistikloesninger ›Descartes lancerer nye AI-baserede funktioner i Descartes IDM. De hjælper toldrepræsentanter, speditører og logistikudbydere med hurtigere at udarbejde toldangivelser og oprette og håndtere forsendelser
  • Nyt lagersystem på vingerne hos Lufthansa Cargo

    Nyt lagersystem på vingerne hos Lufthansa Cargo

    logistikloesninger ›Kardex har som hovedentreprenør for en del af Lufthansa Cargos LCCevo-program færdiggjort et nyt Medium Load Pallet System (MLP) i Frankfurt Lufthavn\r\n\r\n
  • Lexit Group styrker sin nordiske position med opkøb

    Lexit Group styrker sin nordiske position med opkøb

    logistikloesninger ›Lexit Group har netop annonceret opkøbet af Signal Partners Group, som er leverandør af datafangst- og enterprise mobility-løsninger på det finske marked
  • LogiMAT forbliver i Stuttgart

    LogiMAT forbliver i Stuttgart

    logistikloesninger ›Euroexpo Messe- und Kongress og Messe Stuttgart har forlænget deres mangeårige samarbejde med yderligere fem år. Det betyder, at LogiMAT, messen for intralogistik og processtyring, forbliver i Stuttgart indtil mindst 2031